Zavřít reklamu

Apple přes noc informoval vývojáře o vydání nové aplikace, která má ulehčit práci s 3D objekty na Macu. Nová bezplatná aplikace Reality Converter, jak už její název napovídá, umožňuje vývojářům konvertovat vybrané 3D soubory do formátu kompatibilního se zařízeními společnosti Apple.

Aplikace podporuje import 3D souborů v mnoha populárních formátech včetně OBJ, GLTF nebo USD a to jednoduše pomocí drag-and-drop čili přesunutí souboru do okna aplikace. Kromě importu a konverze do formátu USDZ aplikace umožňuje upravovat metadata nebo mapování textur či jejich nahrazení novými. Svůj objekt si posléze můžete prohlédnout v různých světelných podmínkách a prostředích.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že aplikace nabízí skutečně jednoduché uživatelské prostředí a úprava efektů jako jsou třeba bump mapping, průsvitnost či intenzita odlesků je poměrně jednoduchá, ovšem bez použití programů jako CrazyBump či Photoshop se neobejdete. Rovněž má prozatím problémy se správným zobrazováním geometrie, třeba u modelu bratislavské Staré tržnice ze hry Vivat Sloboda (v galerii výše) překryje některá okna stěnou. Jak ale můžete vidět, po následném exportu do formátu USDZ se model zobrazuje správně.

Aplikace je dostupná v bezplatné betaverzi na vývojářském portálu společnosti Apple. Pro její stáhnutí se musíte přihlásit pomocí svého vývojářského účtu Apple ID. Aplikace rovněž vyžaduje macOS 10.15 Catalina nebo novější.

Apple Reality Converter FB
Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.