Zavřít reklamu

Apple na své včerejší jarní Keynote představil dlouho očekávané lokalizátory AirTag. Díky dlouhodobě kolujícím spekulacím, analýzám a únikům asi nikoho z nás nepřekvapil ani jejich vzhled, ani funkce. Pojďme si ale nyní shrnout vše, co o této novince víme, co AirTag umí, a jaké funkce naopak navzdory očekávání nenabízí.

Co to je a jak to funguje?

Lokalizátory AirTag slouží k tomu, aby uživatelé mohli snáze a rychleji nalézt předměty, ke kterým jsou tyto přívěsky připevněné. Těmito lokalizátory můžete opatřit prakticky cokoliv od zavazadel přes klíče až třeba po peněženku. AirTags přímo spolupracují s nativní aplikací Najít v Apple zařízeních, díky čemuž je možné ztracené nebo zapomenuté předměty snáze najit s pomocí mapy. Zpočátku se spekulovalo o tom, že by Apple pro ještě lepší nacházení daných předmětů mohl do systému hledání zapojit funkci rozšířené reality, to se ale bohužel nakonec neuskutečnilo.

Skvělé zpracování

Lokalizátory AirTag jsou vyrobené z leštěné nerezové oceli, mají kulatý tvar, uživatelsky vyměnitelnou baterii, a disponují odolností třídy IP67 proti vodě a prachu. Jsou opatřené vestavěným reproduktorem, díky kterému na nich bude možné prostřednictvím aplikace Najít přehrát zvuk. Uživatelé budou moci v prostředí této aplikace přiřadit každý z lokalizátorů k danému předmětu a pojmenovat ho pro lepší přehled. Seznam všech předmětů, označených lokalizátory AirTag, najdou uživatelé v nativní aplikaci Najít v sekci Předměty. Lokalizátory AirTag nabízí funkci přesného hledání. V praxi to znamená, že díky integrované ultraširokopásmové technologii uvidí uživatelé ve své aplikaci Najít přesnou polohu označeného předmětu spolu s údaji i směru a přesné vzdálenosti.

Připojení je jednoduché

Párování lokalizátorů s iPhonem bude probíhat podobně jako třeba v případě bezdrátových sluchátek AirPods – stačí AirTag přiblížit k iPhonu a systém se již sám postará o vše potřebné. AirTag využívá zabezpečenou Bluetooth konektivitu, což znamená, že zařízení s aplikací Najít dokáží zachytit signál lokalizátorů a oznámit jejich přesnou polohu do iCloudu. Vše probíhá zcela anonymně a zašifrovaně a uživatelé se nemusí nijak obávat o své soukromí. Apple si při vývoji AirTags dal také záležet na tom, aby byla spotřeba baterie i případných mobilních dat pokud možno co nejnižší.

AirTag Apple

Předměty, opatřené lokalizátory AirTag, můžete v aplikaci Najít přepnout v případě potřeby do režimu ztraceného zařízení. Pokud takto označený předmět najde někdo, kdo má smartphone s NFC, můžete nastavit, aby se po přiblížení telefonu dané osoby k nalezenému předmětu zobrazily vaše kontaktní údaje. Polohu předmětu, označeného AirTagem, může sledovat pouze daný uživatel, a v žádném případě nedochází k ukládání citlivých dat přímo na AirTag. iPhone nabídne funkci upozornění v případě, že se mezi AirTagy uživatele dostane cizí lokalizátor, a po uplynutí určitého časového limitu na něm začne přehrávat zvuk. AirTagy tedy nelze zneužít ani ke sledování osob.

Přesné hledání

Vzhledem k tomu, že AirTagy disponují ultra-širokopásmovým čipem U1, tak je možné, abyste je pomocí svých jablečných zařízení našli s přesností na centimetr. Pravdou ale je, že čipem U1 musí disponovat také samotný iPhone, popřípadě jiné jablečné zařízení, abyste tuto funkci mohli využít. Čipem U1 disponují pouze iPhony 11 a novější, to ale rozhodně neznamená, že byste AirTagy nemohli využít i se staršími iPhony. Rozdíl je pouze v tom, že u starších iPhonů nebude možné přívěšek najít naprosto přesně, ale pouze přibližně.

AirTag Apple

Cena a dostupnost

Cena jednoho lokalizátoru bude u nás činit 890 korun, set čtyř přívěsků 2990 korun. Kromě lokalizátorů jako takových nabízí Apple na svých stránkách také příslušenství pro AirTag – kožená klíčenka na AirTag stojí 1090 korun, kožené poutko seženete za 1190 korun. K dispozici bude také jednoduché polyuretanové poutko, a to za cenu 890 korun, bezpečné poutko s řemínkem za 390 korun a bezpečné poutko s klíčenkou za stejnou cenu. Lokalizátory AirTag spolu s příslušenstvím bude možné objednávat od 23. dubna od 14.00 hodin.

.