Zavřít reklamu

Apple vydal nové operační systémy, které omladily početné jeho hardwarové portfolio. Ano, některé modely zařízení sice na novinky nárok nemají, jenže i tak je zde mnoho těch, které ano a mnoho uživatelů, kteří to ocení. U Androidu jen čekáte a čekáte, až se na vás dostane řada. 

Předně jde o iOS 17, které dostaly iPhony XS a XR a novější, tedy iPhony, které Apple vydal v roce 2018 a je jim tedy již 5 let. V oblasti délky podpory Android telefonu vede Samsung (tedy pokud nepočítáme Fairphone), který poskytuje 4 roky aktualizací systému a 5 let aktualizací zabezpečené svým vrcholným modelům a těm střední třídy. Snaží se i Xiaomi, které má jeho standard následovat, očekává se, že na stejný smysl aktualizací přejde konečně i Google, čili společnost stojící za Androidem, jejíž telefony Pixel mají kratší podporu než třeba právě Samsungy. 

Poté zde máme iPadOS 17, které sdílí mnoho stejných funkcí právě s iOS 17 a k tomu přihazuje několik těch, o kterých si Apple myslí, že mají smysl jen na velkém displeji. Samsung i u tabletů razí stejnou strategii řečenou výše, ostatní na tablety tak trochu kašlou, za což může i samotný trh, který jim aktuálně příliš nepřeje.

Apple nicméně vydal i watchOS 10 pro své Apple Watch. Android alternativou je v tomto ohledu snad jen Wear OS, tedy opět systém Googlu (i když vyvinutý ve spolupráci se Samsungem), který se chová velice podobně – hlavně má tedy plnohodnotný obchod s aplikacemi Google Play. I když zde pak máme mnoho výrobců s mnohými řešeními, mají i rozdílné operační systémy, které obvykle doplácejí na málo obsahu. Jenže i u chytrých hodinek je aktualizační situace poněkud svízelná. Apple k těmto třem systémům přihodil v jeden večer ještě tvOS 17 a HomePod OS 17. Široké veřejnosti tak vydal 5 systémů v jeden den.

Kdy vyjde Android 14? 

Google aktuálně peče Android 14. Jenže peče jej už opravdu dlouho, kdy už jsme zde měli dva termíny jeho vydání, aby se to ostré nakonec zase posunulo. Je tak velice pravděpodobné (i když ne jisté), že Android 14 vyjde 4. října, na kdy si Google chystá Keynote s novými Pixely 8. Loni ale vyšel Android 13 už v srpnu. Společnost je tak značně nekonzistentní a zákazník ani fanoušek se v podstatě nemůže na nic spolehnout.

U Applu si jsme jisti, kdy systém oficiálně představí (na WWDC), i kdy jej oficiálně vydá (v září). Ví to každý, a Apple ostatně i u představení řekne, že novinky přijdou na podzim daného roku. Kdo je nedočkavý, může zkusit beta verzi. Ta je i veřejná a dostupná po celém světě. Co na to Android? Těžce nestíhá. 

 

I Google vydává beta verzi, ta je ale primárně určena pro jeho Pixely. Až s odstupem času se připojují další společnosti, které testují své nadstavby. Jenže tyto programy jsou velice omezené, kdy třeba Samsung aktuálně nabízí betu Androidu 14 s nadstavbou One UI 6.0 jen na hrstce trhů (Polsko, Německo, Velká Británie, USA, Jižní Korea, Čína a Indie) a jen pro pár vybraných modelů (aktuálně např. řada Galaxy S23, Galaxy A54).

V momentě, kdy tedy Google oficiálně Android vydá, užijí si jej právě jen a pouze majitelé jeho telefonů Pixel. Ostatní dále čekají, až systém odladí výrobce jejich telefonu. Někdy klidně i více jak půl roku. Je ale pravda, že se poslední dobou snaží více než dříve, kdy to loni Samsungu trvalo jen něco kolem tří měsíců, než aktualizoval celé portfolio, které mělo na aktualizaci nárok.

V čem je aktualizace důležitá 

Samozřejmě jde o opravy chyb a záplaty děr, ale zároveň je přínosná v tom, že i staré zařízení naučí novým kouskům. To tak softwarově nabízí prakticky vše stejně, jako aktuální nejnovější model (samozřejmě bez unikátních výhradně pro něho určených funkcí). Zákazníci tak dostanou patřičné osvěžení bez toho, aniž by si museli kupovat nové zařízení, a aniž by záviděli komukoli, kdo jej má, protože i to jeho má totožné možnosti.

Mohli bychom namítnout, že má Apple jasnou výhodu v tom, že si šije vlastně všechno sám. Jenže to v jistém ohledu i Google a nic mu nebrání v tom být stejný. Jenže to by to zjevně nesměl být Google, který to má na háku, protože všichni výrobci jsou mu prakticky oddáni na milost. Bylo by nesmírně zajímavé vidět, co by se stalo, kdyby Apple uvolnil licenci iOS a po překonání všech hardwarových nástrah bychom mohli mít iOS právě v Samsungu, Xiaomi a dalších smartphonech. Pak by to asi taky nebylo s jednotným vydání systémů tak růžové. Mohl by za to ale Apple nebo sami výrobci? 

.