Zavřít reklamu

Poslední dobou se čím dál více spekuluje nad tím, jestli Apple představí svůj profesionální iMac. Jistě, ještě před WWDC je zde předpokládaná březnová událost, která by však iMac přinést neměla. A i když je vývojářská konference především o softwaru, historicky přinesla skutečně „velké“ hardwarové novinky. 

Worldwide Developer Conference (WWDC) je každoroční týdenní konference společnosti Apple určená především pro vývojáře. Historie této konference sahá až do 80. Let minulého století, kdy vznikla především jako místo pro setkávání vývojářů pro Macintosh. Již tradičně je největší zájem o úvodní přednášku, kde firma předvádí vývojářům svou strategii na další rok, nové produkty a nový software.

WWDC získala takové renomé, že se na WWDC 2013 všechny lístky v cenně 30 000 Kč prodaly během dvou minut. Úspěšně tento koncept konference převzaly i další společnosti, jako třeba Google s jeho I/O. Je ale pravdou, že poslední dva roky byla akce kvůli celosvětové pandemii pořádána jen virtuálně. Obvyklý termín se nicméně nemění, takže i letos bychom se měli dočkat někdy kolem půli června.

Od březnové události se očekávají tři nové počítače Mac s čísly modelů A2615, A2686 a A2681. Na základě zprávy z minulého týdne je na prvním místě nový 13“ MacBook Pro. Pokud pak bude Apple následovat svůj vlastní trend, mohly by dalšími modely být M2 MacBook Air a nový Mac mini – zde se bude jednat o základní model M2, nebo vyšší model s konfigurací M1 Pro/Max. Pro iMac Pro zde příliš prostoru není.

WWDC a představený hardware 

Pokud se podíváme do novodobé historie, tedy té od představení prvního iPhonu, tak si na WWDC odbyly premiéru hned jeho následující modely. V roce 2008 to byl iPhone 3G následovaný iPhonem 3GS a iPhonem 4. Až iPhone 4S nastolil trend zářijových uvedení, a to po odchodu Steva Jobse a příchodu Tima Cooka.

Jeden čas patřilo WWDC i MacBookům, jednalo se ale o léta 2007, 2009, 2012 a naposledy 2017. Apple na své vývojářské konferenci představil i MacBook Air (2009, 2012, 2013, 2017), Mac mini (2010) nebo právě první a poslední iMac Pro (2017). A právě rok 2017 byl tím posledním, kdy Apple na WWDC představil nějaký zásadní kus hardwaru, pokud se samozřejmě nebavíme o příslušenství. Ostatně právě 5. června roku 2017 zde debutoval reproduktor HomePod. 

Společnost od té doby drží WWDC primárně jako akci pro vývojáře s představováním nových operačních systémů. Jak ale můžeme vidět, historicky rozhodně není jen o nich, takže se klidně může stát, že se zrovna letos nějakého „One more thing“ dočkáme. 

.