Zavřít reklamu

HomeKit, a u nás také Domácnost, je platforma od společnosti Apple, která umožňuje uživatelům ovládat inteligentní zařízení pomocí iPhonu, iPadu, Macu, Apple Watch nebo Apple TV. Společnost jej představila v roce 2014 a i když se jej sanží pořád vylepšovat, dá se říci, že v tomto segmentu pořád trochu tápe. Přečtěte si poslední novinky, které do této platformy dorazily, a to zejména s podzimní sadou aktualizací operačních systémů. 

Ovládání Apple TV skrze Siri na HomePodu mini 

Apple TV si už plně rozumí s HomePodem mini, takže mu můžete skrze Siri říci, aby se zapnula nebo vypnula, spustila konkrétní pořad nebo film, pozastavila přehrávání atd. Se spárováním chytrých reproduktorů Amazon Alexa a Google Assistanta se zařízeními Fire TV nebo Chromecastem je to již běžná věc a Apple zde vlastně jen dohnal konkurenci.

mpv-shot0739

HomePod jako reproduktor k Apple TV 

Jeden nebo rovnou i dva HomePody mini už můžete také použít jako výchozí reproduktor k Apple TV 4K. Tato funkce byla dříve dostupná jen pro ukončený HomePod, nyní ji podporuje i generace mini. Pokud pak má vaše televize vstupy ARC/eARC, může být HomePod výstupem i v tomto případě.

Bezpečnostní kamery a detekce zásilek 

Bezpečnostní kamery připojené k Apple HomeKit Secure Video prostřednictvím Apple TV 4K nebo HomePodu Mini umí také už říct, když jednoduše uvidí před vašimi dveřmi doručený balíček. Jedná se o rozšířená funkce detekce lidí, zvířat a vozidel z iOS 14 a zvyšuje užitečnost domovních zvonků kompatibilních s HomeKit Secure Video, kterými jsou Logitech View a Netatmo Smart Video Doorbell.

mpv-shot0734

HomePod a oznamování návštěv 

Když někdo stiskne tlačítko na domovním zvonku s kamerou, která rozezná tvář návštěvníka, může vám HomePod oznámit, kdo stojí u vašich dveří. Podmínkou je integrace HomeKit Secure Video, jinak HomePod jen vydá základní „zvonění“.

Více kamer na Apple TV 

Apple TV nyní může streamovat více kanálů z vašich HomeKit kamer namísto pouze jedné, takže můžete celou domácnost a její okolí kontrolovat najednou a z velké obrazovky. Nabídne také ovládání blízkého příslušenství, jako je osvětlení na verandě, takže můžete zapnout světla pomocí dálkového ovladače, aniž byste museli vytahovat z kapsy svůj telefon.

mpv-shot0738

Neomezený počet kamer HomeKit Secure Video 

Saktualizací na iOS15 na vašem iPhonu a iPadOS 15 na iPadu nyní můžete do HomeKit Secure Video přidat neomezený počet kamer, pokud se zaregistrujete k novému plánu iCloud+. Dosud byl maximální počet 5. 

Pozdější akce 

Siri je v ovládání domácnosti stále chytřejší (i když je s konkurencí přece jen pořád hloupější), takže přidala možnost požádavku, kdy jí řeknete, aby něco udělala později nebo na základě nějaké události. To znamená, že budete moci používat příkazy jako „Hey Siri, zhasni světla, když odcházím z domova“ nebo „Ahoj Siri, v 18:00 vypni televizi.“ Říci tak samozřejmě musíte v nějakém podporovaném jazyce, protože tom českém není stále podporována.

homeos

Apple Watch a redesign aplikace 

S WatchOS 8 získala aplikace domácnosti potřebný redesign a funkce, takže na svém zápěstí můžete sledovat přenosy z kamery, domovního zvonku, nebo za pomoci interkomu rychle komunikovat s celým svým domovem, jednotlivými místnostmi nebo osobními zařízeními.

mpv-shot0730

iOS 14 a aplikace 

Už v iOS 14 bylo přepracováno párování příslušenství, aby to bylo snazší, rychlejší a intuitivnější – přidány byly např. tipy pro automatizaci a různé scény. Přepracována však byla i samotná aplikace, která nově zahrnovala kruhové ikony pro používané příslušenství. Také zde Apple předělal nabídku Domácnost v Ovládacím centru, kdy zde najdete oblíbené a nejpoužívanější scény atd. Tyto novinky ostatně dostaly i iPady s iPadOS 14 a počítače Mac s operačním systém Big Sur.

Adaptivní osvětlení 

Inteligentním žárovkám a jiný, světelným panelům můžete nastavit teplotou barev k vytvoření automatického plánu, který mění barvy v průběhu dne, když je zapnete. Po aktivaci HomeKit upraví barvy během dne na chladnější odstíny bílé a během večera je posune na teplejší žluté tóny, přesně jako to dělá Night Shift. 

.