Zavřít reklamu

Na dnešní odpoledne našeho času je připravena celosvětová premiéra hudební streamovací služby Apple Music. Jedná se o odpověď Applu na již zavedené služby jako Spotify, Rdio, Google Play Music nebo ve Spojených státech populární internetové rádio Pandora. Do světa streamingu tak po delším čekání vstupuje i ten nejočekávanější hráč.

Ať už některou ze streamovacích služeb používáte, nebo jste v tomto ohledu úplný zelenáč, nabízíme vám přehled toho, co vás v Apple Music čeká, a přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

Co to je Apple Music?

Apple Music je hudební streamovací služba, která jako další dílek zapadne do hudebního světa Applu. „Všechny způsoby, jak milujete hudbu. Všechno na jednom místě,“ píše o nové službě samotný Apple. Bude se tedy jednat o propojení iTunes, vaší hudební knihovny a streamovaného poslechu libovolných interpretů, aniž byste je museli mít stažené ve vašich zařízeních.

Vedle toho Apple Music nabídne také nepřetržitě vysílající rádiovou stanici Beats 1, speciální playlisty vytvářené na míru vašemu vkusu od předních umělců a hudebních znalců a také sociální prvek zvaný Connect pro propojení fanoušků a umělců.

Kolik Apple Music stojí?

První tři měsíce bude moci každý používat Apple Music zcela zdarma. Poté bude třeba platit měsíčně 10 dolarů. To je cena minimálně pro Spojené státy, kde bude stát Apple Music stejně jako konkurenční Spotify nebo Rdio. Zatím není jasné, jaká bude cena Apple Music v České republice. Méně optimistické zprávy hovořily o tom, že půjde o 10 eur, nicméně není vyloučeno, že Apple srovná cenu se svými konkurenty také v dalších zemích. Pak by u nás Apple Music mohlo stát 6 eur.

Vedle individuálního předplatného nabízí Apple ještě rodinný plán. Za 15 dolarů pak může streamovací službu využívat přes rodinné sdílení na iCloudu až 6 lidí a cena zůstává stejná nezávisle na tom, zda využijete všech šest slotů, či nikoliv. Česká cena opět není jistá, mluví se buď o 15 eurech nebo o příznivějších 8 eurech. Kolik budeme za Apple Music muset platit v České republice, se definitivně dozvíme až se spuštěním nové služby.

Pokud odmítnete po tříměsíční zkušební době za Apple Music zaplatit, budete mít se svým Apple ID i nadále přístup k některým funkcím. Konkrétně to bude ke kanálu interpreta na Connectu, kde budete moci jednotlivé interprety také sledovat, a budete moci poslouchat rádiovou stanici Beats 1.

Kdy a jak se můžu k Apple Music přihlásit?

Spuštění Apple Music je spojené s vydáním iOS 8.4, ve kterém najdeme přepracovanou aplikaci Hudba, připravenou právě pro novou streamovací službu. iOS 8.4 má vyjít dnes v 17 hodin našeho času, jakmile svůj iPhone nebo iPad aktualizujete, budete mít přístup také k Apple Music. Na Macu nebo PC bude třeba stáhnout nový update pro iTunes, který by se měl objevit ve stejném čase. Přístup k Apple Music budou mít také vývojáři testující iOS 9, i pro ně bude připravena nová verze.

Bude možné v Apple Music streamovat vše, co je v iTunes?

Apple tvrdí, že v Apple Music bude dostupných přes 30 milionů skladeb, zatímco kompletní iTunes katalog má písniček 43 milionů. Apple musel s nahrávacími společnostmi a vydavateli vyjednat nové smlouvy, nezávislé na prodeji hudby v iTunes, a není jisté, kdo všechno se k Apple Music připojí. Je však pravděpodobné, že ne úplně všechny tituly, které nyní najdete v iTunes, budou k dispozici také pro streamování. Lze však počítat s tím, že se Applu podařilo minimálně ty nejznámější inteprety pro svou novou službu získat, a ve finále nabídne minimálně stejný nebo obsáhlejší katalog než Spotify.

Budou na Apple Music některé exkluzivní tituly?

Vybrané exkluzivní tituly mají být součástí Apple Music. Například Pharrell Williams se přes novou jablečnou službu chystá vypustit svůj single „Freedom“, Dr. Dre poprvé poskytne pro streaming své přelomové album „The Chronic“ a velký trumf získal Apple v podobě nejnovějšího a velice úspěšného alba „1989“ od Taylor Swift. To se také objeví na streamovací službě vůbec poprvé a bude to ta od Applu.

Vzhledem k renomé Applu v hudebním světě a faktu, že má na palubě Jimmyho Iovinea s obrovskými a vlivnými konexemi v hudebním průmyslu, můžeme do budoucna očekávat příchod dalších (alespoň zpočátku) exkluzivních titulů.

Na jakých zařízeních půjde Apple Music poslouchat?

Apple Music bude možné poslouchat přes iTunes na Macu a PC a přes aplikaci Hudba v iOS zařízeních včetně Apple Watch. Do konce roku se objeví také aplikace pro Apple TV a Android. Pro Apple Music bude nutné mít nainstalovanou nejnovější verzi iTunes, která vyjde dnes, stejně jako iOS 8.4 na iPhonech a iPadech. Do konce roku by měly získat podporu Apple Music také bezdrátové reproduktory Sonos.

Bude možné poslouchat hudbu offline?

Apple Music bude fungovat nejen pro online streamování, ale také pro offline poslech hudby. Vybrané alba a skladby půjde stáhnout do jednotlivých zařízení pro poslech ve chvíli, kdy nebudete v dosahu internetu.

Co je Beats 1?

Beats 1 je internetové rádio Applu, které začne vysílat dnes v 18 hodin. Celosvětové vysílání bude probíhat 24 hodin denně a v jeho čele budou stát tři DJové – Zane Lowe, Ebro Darden a Julie Adenugaová. Vedle nich budou mít na Beats 1 vlastní pořady také hudební celebrity jako Elton John, Drake, Dr. Dre a další. Na nové stanici můžeme očekávat poslech toho nejnovějšího a také nejzajímavějšího, co nám hudební svět nabízí, včetně exkluzivních rozhovorů s různými celebritami.

Co se stalo s iTunes Radio?

iTunes Radio, které bylo dosud dostupné jen ve Spojených státech a Austrálii, se objeví v rámci Apple Music jako Apple Music Radio a bude konečně dostupné po celém světě. V rámci Apple Music Radio si budete moci zapnout stanice s playlisty sestavenými na základě vašeho vkusu nebo nálad.

Co se stane s mou současnou iTunes knihovnou?

Apple Music a iTunes knihovna budou fungovat nezávisle na sobě. Jakmile se tedy přihlásíte k Apple Music, budete mít jednak k dispozici pro streamování kompletní nabídku Apple Music, a zároveň budete moci nadále poslouchat hudbu zakoupenou nebo nahranou do iTunes.

Je třeba nadále platit za iTunes Match?

iTunes Match bude fungovat i po příchodu Apple Music. Apple ale zatím zcela jasně neřekl, jak to bude fungovat, pouze to, že jsou obě služby „nezávislé, ale vzájemně se doplňující“. Podle popisu Apple Music se vám totiž v případě, že budete předplatitel, nahrají všechny skladby, které budete mít ve své knihovně, ale nebudou dostupné na Apple Music, do cloudu, tím pádem budou dostupné i pro streamování.

Pokud byste za Apple Music neplatili a budete chtít mít přesto svou současnou knihovnu v cloudu, budete moci nadále využívat iTunes Match. To má proti Apple Music výhodnější cenu (25 dolarů za rok proti 10 dolarům měsíčně). V iOS 9 bude zároveň zvýšena kapacita iTunes Match z 25 tisíc skladeb na 100 tisíc.

Co je Connect?

Apple Music Connect je sociální část nové hudební služby, v rámci které budou moci jednoduše komunikovat se svými fanoušci jednotliví umělci. Podobně jako na Twitteru nebo Facebooku si každý uživatel vybere, jakého zpěváka, zpěvačku nebo kapelu bude chtít sledovat, a následně ve svém streamu najde obsah jako různé záběry ze zákulisí, ale třeba i exkluzivní nové singly atd. Na Connectu bude možné příspěvky také komentovat.

Máte k Apple Music další dotazy? Ptejte se v komentářích.

Zdroj: Cult of Mac, iMore
.