Zavřít reklamu

Keynote máme za sebou a nyní se můžeme v klidu podívat na jednotlivé novinky, které dnes Apple představil. V tomto článku se zaměříme na nový MacBook Air, u kterého se toho změnilo opravdu hodně a níže tak najdete to nejdůležitější nebo to nejzajímavější co byste měli vědět, pokud o nákupu uvažujete.

Apple Silicon M1

Nejzásadnější změnou u nového MacBooku Air (společně s 13″ MacBookem Pro a novým Mac mini) je to, že jej Apple vybavil zcela novým procesorem z rodiny Apple Silicon – M1. V případě MacBooku Air je to navíc jediný procesor, který je od teď k dispozici, neboť Airy založené na procesorech od Intelu Apple oficiálně vypustil z nabídky. Nad čipem M1 visí obrovské množství otazníků, byť se Apple v rámci keynote snažil nové čipy vychvalovat všemi možnými směry. Marketingové slidy a obrázky jsou jedna věc, realita je věc druhá. Na skutečné testy z reálného prostředí si budeme muset počkat do příštího týdne, pokud se však potvrdí sliby Applu, mají se uživatelé na co těšit.

Co se týče procesoru jako takových, v případě MacBooku Air nabízí Apple celkem dvě varianty čipu M1, dle vybrané konfigurace. Levnější verze Airu nabídne SoC M1 v provedení s 8jádrovým procesorem a 7jádrovou integrovanou grafikou, dražší model pak nabídne konfiguraci 8/8. Zajímavostí je, že se stejný 8/8 čip nachází i v 13″ MacBooku Pro, ten však na rozdíl od Airu disponuje aktivním chlazením, dá se tedy očekávat, že v tomto případě Apple poněkud uvolní otěže procesoru M1 a ten tak bude moci pracovat s vyšší hodnotou TDP, než v pasivně chlazeném Airu. Jak již však padlo výše, na data z reálného provozu si budeme muset ještě pár dní počkat.

Přítomnost nového procesoru by měla umožnit efektivnější využití výpočetního výkonu a prostředků, které nový čip nabízí. Zároveň nový procesor umožňuje implementaci robustnějšího systému zabezpečení, díky vlastnímu architektonickému návrhu a také tomu, že je operační systém macOS Big Sur šitý na míru právě těmto čipům.

Skvělá výdrž baterie

Jednou z výhod nových procesorů je mnohem lepší optimalizace hardwaru a softwaru, jelikož jde v obou případech o produkty Applu. Něco takového známe léta u iPhonů či iPadů kde se jasně ukazuje, že naladění vlastního softwaru na vlastní hardware přináší ovoce v podobě efektivního využití schopností procesoru, efektivního využití elektrické energie a tímpádem vyšší výdrže baterie a také obecně nižším nárokům na hardware jako takový. iPhony tak leckdy se slabším hardwarem (zejména RAM) a bateriemi o menších kapacitách dosahují lepších výsledků, než telefony na platformě Android. A totéž se nyní nejspíše děje v případě nových Maců. Na první pohled je to patrné při pohledu na tabulky výdrže baterie. Nový Air se chlubí až 15 hodinovou výdrží při prohlížení webu (oproti 11 hodinám u předešlé generace), 18 hodinovou výdrží při přehrávání filmů (oproti 12 hodinám) a to vše při zachování baterie o totožné kapacitě 49,9 Wh. Z hlediska provozní efektivity by měly být nové Macy daleko před minulou generací. Stejně jako v případě výkonu, i zde však dojde k potvrzení či vyvrácení tohoto tvrzení po zveřejnění prvních reálných testů.

Stále stejná FaceTime kamera, nebo nikoliv?

Co se naopak nezměnilo je FaceTime kamera, která je terčem kritiky u MacBooků již několik let. I v případě novinek se jedná o stále stejnou kameru disponující rozlišením 720p. Dle informací od Applu však tentokrát s obrazovou kvalitou pomůže nový procesor M1, který by měl, stejně jako se tak děje například v iPhonech, výrazně vylepšit kvalitu zobrazení a pomocí Neural Enginu, strojového učení a vylepšených schopností obrazového koprocesoru.

Ostatní

Pokud nový Air porovnáme s tím starým, došlo k mírně změně panelu displeje, který nově podporuje barevný gamut P3, svítivost 400 nitů zůstala zachována. Stejné jsou také rozměry a váha, klávesnice a kombinace reproduktorů s mikrofony. Novinka nabídne podporu pro WiFi 6 a dvojici Thunderbolt 3/USB 4 portů. Samozřejmostí je pak podpora Touch ID.

O jak lákavý produkt nakonec půjde se dozvíme někdy z kraje příštího týdne. Osobně první recenze očekávám v úterý nebo nejpozději ve středu. Kromě výkonu jako takového bude velice zajímavé sledovat, jak si s podporou nového SoC poradí různé nenativní aplikace. O podporu těch nativních se Apple nejspíše důkladně postaral, jsou to však ty ostatní, jejichž fungování v praxi ukáže, jestli je první generace Apple Silicon Maců použitelná pro uživatele, kteří podporu těchto aplikací vyžadují.

.