Zavřít reklamu

Již brzy bychom se měli dočkat iOS 17.2, čile se ale hovoří už i o tom, co přinese další velká aktualizace operačního systému určeného smartphonům Applu, tedy iPhonům. Co tedy očekávat? 

Je 100% jistotou, že Apple představí iOS 18 spolu s dalšími operačními systémy pro jeho zařízení na konferenci WWDC24. Tu bude samozřejmě opět pořádat ve svém Apple Parku v kalifornském Cupertinu a to na začátku června příštího roku. Poté bude postupně vydávat nejdříve vývojářské beta verze systému a poté dojde i na veřejnou betu, typicky během července. Ostrá verze by široké veřejnosti měla být vydána v září, a to po představení iPhonů 16.

Hlavní nové funkce 

Zatím toho příliš neprosáklo. Spolehlivý analytik Mark Gurman z Bloombergu však uvádí, že iOS 18 bude jednou z největších aktualizací systému za poslední roky. Má dostat mnoho nových funkcí a také se má zásadně změnit design. To jsme naposledy viděli s iOS 7 a je pravda, že nějaký ten refreš by systému slušel, protože je to tak trochu už i nuda. Více podrobností jsme se ale ještě nedozvěděli, je však evidentní, že nové funkce budou vázány na umělou inteligenci, na které prý Apple aktivně pracuje. Gurman jen dodal, že nejvyšší vedení Applu interně popsalo své nadcházející operační systémy jako „ambiciózní a přesvědčivé“, co to znamená, si ale musíme zatím jen domýšlet.

Chytřejší Siri 

Když už jsme tu AI nakousli, tak by systém iOS 18 měl obsahovat generativní technologii umělé inteligence, která „by měla zlepšit způsob, jakým mohou Siri i aplikace Zprávy klást otázky a automaticky doplňovat věty“. Údajně Apple pracuje i na nových generativních AI funkcí pro další aplikace napříč svými platformami, včetně Apple Music, Pages, Keynote a Xcode.

The Information uvedl, že Apple plánuje do své Siri začlenit velké jazykové modely tak, aby uživatelé mohli automatizovat různé složité úkoly, což je funkce, která by zahrnovala hlubší integraci s aplikací Zkratky. Zpráva uvádí, že se očekává, že tato funkce bude vydána v aktualizaci softwaru pro iPhone příští rok, což jasně ukazuje právě na iOS 18. 

„Na generativní umělé inteligenci pracujeme roky a provedli jsme v této oblasti spoustu výzkumu,“ řekl v září v rozhovoru pro Forbes CEO Applu Tim Cook. „A přistoupíme k tomu opravdu promyšleně a hluboce o tom přemýšlíme, protože jsme si plně vědomi možností nepříznivého využití,“ dodal. Jestli to bude se Siri nebo bez ní je ale otázkou stejně jako to, kdy se ta naučí česky. Pokud tomu tak nebude, bude v našem případě využití této umělé inteligence asi jen okrajové.

RCS pro iMessage 

Začátkem tohoto měsíce Apple oznámil, že počínaje koncem příštího roku bude konečně podporovat standard RCS pro zasílání zpráv napříč platformami, tedy z aplikace Zprávy do aplikací na platformě Android, které se v případě přítomnosti mobilních dat nebo Wi-Fi nepošlou jako SMS, ale taková zpráva půjde už přes data, jako je tomu v Messengeru, Whatsapp nebo ostatně mezi dvěma iPhony. Právě konec příštího roku znamená, že bude tato funkce začleněna do iOS 18. Pokud ne hned v září, tak jistě v rámci desetinové aktualizace typicky během října nebo listopadu.

S vícero zprávami je zatím ticho po pěšině a jde spíše jen o přání, která by uživatelé chtěli po Applu splnit, nic víc oficiálnějšího zde ale neznáme. 

.