Zavřít reklamu

Když si kupujete zařízení s podporou platformy HomeKit, vidíte na balení produktu patřičné označení piktogramem, ale třeba i slovním „Work with Apple HomeKit“. Automaticky to ale neznamená, že takové zařízení bude disponovat i podporou pro HomeKit Secure Video neboli Zabezpečené video Homekit. Plnou podporu tohoto totiž nabízejí jen vybrané produkty. 

Co potřebujete 

K zabezpečenému videu HomeKit můžete přistupovat z iPhonu, iPadu, iPodu touch, Macu nebo Apple TV v případě, kdy některý člen skupiny Rodinné sdílení vlastní předplatné iCloud+. Také bude potřeba, abyste si nastavili domácí centrum, kterým může být HomePod, HomePod mini, Apple TV nebo iPad. Nastavení Zabezpečeného videa HomeKit činíte v aplikaci Domácnost v případě iOS, iPadOS a macOS a HomeKit v Apple TV.

mpv-shot0739

Jestliže vaše bezpečnostní kamery zachytí osobu, zvíře, vozidlo nebo třeba doručení zásilky, můžete si prohlédnout záznam těchto aktivit zachycený na videu. Video zaznamenávané vašimi kamerami je analyzováno a šifrováno právě ve vašem domácím centru a pak bezpečně odesláno na iCloud, takže je budete moci zobrazit jen vy a osoby, kterým k tomu udělíte přístup.

mpv-shot0734

Jak už bylo řečeno výše, k pořizování záznamů prostřednictvím kamer potřebujete iCloud+. Obsah videa se však nezapočítává do datového limitu vašeho úložiště. Jedná se o předplacenou službu, která poskytuje vše, co už máte k dispozici na iCloudu, ovšem s větším úložištěm a speciálními funkcemi, mezi kterými je např. Skrýt můj e-mail, a právě i rozšířená podpora pro nahrávání pomocí zabezpečeného videa HomeKitu.

Počet kamer, které můžete přidat, pak závisí na vašem tarifu: 

  • 50 GB za 25 Kč měsíčně: Přidání jedné kamery. 
  • 200 GB za 79 Kč měsíčně: Přidání až pěti kamer. 
  • 2 TB za 249 Kč měsíčně: Přidání neomezeného počtu kamer. 

Princip fungování a důležité funkce 

Smysl celého systému je v tom, že kamera zachytí nahrávku, uloží ji a vy si ji můžete kdykoli a kdekoli prohlédnout. Z důvodu bezpečnosti se pak vše šifruje end-to-end. Vaše zvolené domácí centrum po nahrání záznamu provede privátní analýzu videa pomocí umělé inteligence na zařízení, aby určilo přítomnost lidí, domácích mazlíčků nebo aut. V aplikaci Domácnost pak můžete své záznamy zobrazit za posledních 10 dní.

mpv-shot0738

Pokud v aplikaci Fotky přiřazujete obličeje kontaktům, tak díky rozpoznávání osob víte, kdo se na jakém videu objevuje. Vzhledem k tomu, že systém pak rozezná zvířata a projíždějící auta, neupozorní vás na fakt, že se před vašimi dveřmi jen prochází sousedův kocour. Pokud se tam ale už bude producírovat sám soused, dostanete o tom upozornění. K tomuto se vážou i aktivní zóny. V zorném poli kamery si tak vyberete, v které části nechcete, aby kamera pohyb detekovala a tím vás na něho upozorňovala. Nebo naopak právě zvolíte např. vstupní dveře. Jakmile někdo vejde, budete o tom tak vědět.

Další možnosti 

Každý, s kým přístup k obsahu sdílíte, může zobrazit živý stream z kamery, když je doma. Můžete ale i rozhodnout o tom, jestli bude mít přístup vzdálený, a jestli může jednotlivé kamery také spravovat. V Rodinném sdílení mohou jeho členové kamery i přidávat. Protože je pak Domácnost o různých automatizacích, můžete je v rámci kamer i patřičně provázat. Pokud tedy přijdete domů, automaticky se může spustit aroma lampa, pokud je na zahradě pohyb, mohou se na dvorku rozsvítit světla atd.

mpv-shot0730

Chcete-li pak vědět, jaké produkty už HomeKit Secure Video nabízejí, tak k tomu Apple nabízí stránku své podpory se seznamem kompatibilních zařízení. Jedná se o kamery společností Aquara, eufySecurity, Logitech, Netatmo a další. 

.