Zavřít reklamu

Při příležitosti včerejší jablečné konference jsme se konečně dočkali. Apple se světu pochlubil se zbrusu novými iPhony 12. Za běžných okolností se telefony pyšnící se logem nakousnutého jablka představují už v září, avšak letos se kvůli globální pandemii onemocnění COVID-19, která zpomalila především firmy z dodavatelského řetězce, muselo přistoupit na jejich odložení. Ještě před „hvězdou večera“ nám kalifornský gigant představil velice zajímavý, levný a potenciálně kvalitní produkt – HomePod mini.

Dosavadního HomePodu jsme se dočkali v roce 2018. Jedná se o chytrý reproduktor, který svému uživateli nabízí poměrně kvalitní 360° zvuk, skvělou integraci s chytrou domácností Apple HomeKit a hlasovou asistentku Siri. Nevýhodou však je, že je konkurence v tomto směru na míle daleko, a proto prodeje HomePodů zkrátka tolik netáhnou. Změnu by mohl přinést až tento nejnovější drobeček, u kterého ale narazíme na poměrně zásadní problém. HomePod mini se totiž v mnoha zemích, a to včetně České republiky a Slovenska, prodávat nebude. Stále se ale jedná o vcelku zajímavý produkt, který si budeme moci koupit například v zahraničí či u různých přeprodejců.

Technické specifikace

Pokud jste sledovali zmiňované včerejší představení, tak jistě víte, že bude HomePod mini dostupný ve dvou barvách. Konkrétně tedy v bílé a vesmírně šedé, což můžeme označit za poměrně neutrální barvy, díky kterým produkt snadno zapadne do jakéhokoliv interiéru. Co se týče velikosti, tak se jedná o skutečně malého drobečka. Chytrý reproduktor ve tvaru koule totiž měří 8,43 centimetrů na výšku a 9,79 centimetrů na šířku. Poměrně přívětivá je však nižší váha, která činí pouze 345 gramů.

O kvalitní zvuk se stará pokročilý širokopásmový ovladač a dva pasivní reproduktory, které dokáží zajistit hluboké basy a parádně ostré výšky. Jak jsme již naznačili výše, díky svému tvaru je produkt schopen vysílat 360° zvuk a ozvučit tak rovnou celou místnost. HomePod mini je nadále potažen speciální látkou, která zajišťuje lepší akustiku. Aby byl poté samotný zvuk co možná nejlepší, a to v jakékoliv místnosti, využívá produkt své speciální funkce Computational audio, díky čemuž 180x za sekundu analyzuje prostředí a tomu uzpůsobuje i ekvalizér.

V HomePodu mini se nadále nachází 4 mikrofony. Díky tomu si hlasová asistentka Siri snadno poradí s vyslyšením požadavku či rozeznáním člena domácnosti podle hlasu. Produkty lze navíc jednoduše spárovat a použít je v režimu stereo. Co se týče konektivity, tak zde se produkt pyšní bezdrátovým připojením WiFi, technologií Bluetooth 5.0, čipem U1 pro detekci nejbližšího iPhonu a hosté se mohou připojit skrze AirPlay.

Ovládání

Jelikož se jedná o chytrý reproduktor, tak je samozřejmostí, že jej můžeme ovládat s pomocí našich hlasů či ostatních jablečných produktů. Případně si ale dokážete poradit i bez nich, kdy si vystačíte s obyčejnými tlačítky přímo na produktu. Na horní straně se totiž nachází tlačítko pro přehrávání, pauzu, změnu hlasitosti a také je zde možné skladbu přeskočit či aktivovat Siri. Jakmile se zapne hlasová asistentka, vrchní část HomePodu mini se promění do nádherných barev.

mpv-shot0029
Zdroj: Apple

S čím vším si HomePod poradí?

HomePod mini můžete samozřejmě použít pro přehrávání hudby ze služby Apple Music. Mimo to si produkt poradí s přehráváním zakoupených skladeb z iTunes, s různými rádii, s Podcasty, nabízí rádiové stanice od služeb jako TuneIn, iHeartRadio a Radio.com, plně podporuje AirPlay, díky čemuž dokáže přehrát prakticky cokoliv. Při samotné prezentaci se navíc Apple zmínil o tom, že HomePod mini bude podporovat streamovací platformy třetích stran. Můžeme tedy očekávat, že podpora Spotify bude samozřejmostí.

Intercom

Když se při včerejší keynote představoval očekávaný HomePod mini, tak jsme zároveň mohli vůbec poprvé spatřit aplikaci Intercom. Jedná se o vcelku praktické řešení, které ocení především jablečné chytré domácnosti. Díky tomu totiž můžete kdykoliv Siri říci, aby něco řekla dané osobě. Díky tomu HomePod následně chytrý reproduktor přehraje vaši zprávu a na zařízení adresáta doručí příslušnou notifikaci.

Požadavky

Jestliže se vám HomePod mini zamlouvá a rádi byste si jej pořídili, tak budete muset splnit poměrně nízké nároky. Tento chytrý reproduktor si totiž rozumí pouze s iPhone SE či 6S a novějšími modely. Poradí si však také s iPodem touch 7. generace. Co se týče jablečných tabletů, tak zde vám bude stačit iPad Pro, iPad 5. generace, iPad Air 2 či iPad mini 4. Podpora u novějších produktů je poté samozřejmostí, ale je nutné upozornit na fakt, že musíme mít nainstalovaný nejnovější operační systém. Další podmínkou je pochopitelně bezdrátové připojení WiFi.

Dostupnost a cena

Oficiální cena tohoto drobečka činí 99 dolarů. Za tuto částku si mohou produkt objednat obyvatelé Spojených států amerických. Jak jsme již zmínili výše, náš trh má holt smůlu. Stejně jako HomePod z roku 2018 se ani jeho mladší a menší sourozenec s označením mini u nás oficiálně prodávat nebude.

Skvělou zprávou však je, že se již nyní HomePod mini objevil v nabídce Alzy. K produktu každopádně ještě nebyly doplněny žádné bližší informace. Na cenu či dostupnost si tedy budeme muset ještě počkat, avšak již nyní můžeme očekávat, že nás tento drobeček vyjde na zhruba 2,5 tisíce korun. Aktuálně si na tento chytrý reproduktor můžete zapnout hlídání dostupnosti a jakmile se spustí jeho prodej, budete o tom informováni skrze e-mail.

.