Zavřít reklamu

Vzpomínám si, jak v raném stádiu App Store spoustu lidí křičelo po univerzálním přehrávači, aby uživatelé nemuseli všechna svá videa konvertovat do podporovaného formátu a rozlišení. Je štěstí, že vývoj za tu dobu výrazně pokročil a k dnešnímu dni můžeme narazit hned na několik takových univerzálních videopřehrávačů. Proto jsme pro vás sestavili tento test, abychom mohli korunovat krále v této kategorii.

Testovacím zařízením bylo v tomto případě nejvýkonnější mobilní jablečný přístroj, tedy iPhone 4 s dostatečně rychlým procesorem a množstvím RAM. Skladba videosouborů byla následující:

 1. MOV 1280×720, 8626 kbps – Asi nejnáročnější video z celého testu v rozlišení 720p. Mimochodem nádherná ukázka HD grafiky ve spojení s příjemnou hudbou strunných nástrojů
 2. MP4 H.264 1280×720, 4015 kbps – zkonvertované video shodné s HD videem natočené iPhonem 4. Pokud máte alespoň troch rádi tanec, bude se vám ukázka jistě líbit.
 3. MKV 720×458, 1570 kbps – Jednoznačně nejproblémovější video testu. Ačkoliv si s ním dva z přehrávačů poradily a relativně plynule ho přehrály, žádný z této trojice si nedokázal poradit s šestikanálovým zvukem a z audia tak byly slyšen jen ruchy okolí, mluvené slovo nikoliv. Přehrávaný film je výborná komedie Bruce Almighty s Jimem Careym v hlavní roli.
 4. AVI XVid, 720×304,1794 kbps – Video v oblíbeném formátu, ovšem ve větším rozlišení s vyšším bitrate. Mimo jiné také obsahuje šestikanálovou audio stopu. K testu posloužila filmová adaptace slavné hry Prince of Persia.
 5. AVI XVid 624×352, 1042 kbps – Asi nejběžnější kodek a rozlišení, s jakým se můžete na internetu setkat. Pokud stahujete seriály z internetu, pravděpodobně je máte právě v tomto rozlišení. Jako vzorek nám skvěle posloužil díl oblíbeného seriálu Big Bang Theory.

Buzz Player

Ačkoliv se program může z grafického rozhraní jevit jako velice ošklivé káčátko, jedná se o velmi výkonný program, který nemá problém s přehráváním videí ve větším rozlišením a může se také pochlubit bohatým nastavením titulků.

Kromě uložených souborů přes iTunes dokáže přehrávat i videa z internetu či ze sítě. Jediné mínus tak asi vidím opravdu jen v ne moc vydařeném uživatelském prostředí a absence HD (retina) grafiky. Nicméně přehrávaná videa se zobrazují v nativním rozlišení iPhone 4.

 1. S tímto náročným souborem si Buzz Player poradil víc než obstojně, zvuk i obraz by krásně plynulý, ačkoliv mám podezření, že aplikace využívá pro tento formát nativní kodeky, které na rozdíl od ostatních mohou využívat hardwarové akcelerace. Každopádně výsledek je skvělý.
 2. I zde je dle mého názoru využíván nativní kodek, ostatně s tímto typem souborů si poradí i předinstalovaná aplikace iPod. Tak či tak byl obraz i zvuk opět krásně plynulý.
 3. Ačkoliv byl obraz relativně plynulý, byť s menším frameskipem, zde narazila aplikace na problém s vícekanálovým zvukem a z reproduktorů vycházely pouze hudba a ruchy.
 4. Buzz Player jako jediný dokázal kromě plynulého videa přehrát i korektně zvuk, tedy ve stereu a ne pouze jednu ze stop, kde je zachycena pouze hudba s ruchy
 5. Video Buzz Player přehrál bez nejmenších potíží včetně titulků.

Titulky – Aplikace umí pracovat s běžnými formáty titulků, jako je SRT nebo SUB. Kromě toho zvládne zobrazit i ty z kontejneru MKV, což je celkem rarita. Jediný problém, který může nastat je špatné formátování českých znaků, což lze vyřešit změnou kódování titulků na Windows Latin 2. Jako u jediného programu zde můžete nastavit i font, velikost a barvu textu.


iTunes link – 1,59€

OPlayer

Oplayer je ze všech tří aplikací v App Store nejdéle a prošel si tak nejdelším vývojem. Vytváří takový zajímavý předěl mezi Buzz Playerem a VLC a nachází se někde uprostřed mezi vzhledem a funkčností. Jako jediný ze všech tří programů je OPlayer lokalizovaný do češtiny a slovenštiny (lokalizace mj. zprostředkovala redakce Jablíčkáře).

Stejně jako Buzz Player nabízí přehrávání videí jak z lokálního úložiště, tak ze sítě či internetu. Výhodou je, že si videa uložená na internetu můžete přímo do aplikace stáhnout.

 1. Oplayer využívá svůj vlastní kodek a jak je vidět, pouze softwarový render na takto vysoký bitrate prostě nestačí. Hudba je sice v pořádku, bohužel obraz je výrazně zpomalený.
 2. Stejný problém nastává u videa stejného rozlišení, ale jiného formátu. Zpomalený obraz opět jako důsledek absence hardwarové akcelerace (kterou Apple mimo své vlastní kodeky nepovoluje).
 3. S MKV souborem se Oplayer popral statečně a obraz vykreslil poměrně plnule, ačkoliv se místy mírně trhal. Bohužel už mu nevystačily síly na zvuk, tudíž je celé video němé.
 4. U AVI souboru Oplayer chytil druhý dech, video je krásně plynulé, bohužel aplikaci zlomil vaz vícekanálový zvuk. Stejně jako Buzz Player u MKV se Oplayer netrefil a zvolil pro audio špatný kanál. Ruchy tedy uslyšíme, ale z úst herců nezazní jediné slovo.
 5. Podle očekávání neměl Oplayer s tímto běžným formátem žádné komplikace a zobrazil korektně i titulky. Zde omluvte horší kvalitu zvuku.

Titulky – Oproti Buzz Playeru je nabídka titulků velice chudá. Praktický jediný parametr, který jde změnit, je kódování. Naštěstí jsou font, velikost i barva písma zvoleny poměrně rozumně, tudíž by vás absence podrobnější nastavení neměla nějak výrazně mrzet. S čím si OPlayer neporadí, jsou titulky obsažené v kontejnerech, jako jsou MKV a jiné.

iTunes link – 2,39 €

VLC

Posledním testovaným přehrávačem se známý program VLC, který si získal oblibu především na stolních počítačích. Před nedávnou dobou dobyl také iPad a s velkým očekáváním se čekalo na verzi pro iPhone.

Očekávání bohužel vystřídalo zklamání a z VLC se stal jasný kandidát na přísloví “Není všechno zlato, co se třpytí.” Pokud se totiž podíváte na VLC čistě z grafické stránky, není mu co vytknout. Aplikace je nádherná a jako jediná ze všech tří programů nabízí náhledy videí, bohužel zde asi chvála končí.

VLC je ořezané na kost a nenajdete jedinou možnost nastavení. Videa můžete pouze mazat a jakékoliv úložiště mimo sandbox aplikace je tabu.

 1. Po pokusu o přehrání souboru vyskočilo varování, že video zřejmě nebude přehráno správně. Po kliknutí na “Try anyway” VLC přehraje pouze zvuk na pozadí černé obrazovky.
 2. Stejná situace nastala i u MP4.
 3. Přehrávání MKV se bez výše uvedeného varování obešlo, ačkoliv o korektním přehrávání bohužel nemůže být řeč. Obraz je velice trhaný (cca 1 snímek/s) a zvuková stopa díky vícekanálovému audiu obsahuje stejně jako u ostatních přehrávačů pouze ruchy a hudbu.
 4. S plynulostí obrazu u většího AVI souboru již VLC nemělo problém. Obraz byl příjemně plynulý, ovšem podobně jako u předchozího videa přehrávač vybral špatnou stopu. Opět jen hudba s ruchy.
 5. 100% úspěch přišel až u posledního videa, obraz i zvuk byl plynulý. Co bohužel chybělo, byly titulky.

Titulky – Pro mě z nepochopitelných důvodů podporu titulků vývojáři zcela vypustili, přitom ve verzi pro iPad ji najdete. Pokud se stejně jako já bez titulků obejdete, můžete tento nedostatek přejít, nicméně pro většinové procento uživatelů iPhone to bude jeden z důvodů, proč VLC nepoužívat.

iTunes link – Free


Sečteno podtrženo, nás test má svého vítěze. Jak už asi tušíte, současným králem videopřehrávačů pro iPhone je Buzz Player, který si poradil téměř se všemi zkušebními videi. Osobně je mi líto výsledků VLC, každopádně snad vývojáři nezaspí a svou chybu napraví v nejbližších updatech. Stříbrný OPlayer má jistě také co dohánět, ale ani dnešní vítěz by neměl usnout na vavřínech a pro změnu zapracovat na uživatelském prostředí.

Můžeme jenom doufat, že budou podobné aplikace nadále přibývat a ty současné soustavně zlepšovat. Každopádně my v redakci Jablíčkáře doufáme, že se vám náš test líbil a pomohl vám vybrat ten pravý přehrávač pro vaše potřeby.

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ja to rikam furt. VLC je uplne k nicemu a docela me pobavi uzivatele, co rikaji v diskusich, ze pouzivaji VLC pro prehravani videi. To je proste ukazka toho, ze zadne Apple zarizeni nemaji, jinak by VLC nemohli pouzivat.

  Já jen nevím proč? Co je vlastně špatný na VLC? Na mojem iPhonu 4 sem VLC schvuálně skusil kuli flamewarům o tom jak je VLC uplne k ničemu, že nejni schopný přehrát spousta formátů,přehrává sekaně atd.
  No já nevím ale nahrál jsem do VLC svoje seriály, filmy, klipy atd. ve formátech wmv,avi,mpeg. A prostě žádnej problém. Vše tak jak má bejt.
  Tak nevím co dělám špatně, že mi to VLC chodí správně.

  Ja mam iPAD. Mam vzdy po ruce 4 filmy k prehrani (650 MB DIVX). VLC neprehralo ani jeden (bud bylo video trhane, nebo tam nesel zvuk, ani u jednoho nesly titulky). OPLAYER HD s temito filmy nemel absolutne zadny problem. A jak lze precist v tomto clanku, nebo i na Store, neni to jenom muj problem.

  Tak to je smula no. Ja sem rad ze mam v poho prehravac zadaco kterej mi funguje. Aspon usetrim a nemusim platit za naky player.

  za zkoušku podle mě stojí i CineXPlayer – titulky zvládá, ma TV output (pokud to někdo teda využije), má možnost si „zamknout“ obraz, aby se netočil, což je třeba při koukání v posteli ideální …

  je se mi zdá, že se při přehrávání třeba avíček iPhone docela dost přehřívá a neskutečným způsobem mu mizí baterka.. máte někdo taky podobné zkušenosti?

  ipadovu verziu ma vsak len VLC, a som s nim celkom spokojny, je fajn ze nezerie baterku ani o % viac nez normalne systemove prehravanie videi. ale ta moznost dotiahnut videa rovno z netu tam dost chyba, nieje uplne prakticke ich vzdy nahravat cez itunes.

  Když už, tak už ne? Proč v testu není CineXPlayer a AirVideo?

  Na to je velice jednoduchá odpověď. CineX player přehrává pouze XVid soubory, což ho vylučuje ze skupiny univerzálních přehrávačů. A ačkoliv Air Video je skvělý program, sám od sebe přehrávat nahrané video neumí, pouze zobrazuje stream, který zpracovává počítač pomocí klientské aplikace.

  a co tak pohrat sa aj s testovanim prehravania streamovaneho videa na iPade?

  OPlayer HD a Buzz Player (Universal App) su momentalne TOP aj v tejto oblasti.

  – OPlayer HD – jedine riesenie pre funkcne streamovanie Live TV direct http streamu z DM
  – Buzz Player – dokaze zas prehravat streamovane audio a video priamo z NAS cez Samba protokol (cize vobec nemusite nakopirovat pozadovany media subor do iPadu cez itunes)
  – zvlada aj take formaty ako su FLAC, alebo DVD ISO…

  Pripadam si asi jako jediny clovek komu VLC vyhovuje a komu funguje spravne.
  Do VLC pritom nenahravam nikaj zvlast velky soubory(180mb) – znate to Big bang theory nebo HIMYM ci GLEE -a pokud chci titulky tak titulky jednoduse pridam v DivixEncoderu za 1 minutu encodovani.
  Ostatni formaty krom avi sem zkousel mpeg a wmw. Obraz, zadny problem zvuk uz vubec zadny problem. NIkdy se mi nestalo ze by obraz byl nekde chybny – tj. kosticky, smouhy, spatne zrenderovane, sekane, trhane atd. Zvuk byl vzdycky kvalitni sedel se stopou a nevim co jeste.

  Nastaveni – nepotrebuju. V iPhonu se chci divat na film/serial a ne se babrat v nastaveni. Nez jedu na delsi cestu pryc, nahazim si do VLC v iTunes 20 filmu ci epizod a jedu.
  Nevim tedy proc ho vsichni tak nenavidi.
  Inu ja sem ale rad ze aspon me funguje a muj Iphone4 na nej neda dopustit.

  PS: A hlasku „Try anyway“ no tu sem este nevidel.A kdo mi snad neveri, mam to natocit na kameru a postnout na forko? Bo nevim ale to co sem videl ve video prezentaci VLC, tak tomu sem se jen zasmal :-D.

  Ja tu hlasku ve VLC uz videl trikrat, ale vzdy se video prehralo bez problemu.
  Pri brouzdani internetem mi nekolikrat safari nabidlo prehrat ve VLC. Krome dvou pripadu se video prehralo. Nasledne jsem v itunes zjistil, ze se i ulozilo. Ale ve VLC se nezobrazi. Bohuzel nejsem anglictinar, takze mi velmi chybi titulky. Take bych uvital nastaveni jasu, ktere by se obcas hodilo. Zatim jsem prehral vsechny filmy z pocitace bez problemu. Vsechny o velikosti okolo 800MB Z toho vypliva, ze nejsem z VLC nijak zklamany.
  Ale protoze jste tu tak vychvalili Buzz player, jdu ho stahnout :) …

  To ja nahravam kalsicke DIVX 650 MB.

  A VLC proste neprehraje nic – bud se to seka, nebo tam nejde zvuk (protoze nepodporuje AC3). S tou konverzi titulku je to doufam vtip. Proc konvertovat kdyz staci zmenit program (na BUZZ).

  Je to uzivatelema si myslim. Pouzivate jiny formaty rekneme, s kteryma ma VLC problem zjevne. Ja mam 250 giga tady osobnich ruznych filmu serialu a buh vi ceho. To co nejni DVD tak je ve 100% avi ani nevim jak zrenderovany. Prehralo mi to vse bez problemu jak obrazu tak zvuku.
  Jediny duvod vlastne proc nemam BUZZ je cena a dalsi duvod je,ze ho zatim nepotrebuju. Protoze filmy mam treba cesky a serialy TBBT,HIMYM,GLEE bud jedu bez titulku a nebo si je hold pridam v Encoderu coz me nezabije. Nektery filmy co sem stah maj uz titulky v sobe takze odpadaj srt titulky.
  Takze u me opravdu neni co resit. Proste zatim pro me jiny player nema vyznam. Ale pokud bych neco kupoval do budoucna tak ucite ten BUZZ

  Ahoj vsichni, mam problem s oplayerem. Kdys ho spustim a nakopiruju do neho nejake video, tak se mi pri spusteni sama vypne / schodi tato aplikace. Mam iPhone 3g s iOS 3.1.3 (7e18). Predem diky vsem za pomoc ci radu.

celý text

Čtěte více.