Zavřít reklamu

Je to značně nezvyklá situace. Sem tam slýcháme, že se z nějakého důvodu zakážou na určitém trhu různé produkty, obvykle jde ale čínskou produkci, i když je pravda, že třeba iPhony 12 měly nedávno problém na francouzském trhu. Nyní došlo na Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. generace, to ale rovnou na tom pro Apple nejdůležitějším trhu – domácím. 

Apple včera oznámil, že koncem tohoto týdne pozastaví prodej Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 v USA kvůli probíhajícímu patentovému sporu s lékařskou technologickou společností Masimo. Ten se týká funkce měření kyslíku v krvi. Stažení z prodeje postihne nejen tamní Apple Online Store (od 21. prosince) ale i kamenné prodejny (od 24. prosince). Ostatních zemí se toto zatím netýká, takže my můžeme být v klidu. „V klidu“ zůstávají i Apple Watch SE, které snímač k měření kyslíku v krvi neobsahují.

V říjnu úřad ITC nařídil zákaz dovozu některých Apple Watch do USA poté, co zjistil, že Apple porušil patenty společnosti Masimo související s neinvazivním snímáním kyslíku v krvi, známé také jako pulzní oxymetrie. Situace došla tak daleko, že americký prezident Joe Biden má nyní do 25. prosince celou situaci přezkoumat, ale prezidentské veto nějakého zákazu dovozu je historicky poměrně vzácné. Apple se však k situaci postavil čelem a nečeká, jak přezkoumání dopadne a preventivně podniká kroky k tomu, aby zákazu vyhověl, pokud by nakonec bylo rozhodnutí platné. 

Spor probíhá už od roku 2020 

Je však pravda, že Apple vydal vyjádření, ve kterém se situací „rozhodně nesouhlasí a usiluje o řadu právních a technických možností“ aby zajistil, že dostupnost Series 9 a Ultra 2 bude v USA obnovena co nejdříve. Samozřejmě se i plánuje proti příkazu ITC odvolat k americkému odvolacímu soudu a to 26. prosince, pokud to tedy bude nutné. Sama kauza ale sahá poměrně hluboko do historie, protože Masimo už od roku 2020 Apple obviňuje z krádeží obchodních tajemství za účelem vyvinutí funkce snímání kyslíku v krvi, které je dostupné na Apple Watch Series 6 a novějších. V dnešním prohlášení Masimo uvedlo, že „i nejmocnější společnost světa musí dodržovat zákony,“ a věří, že by měl být příkaz ITC respektován. 

Prohlášení o stažení prodeje je samozřejmě logický ale jen první krok. Inženýři Applu by už totiž měly upravovat způsob, jaký se v Apple Watch saturace kyslíkem měří a jak předkládá data uživatelům. Mohla by tedy vyjít aktualizace watchOS, která toto nějakým způsobem upravuje. K tomu ale zase Masimo dodává, že softwarová úprava nemusí stačit a požaduje přímo změnu hardwaru. Je ale velice nepravděpodobné, že by softwarová oprava byla vydána ještě před samotným zastavením prodeje, protože Apple bude muset všechny provedené změny patřičně otestovat. Aktualizace hardwaru by pak trvaly minimálně několik měsíců. 

‌Apple Watch Series 9‌ a ‌Apple Watch Ultra 2‌ jsou jediné modely hodinek Applu, které společnost v současné době s technologií snímání kyslíku v krvi prodává (tedy s výjimkou repasovaných modelů), i když starší Apple Watch používají stejnou technologii. Právě proto se ban týká jen modelů představených v září letošního roku. Ostatní prodejci budou moci Apple Watch stále prodávat, tedy alespoň do té doby, než jim dojdou skladové zásoby, protože nové do vyřešení (ať už hardwarového nebo softwarového) nedostanou. 

.