Zavřít reklamu

Výrobci chytrých telefonů se v posledních letech zaměřili především na kvalitu fotoaparátů. Ty se proto během posledních několika let dočkaly obrovských vylepšení, díky čemuž si dokážou poradit s pořízením fotek, které by nás před lety ani vůbec nenapadly. Pochopitelně lepší fotoaparáty si taktéž žádají větší senzory. Vše se následně odráží na celkové podobě daného telefonu, konkrétně tedy na samotném fotomodulu, který slouží pro umístění všech potřebných čoček.

Právě fotomodul se během posledních několika generací výrazně změnil, respektive zvětšil. Nyní je z těla podstatně vystouplý, kvůli čemuž například není možné iPhone normálně položit na záda tak, aby ležel na stole stabilně. Není se proto čemu divit, že se někteří uživatelé vůči těmto změnám ostře vyhradili a požadují vyřešení této problematiky – odstraněním vystouplého fotomodulu. Něco takového se ale zatím neděje a jak to tak vypadá, žádná obdobná změna nás navíc v blízko budoucnosti ani nečeká. Na druhou stranu otázkou je, skutečně bychom se chtěli vystouplého modulu zbavit?

Nízká daň za kvalitní fotoaparáty

Většina uživatelů větší fotomodul přijímá. Je to totiž relativně nízká daň za kvalitu, které dnešní iPhony nabízejí a to nejen u fotografií, ale také u videí. Přestože se tedy zadní fotomodul nenápadně zvětšuje, ani tak to jablíčkáři zase tolik neřeší a naopak to přijímají jako přirozený vývoj. Ostatně tato situace se totiž netýká jen a pouze cupertinského giganta, ale setkáme se s ní prakticky na celém trhu chytrých telefonů. Skvělým příkladem mohou být například vlajkové lodě Xiaomi, OnePlus a dalších značek. Zajímavý je však přístup Samsungu. U jeho aktuální řady Galaxy S22 to totiž vypadá, že se jihokorejský gigant snaží tento neduh alespoň nějak řešit. Například vlajková loď Galaxy S22 Ultra vystouplý fotomodul ani nemá, pouze jednotlivé objektivy.

Vraťme se ale konkrétně k iPhonům. Na druhou stranu je totiž otázkou, zda má vůbec smysl se vystouplým fotomodulem zabývat. Ačkoliv se jablečné telefony mohou pyšni vytříbeným designem, tak i přesto se jablíčkáři většinou uchylují k používání ochranných krytů, aby tak zamezili případnému poškození. Při použití krytu pak celá problematika s vystouplým fotomodulem prakticky padá, jelikož ten dokáže tuto nedokonalost kompletně zakrýt a záda telefonu „zarovnat“.

iphone_13_pro_nahled_fb

Kdy přijde zarovnání?

V závěru je také otázkou, zdali se vlastně dočkáme vyřešení tohoto problému, případně kdy. Prozatím se o potenciálních změnách mluví jen mezi jablíčkáři, zatímco žádní analytici a leakeři podobné změny nezmiňují. Jak už jsme ale zmínili výše, vzhledem ke kvalitě dnešních fotoaparátů na telefonech je vystouplý fotomodul přijatelný. Představuje pro vás vystouplý fotomodul problém, nebo jej například s využitím krytu ignorujete?

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.