Zavřít reklamu

Apple přišel v iOS 16 s funkcí, která vám ve fotografii umožní oddělit objekt od jeho pozadí a jednoduše jej dále použít – třeba jej poslat ve zprávě, vložit do dokumentu nebo jen uložit. Samsung je znám tím, že se u Applu často inspiruje. Stejně jako úpravu zamčené obrazovky tak i toto okopíroval 1:1. Kterému to jde ale lépe? 

Už v pátek začne oficiální prodej řady Galaxy S23, kterou Samsung představil na začátku února. Spolu s ní přichází nová verze nadstavby Androidu 13 s označením One UI 5.1, která podporovaným zařízením přidává další nové funkce. Společnost dokonce s distribucí aktualizace na starší zařízení již začala, takže je dostupná na řady Galaxy S22, S21, S20, nebo skládací Z Foldy. Novinku v podobě oddělení objektu na fotografii od jejího pozadí si však schovala jen pro nejnovější a nejvybavenější řadu. I toto tedy Samsung dělá vlastně stejně, jako Apple, který prémiové funkce iOS dává jen modelům iPhonů Pro.

Jak na to 

Proces je velice podobný. Na iPhonu se vám v aplikaci Fotky stačí jen dotknout objektu na fotografii, kdy zde vidíte animaci skenu hloubkové mapy a již můžete s objektem dále pracovat – kopírovat jej, nebo sdílet (zde ho můžete i uložit do galerie atd.). To je prakticky vše. Máte-li však objekt vybraný, gesty drag and drop jej můžete přesunout kam potřebujete.

Samsung na to jde úplně stejně, stačí po sekundu držet prst na objektu fotografie v Galerii, kdy se zde zobrazí průhledné kruhy a objekt se vybere. Rovnou zde ale One UI 5.1 nabízí možnosti kopírování, sdílení a uložení objektu jako obrázek. Pro poslední řečené tak nemusíte rozkliknout už žádnou nabídku. I zde funguje drag and drop, to ale o poznání lépe. Na Androidu totiž můžete mít dvě aplikace vedle sebe, takže je to intuitivnější než zavírání a otevírání aplikací při držení prstu na displeji. V obou případech je obrázek ukládán nebo sdílen s průhledným pozadím.

Jaké jsou výsledky 

V případě zvířat jsou výsledky téměř totožné a bez na první pohled viditelných rozdílů. Pokud se ale podíváte na „vystřižený“ kostel, už zde rozdíly najdete, a to kvůli složitosti scény. Vpravo v místě stromu je vidět, jak se iPhone snaží udělat objekt prostorovější, proto zde větve přesahují střechu. Galaxy S23 ale řeže stranu zcela přesně a ostře. Nejviditelnější rozdíly jsou u fotografované osoby. Kvůli složitosti scény si zde iPhone neporadil s okolím batohu, čepice ani límce bundy. Ten třeba Galaxy S23 rozeznal a ořízl zcela korektně. Objekt vlevo pochází z iPhonu 13 Pro Max, objekt vpravo ze Samsungu Galaxy S23.

A Oddělení objektu 1 A Oddělení objektu 1
S Oddělení objektu 1 S Oddělení objektu 1
A Oddělení objektu 2 A Oddělení objektu 2
S Oddělení objektu 2 S Oddělení objektu 2
A Oddělení objektu 3 A Oddělení objektu 3
S Oddělení objektu 3 S Oddělení objektu 3
A Oddělení objektu 4 A Oddělení objektu 4
S Oddělení objektu 4 S Oddělení objektu 4
A Oddělení objektu 5 A Oddělení objektu 5
S Oddělení objektu 5 S Oddělení objektu 5

Dle subjektivního dojmu zde tedy vyhrává Samsung s jeho funkcí v One UI 5.1. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o doplňkovou funkci se značně omezeným využití, asi to majitelům iPhonů nemusí nijak vadit. 

.