Zavřít reklamu

Apple si pro své systémy vyvinul vlastní komunikační platformu iMessage, která je tady s námi již od roku 2011. Pro drtivou většinu jablíčkářů se jedná o preferovanou volbu s řadou rozšiřujících možností. Tento nástroj si totiž mimo klasických zpráv poradí i s odesíláním fotografií, videí, animovaných snímků, a stejně tak i takzvaných Memoji. Jednou z hlavních výhod je také důraz na zabezpečení – iMessage totiž nabízí koncové šifrování.

Ačkoliv v našich končinách nemusí být tato komunikační platforma zrovna nejoblíbenější, v domovině Applu je tomu naopak. Ve Spojených státech amerických totiž více než polovina lidí používá právě iPhony, kvůli čemuž je pro ně iMessage volbou číslo jedna. Na druhou stranu musím uznat, že osobně sám většinu komunikace řeším skrze jablečnou appku a konkurenční řešení jako Messenger nebo WhatsApp používám zřídkakdy. Když se nad tím zamyslíme, je jasné, že iMessage může poměrně snadno být nejpopulárnější a nejpoužívanější komunikační platformou na světě. Je v tom ale háček – služba je k dispozici exkluzivně pro majitele produktů značky Apple.

iMessage na Android

Logicky by dávalo smysl, kdyby Apple otevřel svou platformu i pro ostatní systémy a vyvinul dobře fungující aplikaci iMessage i pro konkurenční Android. Tím by si jednoznačně zajistil větší využití appky jako takové, jelikož by se dalo počítat s tím, že by prakticky většina uživatelů chtěla iMessage přinejmenším vyzkoušet. Možná se tedy ptáte, proč cupertinský gigant s něčím podobným ještě nepřišel? V takových případech za vším hledejte peníze. Tato jablečná platforma pro komunikaci je totiž skvělým způsobem, jak samotné jablíčkáře doslova uzamknout v ekosystému a nepustit je pryč.

To lze pozorovat například na rodinách s dětmi, kde jsou rodiče zvyklí na používání iMessage, kvůli čemuž jsou nepřímo nuceni k tomu, aby i svým dětem pořídili iPhone. Jelikož je celá platforma uzavřená, tak díky tomu Apple drží poměrně silnou hrací kartu, která jednak láká nové uživatele do jablečného ekosystému, a stejně tak v něm drží i dosavadní jablíčkáře.

Informace z kauzy Epic vs Apple

Během kauzy Epic vs Apple navíc na světlo světa vyplavaly zajímavé informace, které se přímo týkaly přinesení iMessage na Android. Konkrétně se jednalo o e-mailovou konkurenci mezi viceprezidenty jménem Eddy Cue a Craig Federighi, přičemž do diskuze se zapojil i Phil Schiller. Odhalením těchto e-mailů se potvrdily předchozí spekulace o důvodech, proč tato platforma ještě není k dostání na Androidu a Windows. Například Federighi přímo zmiňoval případ rodin s dětmi, kde hraje iMessage poměrně důležitou roli, což společnosti generuje další zisk.

Rozdíl mezi iMessage a SMS
Rozdíl mezi iMessage a SMS

Jedno je ale jisté – kdyby Apple skutečně přenesl iMessage i na ostatní systémy, potěšil by tím nejen jejich uživatele, ale především samotné jablíčkáře. Problémem dnešní doby je, že každý pro komunikaci používá trošku jinou aplikaci, kvůli čemuž má pravděpodobně každý z nás v mobilu nainstalované alespoň tři platformy. Otevřením iMessage ostatním výrobcům by se tohle mohlo velice brzy změnit. Zároveň by tak gigant z Cupertina získal rozsáhlou pozornost za podobně odvážný krok, čímž by mohl získat i řadu dalších příznivců. Jak na celý problém nahlížíte vy? Je správně, že je iMessage k dostání jen na jablečných produktech, anebo by se měl Apple otevřít světu?

.