Zavřít reklamu

Umělou inteligencí se ohánějí všichni, jen málokdo má ale nějaké nástroje, které na ní přímo odkazují. Nejdále je v tomto Google, i když zde by se hodilo říci, že vidět je v tom nejvíce právě Google. I Apple má AI a má ji skoro všude, jen to nemá potřebu neustále zmiňovat. 

Slyšeli jste už pojem strojové učení? Pravděpodobně ano, protože je používán poměrně často a v mnoha kontextech. Co to ale je? Tušíte správně, jedná se o podoblast umělé inteligence zabývající se algoritmy a technikami, které umožňují systému „učit se“. A pamatujete si, kdy to bylo, když Apple něco o strojovém učení řekl prvně? Je to už hodně dávno. 

Pokud srovnáte dvě Keynote dvou společností prezentující převážně to podobné, budou úplně jiné. Google v té své používá označení AI jako mantru, Apple označení „AI“ neřekne ani jednou. Má ji a má ji všude. Tim Cook to ostatně zmiňuje při dotazech na ni, kdy navíc připouští, že příští rok se o ní dozvíme ještě více. Neznamená to ale, že by Apple teď spal.  

Jiné označení, stejná problematika 

Apple integruje AI způsobem, který je uživatelsky přívětivý a praktický. Ano, nemáme zde nějakého chatbota, na druhou stranu nám tato inteligence pomáhá prakticky ve všem, co děláme, jen o tom nevíme. Kritizuje se pak snadno, ale souvislosti se hledat nechtějí. Je jedno, jaká je definice umělé inteligence, důležité je, jak je vnímána. Pro mnohé společnosti se stala univerzálním pojmem, široká veřejnost ji pak vnímá asi takto: „Je to způsob, jak zadávat věci do počítače nebo mobilu a nechat jej, aby nám dal to, co požadujeme.“ 

Můžeme chtít odpovědi na otázky, o tvorbu textu, o vytvoření obrázku, animaci videa atd. Každý, kdo ale někdy používal produkty Applu, ví, že ten takto nefunguje. Apple nechce ukázat, jak za svou oponou pracuje. Každá nová funkce v iOS 17 ale s umělou inteligencí počítá. Fotky díky ní rozpoznají psa, klávesnice díky ní nabízí úpravy, využívají ji i AirPody u rozpoznávání hluku a třeba také NameDrop u AirDropu. Kdyby měly zástupci Applu u každé funkce zmiňovat, že se jedná o nějakou integraci umělé inteligence, neříkali by nic jiného. 

Všechny tyto funkce využívají to, co Apple raději nazývá „strojové učení“, což je v podstatě to samé jako AI. Obojí zahrnuje „nakrmení“ zařízení miliony příkladů věcí a to, aby zařízení vyřešilo vztahy mezi všemi těmito příklady. Chytré na tom je, že systém dělá toto sám, řeší věci tak, jak to jde, a vyvozuje z toho svá vlastní pravidla. Poté může tyto nabité informace využít v nových situacích, prolnout svá vlastní pravidla s novými a neznámými podněty (obrázky, text atd.), aby se následně rozhodl, co s nimi udělá. 

Výčet funkcí, které tedy v zařízeních a operačních systémech Applu nějak spolupracují s AI, prakticky vytvořit nejde. Umělá inteligence je jimi totiž natolik provázaná, že by byl seznam tak dlouhý, dokud by nebyla jmenována poslední funkce. To, že to Apple se strojovým učením myslí skutečně vážně, ostatně dokládá i jeho Neural Engine, tedy čip, který byl vytvořený právě pro zpracovávání podobných problematik. Níže pak najdete skutečně jen pár příkladů, kde se AI v produktech Applu využívá a možná vás to ani nenapadá. 

  • Rozpoznávání obrazu 
  • Rozpoznávání řeči 
  • Analýza textu 
  • Filtrování spamu 
  • Měření EKG 
.