Zavřít reklamu

V rámci operačních systémů od Applu funguje komunikační platforma iMessage. S její pomocí si mezi sebou jablíčkáři mohou posílat textové i hlasové zprávy nebo multimediální soubory, přičemž veškerá komunikace je takzvaně koncově šifrovaná. Ve své podstatě se ale obecně jedná o poměrně oblíbené řešení, primárně tedy v domovině Applu, tedy Spojených státech. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že i přesto má platforma poměrně dost nedostatků, kvůli kterým je za svou konkurencí o několik kroků pozadu.

Apple v případě iMessage těží především ze svého ekosystému. Komunikační aplikace je již nativně integrována do aplikace Zprávy na všech zařízeních, díky čemuž tak můžeme s ostatními komunikovat jak z iPhonu, iPadu, tak i třeba Macu nebo Apple Watch. A to vše, aniž bychom museli cokoliv stahovat či případně složitě nastavovat. Jak už ale bylo zmíněno výše, nedostatky zde jsou a málo jich zrovna není, ba naopak. V iMessage je totiž prostor pro spousty vylepšení, které by Apple mohly postavit do podstatně výhodnější pozice.

Inspirace u konkurence

Začněme hned u těch zásadních nedostatků, které jsou v případě konkurenčních komunikačních aplikací naprostou samozřejmostí. Apple se sice snaží iMessage nějak posouvat, bohužel i přesto mu tak trošku ujíždí vlak a je problém jej dohnat. Pokud se řadíte mezi naše pravidelné čtenáře, pak si můžete pamatovat na náš dřívější článek o novém přístupu k nativním aplikacím. Teoreticky by totiž mohlo být fajn, kdyby Apple tyto nativní aplikace aktualizoval normálním způsobem, respektive přes App Store, než aby jednotlivé změny vždy přinášel ve formě systémových aktualizací. Konkurence má totiž značnou výhodu v tom, že jakmile dokončí update, tak se (většinou) automaticky stáhne uživatelům. Apple naopak čeká na další novinky a pak taky nemá jistotu, zdali si jablíčkář systém vůbec aktualizuje. To je ale ve finále to nejmenší.

Zásadní jsou pro nás spíše chybějící funkce. A opět se stačí podívat na to, jak to dělá konkurence. Samozřejmě není úplně nejlepší bezhlavě kopírovat všechny změny, které ostatní vývojáři udělají, ale lehce se něčím inspirovat na škodu určitě nebude. V tomto ohledu jednoznačně schází možnost zrušit odesílání zprávy, jak je tomu například v Messengeru nebo WhatsAppu. Každý se totiž může přehlédnout a poslat zprávu špatnému člověku, což si v lepším případě vyžádá pousmání nad chybou, v tom horším vás bude čekat mnoho vysvětlování.

zprávy iphone

Kritika se na Apple občas valí i za celkovou rychlost. Zatímco zmiňovaný WhatsApp dokáže poslat zprávu, i při horším připojení, prakticky ihned, v případě jablečné platformy to zkrátka chvíli trvá. Něco podobného se pak děje i v momentech, kdy pošleme fotku/video a hned posléze textovou zprávu. U konkurence by se text odeslal s předstihem, prakticky ihned, jak je to možné. iMessage ale razí jiný přístup, kdy pro zachování nějaké kontinuity čeká, až dojde k odeslání prvního multimédia, a až pak zprávy. V poslední řadě některým jablíčkářům chybí možnost nastavit si vzhled chatů, možnost použít tučný text či kurzívu a případné speciální přezdívky, které by fungovaly pouze v rámci iMessage.

Dočkáme se změn?

Komunikační platformu iMessage lze tedy vylepšit v hned několika směrech. Zůstává ale otázka, zdali se podobných změn v blízké budoucnosti vlastně dočkáme. O chystaných novinkách v oblasti softwaru se obecně příliš nemluví, tudíž prozatím není jisté, co nám přinese například takový iOS 16. Cupertinský gigant každopádně již začátkem týdne oznámil, že od 6. do 10. června 2022 se bude konat vývojářská konference WWDC 2022. Lze proto počítat s tím, že v jejím prvním dni dojde k odhalení nových operačních systémů, čímž Apple odhalí chystané změny.

.