Zavřít reklamu

Již před měsícem jsme se dočkali první jablečné podzimní konference, na které jsme se podle tradice měli dočkat představení nových iPhonů 12. K tomu ale tehdy nedošlo, a to především kvůli pandemii koronaviru, která před několika měsíci kompletně „pozastavila“ svět, čímž došlo ke zpoždění na všech frontách. Netradičně jsme se tedy dočkali nových Apple Watch a iPadů, za několik týdnů potom však Apple oznámil druhý podzimní Apple Event a představení čtveřice nových iPhonů 12 bylo stoprocentně jisté. Tato konference proběhla včera a doopravdy jsme se nových vlajkových lodí od Applu dočkali. Pojďme se společně v tomto článku podívat na vše, co jste chtěli vědět o novém iPhonu 12 a 12 mini.

Design a zpracování

Celá nová flotila iPhonů se dočkala kompletního přepracování designu šasi. Apple se rozhodl, že po designové stránce sjednotí iPady společně s iPhony, a tak jsme se nadobro rozloučili se zaobleným tvarem nových jablečných telefonů. To znamená, že tělo nových iPhonů 12 je kompletně hranaté, stejně jako u iPadu Pro (2018 a novějšího), anebo u iPadu Air čtvrté generace, který se začne již zanedlouho prodávat. Další dobrou zprávou je, že se jablečná společnost rozhodla pozměnit barevné zpracování nových iPhonů 12. Pokud se podíváme na iPhone 12 a 12 mini, tak zjistíme, že je k dispozici černé, bílé, červené (PRODUCT)RED, modré a zelení zbarvení.

Co se týče rozměrů, tak větší iPhone 12 je velký 146,7 mm × 71,5 mm × 7,4 mm, nejmenší iPhone 12 mini má poté rozměry 131,5 mm × 64,2 mm × 7,4 mm. Hmotnost větší „dvanáctky“ je poté 162 gramů, menší bratříček váží jen 133 gramů. Na levém boku obou zmíněných iPhonů najdete tlačítka pro ovládání hlasitosti společně s přepínačem režimů, na pravém boku se poté nachází zapínací tlačítko společně se slotem na nanoSIM. Na spodní straně najdete klasicky otvory pro reproduktor a Lightning kabíjecí konektor. Na zádech poté nenajdete nic jiného, než modul fotoaparátu. Oba dva zmíněné iPhony jsou odolné proti prachu a vodě, což dokazuje certifikace IP68 (až 30 minut v hloubce do 6 metrů). Možnost rozšíření pomocí SD karty samozřejmě neočekávejte. Zabezpečení je realizováno u obou modelů pomocí Face ID.

Displej

Jedním z největších rozdílů mezi loňským iPhonem 11 a řadou 11 Pro byl displej. Klasická „jedenáctka“ disponovala obyčejným LCD displejem, který byl po představení velmi kritizován. Ve skutečnosti se ale ukázalo, že tento displej není vůbec špatný – jednotlivé pixely rozhodně nešlo vidět a barvy byly úchvatné. I přesto se ale kalifornský gigant rozhodl, že letos už všechny nové jablečné telefony nabídnou dnes již standardní OLED displej. Ten nabízí perfektní podání barev a oproti LCD displeji zobrazuje černou barvu tak, že kompletně vypne konkrétní pixely, čímž lze také šetřit energie s tmavým režimem. iPhone 12 a 12 mini tedy dostaly OLED displej, který Apple označuje jakožto Super Retina XDR. Větší „dvanáctka“ disponuje 6.1″ velkým displejem, menší 12 mini má poté displej o velikosti 5.4″. Rozlišení 6.1″ displeje u iPhone 12 je 2532 × 1170 pixelů, citlivost je tedy 460 pixelů na palec. Menší iPhone 12 mini má poté rozlišení 2340 × 1080 pixelů a citlivost je 476 pixelů na palec – to čistě pro zajímavost znamená, že iPhone 12 mini má z celé čtyřčlenné flotily nejjemnější displej. Oba dva modely poté podporují HDR 10, True Tone, široký barevný rozsah P3, Dolby Vision a Haptic Touch. Kontrastní poměr displejů je 2 000 000 : 1, maximální typický jas je 625 nitů, v režimu HDR pak až 1200 nitů. Nechybí oleofobní úprava proti šmouhám.

Přední sklo displeje poté bylo vyvíjeno speciálně pro Apple se společností Corning, která stojí za světoznámými tvrzenými skly Gorilla Glass. Všechny iPhony 12 disponují speciálním tvrzeným sklem Ceramic Shield. Jak už název napovídá, tak je tohle sklo obohaceno keramikou. Konkrétně dochází k nanesení keramických krystalů při vysoké teplotě, což zajišťuje podstatně větší odolnost – nic takového na trhu nenajdete. Konkrétně je tohle sklo až 4x odolnější při pádu.

Výkon

Celý flotila nových iPhonů 12 disponuje procesorem A14 Bionic z dílny samotného kalifornského giganta. Nutno podotknout, že představení tohoto procesoru jsme se dočkali již na konferenci v září – konkrétně jej jako první dostal iPad Air čtvrté generace. Pro upřesnění tento procesor nabízí 6 výpočetních jader a 4 grafická jádra a je zkonstruován 5nm výrobním procesem. Součástí procesoru A14 Bionic je 11,8 miliard tranzistorů, což je oproti A13 Bionic 40% nárůst, samotný výkon se poté oproti předchůdci navýšil o neuvěřitelných 50 %. I u tohoto procesoru se Apple soustředil na strojové učení, jelikož A14 Bionic nabízí 16 jader typu Neural Engine. Zajímavý je také fakt, že tento procesor zvládne provést a 11 bilionů operací za sekundu. Bohužel prozatím nevíme, jak velkou pamětí RAM nový iPhone 12 a 12 mini disponuje – těchto informací se však samozřejmě brzy dočkáme a budeme vás informovat.

Podpora 5G

Všechny nové „dvanáctkové“ iPhony se konečně dočkaly podpory 5G sítě. V současné době jsou na světě k dispozici dva typy 5G sítě – mmWave a Sub-6GHz. Co se týče mmWave, tak se jedná o momentálně nejrychlejší 5G síť, která existuje. Přenosové rychlosti v tomto případě dosahují až úctyhodných 500 Mb/s, na druhou stranu je ale zavedení mmWave velmi drahé a kromě toho má mmWave dosah jen cca jeden blok, a to s přímým výhledem na vysílač. Stačí jediná překážka mezi vaším zařízením a mmWave vysílačem a rychlost okamžitě padá na minimum. Tento typ 5G je k dispozici prozatím jen ve Spojených státech. O mnoho běžnější je poté druhý zmíněný typ Sub-6GHz, který nabízí rychlost přenosu okolo 150 Mb/s. Oproti mmWave je rychlost přenosu několikanásobně nižší, Sub-6GHz je však o mnoho levnější na zavedení i provoz, kromě toho je poté k dispozici například také v České republice. Dosah je poté o mnoho větší a kromě toho tomuto typu 5G nedělají problémy ani překážky.

Fotoaparát

Přepracování se u iPhone 12 a 12 mini dočkala také dvojitá fotosoustava. Konkrétně se uživatelé mohou těšit na 12 Mpix širokoúhlý objektiv se clonou f/1.6 a na 12 Mpix ultra-širokoúhlý objektiv se clonou f/2.4 a zorným polem až 120 stupňů. Díky ultra-širokoúhlému objektivu je možné 2x oddálení optickým zoomem, digitální zoom je poté až 5x. I přesto, že tato dvojice iPhonů nedisponuje teleobjektivem, tak je na nich možné fotit portrétové fotografie – k rozmazání pozadí v tomto případě dochází softwarově. Širokoúhlý objektiv poté nabízí optickou stabilizaci obrazu a je sedmičlenný, ultra-širokoúhlý fotoaparát je pětičlenný. Kromě objektivů jsme se dočkali také jasnějšího True Tone blesku, nechybí možnost tvorby panoramatu až o velikosti 63 Mpix. Jak širokoúhlý, tak i ultra-širokoúhlý objektiv nabízí Noční režim Deep Fusion a Smart HDR 3. Co se týče nahrávání videa, tak je možné točit HDR video v Dolby Vision až při 30 FPS, popřípadě 4K video až ve 60 FPS. Točení zpomaleného videa je možné v rozlišení 1080p až při 240 FPS. Nechybí poté natáčení časosběru v nočním režimu.

Co se týče předního fotoaparátu, tak se můžete těšit na 12 Mpix objektiv se clonou f/2.2. U tohoto objektivu nechybí portrétní režim, samozřejmostí je pak podpora Animoji a Memoji. Kromě toho se přední fotoaparát chlubí Nočním režimem, Deep Fusion a Smart HDR 3. Pomocí předního fotoaparátu můžete natáčet HDR video v Dolby Vision při 30 FPS, popřípadě 4K video až při 60 FPS. Zpomalené video si pak užijete při 1080p až při 120 FPS. Samozřejmostí je pak podpora QuickTake a Live Photos, vylepšení se dočkal také přední „displejový“ blesk Retina Flash.

Nabíjení a baterie

Prozatím bohužel nemůžeme říct, jak velkou baterií iPhone 12 a 12 mini disponuje. Podle dostupných informací však bude velikost baterie u iPhone 12 podobná svému předchůdci, u iPhone 12 mini můžeme jen spekulovat. iPhone 12 na jedno nabití zvládne až 17 hodin přehrávání videa, 11 hodin streamování či 65 hodin přehrávání zvuku. Menší iPhone 12 mini poté dokáže na jedno nabití až 15 hodin přehrávat video, 10 hodin streamování a 50 hodin přehrávání zvuku. Oba modely disponují lithium-iontovou baterií, nechybí podpora MagSafe s příkonem až 15 W, klasické bezdrátové Qi poté dokáže nabíjet výkonem až 7,5 W. Pokud se rozhodnete pro zakoupení 20W nabíjecího adaptéru, tak dokážete nabít až 50 % kapacity za 30 minut. Nutno podotknout, že adaptér a ani EarPods sluchátka nejsou součástí balení ani jednoho nového iPhonu.

Cena, úložiště a dostupnost

Pokud vás iPhone 12 či iPhone 12 mini zaujal a zvažujete koupi, tak byste ještě měli vědět, kolik si na něj musíte nachystat, a po jaké variantě úložiště skočíte. Oba dva modely jsou k dispozici v 64 GB, 128 GB a 256 GB variantě. Větší iPhone 12 zakoupíte za 24 990 korun v případě 64 GB varianty, 26 490 korun si pak nachystejte za 128 GB variantu a vrcholná 256 GB varianta vás vyjde na 29 490 korun. Jestliže se vám více zamlouvá malinký iPhone 12 mini, tak si připravte 21 990 korun na základní 64 GB variantu, zlatá střední cesta v podobě 128 GB varianty vás vyjde na 23 490 korun a vrcholná varianta s 256 GB úložištěm vás vyjde na 26 490 korun. iPhone 12 si budete moci předobjednat 16 října, menšího bratříčka v podobě 12 mini poté až 6. listopadu.

Nově představené Apple produkty bude možné zakoupit například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores

.