Zavřít reklamu

„Někdy bych chtěl spočítat původní cenu všech Macintoshů, MacBooků a příslušenství,“ říká vášnivý sběratel, majitel a provozovatel Apple Gallery Filip Veselý. Minulý týden bylo slavnostně otevřeno v Českém Krumlově teprve druhé Apple muzeum svého druhu u nás. Od toho pražského se odlišuje především tím, že většina vystavených počítačů je permanentně zapnutá a návštěvníci si je mohou libovolně vyzkoušet…

Co si takhle na PowerBooku 180 z roku 1993 zahrát hru Shufflepuck z roku 1988, která byla vydána původně pouze pro Macintosh?

Filipe, jak jsi se k tomu všemu vlastně dostal?
Sbírat staré Apple počítače a příslušenství jsem začal již v 16 letech. Všechny peníze z různých brigád jsem tehdy investoval do počítačů. Pamatuji si, že táta jednou domů přinesl iPhone 3G. Následně se doma objevil kompletní iMac G4, tedy legendární lampička. Mám k ní veškeré příslušenství, které v dnešní době není jednoduché sehnat. Když jsme ji spustili, zjistili jsme, že je plná hudebního softwaru. Asi ji vlastnil nějaký muzikant. No a pak už to šlo doslova z kopce. Postupně přicházely další a další počítače.

Proč zrovna Apple?
Chtěl jsem tomu systému přijít na kloub. Baví mě opravovat a čistit staré Macintoshe. Je zábava dostat do ruky nefunkční kus, který si sám opravím a spustím. Ta radost z dobře odvedené práce je prostě nepopsatelná. Z historického pohledu mám tak radši starší kusy, které byly z rukou Steva Jobse, což platí i dnes. Líbí se mi design iPhonu 4 a 5. Nejsem velkým příznivcem šestkových a sedmičkových modelů, takže stále aktivně funguji na iPhonu SE.

apple-gallery1

Co všechno lidé mohou vidět, když zavítají k tobě do Apple Gallery?
Mám tady více než 150 kusů zařízení a 40 kompletních počítačových sestav vyrobených v letech 1983 až 2010. Mezi nejstarší a nejvzácnější kousky patří především Apple IIe nebo iMac G3 vyrobený v České republice. Samozřejmě nechybí ani klasické Macintoshe, Powerbooky, první iPhone, iPad a mnoho příslušenství včetně dobových dokumentů, disket a obalů.

iMac vyrobený v Česku? Jak ten se ti dostal do ruky?
Historii toho počítače bohužel neznám, ale láká mě to zjistit. Na zadním štítku je napsané, že byl vyrobený v České republice. Povedlo se mi dohledat, že tu probíhala výroba v devadesátých letech až do roku 2002.

Takže jsi si všechny počítače ve sbírce sehnal sám?
Úplně všechny ne. Část sbírky pochází od Michaela Vity, který se před časem rozhodl, že své počítače prodá. S nákupem mi pomohl táta, kterému bych chtěl tímto způsobem moc poděkovat. S Michalem se znám už dlouhou dobu. Dříve jsme spolu i počítače sháněli a nakupovali, dávali jsme si vzájemné tipy na zajímavé nabídky a aukce. Většinu kusů jsem tak sehnal a nakoupil u nás.

apple-gallery2

Je těžké v dnešní době sehnat staré Apple počítače a příslušenství?
Myslím si, že ani tolik ne. Internet je toho stále celkem plný. Mnoho lidí má doma nějaké staré Macintoshe, které nefungují, a oni nechtějí řešit opravu a servis. Mnohokrát k tomu nemají ani napájecí kabel. Jeden iMac G3 Indigo jsem dokonce našel ve sběrném dvoře. Pomáhal jsem kamarádovi s převozem staré ledničky. Položili jsme ji na zem a přímo přede mnou ležel iMac. Celkem štěstí, ne? (směje se)

Mezi nejcennější kousek patří tedy Apple IIe?
Rozhodně. Taky ho zapínám jen ve výjimečných situacích. Dokonce jsem k němu sehnal i disketové mechaniky Disk II, které nebyly vůbec levné. Mám k tomu i pak několik her na 5,25″ disketách. Pak tu mám například iMac G3 z edice Flower Power nebo podepsanou myš od Steva Wozniaka. Samozřejmě nechybí ani iPhone 2G s funkčním headsetem a dockem a první iPad. Také tu mám Power Mac G4 Cube a Macinstosh Portable.

To je opravdu pěkná sbírka…
Hlavním lákadlem je rozhodně fakt, že většinu počítačů si mohou lidé osahat a někdy i přímo vyzkoušet a zahrát nějaké hry. Mám v plánu tady udělat i mini soutěž o jackpot. Na PowerBooku 180 z roku 1993 mám nainstalovanou hru Shufflepuck, která je opravdu těžká. Jedná se o takový ten air hockey, kde odrážíte puky na stranu soupeře a musíte dát gól. Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by uhrál jediný bod. Říkal jsem si, že pokud by se to někomu podařilo, tak by mohl jackpot vybrat. Za jednu hru by se platilo symbolických deset korun.

 

Koukám, že tu máš i funkční Quadru 700.
Ano. Ta se proslavila ve filmu Jurský Park. Pamatuješ, jak jim začaly dinosauři utíkat z parku a stanoviště se na počítači rozblikaly? Tak tenhle obrázek tady mám taky. Bylo fakt složité ho tam dostat. (směje se) Zajímavé také je to, že tu Quadru používal nějaký účetní z Německa. Je tam nainstalovaný program, který tehdy stál 600 marek, což byly pořádné peníze.

Co chystáš dál? Máš nějaký vysněný kousek, třeba Apple I?
(směje se) No, kdyby byl v mých finančních možnostech, tak určitě. Přemýšlel jsem o tom, že bych si nechal vyrobit kopii, originál těžko někdy seženu. Každopádně když bude o galerii zájem, chci v rozšiřování sbírky pokračovat. Líbilo by se mi sehnat všechny barvy iMacu G3 a tak podobně. Mnoho počítačů mám také uložených ve sklepě a čekají, až se k nim dostanu a opravím je. Mám taky několik dobových knih, návodů a prospektů. V blízké době udělám další vitríny a poličky, do kterých vše vystavím.

To znamená, že bych se měl přijet zanedlouho podívat znovu?
Rozhodně. Taky plánuji otevřít kavárnu a vinotéku. Dole jsou ideální sklepní prostory, takže lidé si mohou nejen prohlédnout a vyzkoušet Apple počítače, ale dát si i něco dobrého k pití. Také chci lidem nabídnout servis počítačů a odborné poradenství, včetně prodeje nějakého příslušenství.

A teď to podstatné. Kde lidé najdou Apple Galerii a kolik stojí vstupné?
Apple Gallery sídlí v Českém Krumlově na adrese Latrán 70. Je to v podstatě v centru města na hlavní třídě v historické části města. Otevřeno je každý den od 8:30 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 179 korun, studenti to mají za 99 korun a děti za 79 korun. Zájemci nás také naleznou na Facebooku, Instagramu a na stránkách applegallery.cz.

Čtenáři Jablíčkáře mají do konce srpna 15% slevu. Stačí jen u vstupu říct kód Jablíčkář.

.