Zavřít reklamu

Výzkumná firma IHS zveřejnila analýzu výrobní ceny nových iPadů Air, jak tomu ostatně činí po každém vydání nového výrobku Apple. Ta se od předchozí generace téměř nezměnila. Výroba nejlevnější verze tabletu, tedy s 16GB pamětí bez mobilního připojení, přijde na 278 dolarů – o dolar více než před rokem u prvního iPadu Air. O pár procentních bodů se ale snížily marže, aktuálně se pohybují od 45 do 57 procent, loňské modely dosahovaly až 61procentních marží. Může za to zdvojnásobení paměti na 64 GB a 128 GB.

Výrobní cena nejdražší verze iPadu Air 2 se 128 GB a mobilním připojením je 358 dolarů. Nejlevnější iPad Air 2 se pro srovnání prodává za 499 dolarů, nejdražší za 829 dolarů. Rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou však Applu pochopitelně nezůstává celý, společnost musí investovat také do výzkumu, vývoje, výroby a dalších záležitostí.

Nejdražším komponentem zůstává nadále displej, který se u druhé generace iPadu Air dočkal vrstvy proti odleskům. Za 77 dolarů si jeho výrobu dělí Samsung a LG Display. Apple nicméně na displeji ušetřil proti minulému roku, kdy byla cena displeje 90 dolarů. Další nákladnou položkou je čipset Apple A8X, jeho cena však prozrazena nebyla. O výrobu se nadále stará Samsung, ovšem pouze ze čtyřiceti procent, majoritní část čipsetů aktuálně dodává tchajwanský výrobce TSMC.

Co se týče úložiště, jeden gigabajt paměti Apple vyjde zhruba na 40 centů, nejmenší varianta 16 GB přijde na devět dolarů a dvacet centů, prostřední varianta na dvacet a půl dolaru a konečně 128GB varianta na 60 dolarů. Za padesátidolarový rozdíl mezi 16 a 128 GB si Apple nicméně řekne 200 dolarů, flash paměť tak nadále zůstává zdrojem vysokých marží. Pro Apple jej vyrábí SK Hynix, ale část pamětí patrně vyrábí i Toshiba a SanDisk.

Podle pitvy použil Apple u iPadu prakticky stejný fotoaparát, který je k nalezení u iPhonů 6 a 6 Plus, nicméně postrádá optickou stabilizaci. Její výrobce z dílu zjištěn nebyl, cena fotoaparátu se nicméně odhaduje na 11 dolarů.

Druhý nový tablet Applu, iPad mini 3, IHS alespoň zatím pitvě nepodrobilo, ale můžeme očekávat, že marže kalifornské společnosti tu budou velice vysoké. Jak můžeme vidět u iPadu Air 2, mnoho součástek se oproti loňskému roku zlevnilo, a jelikož jich má iPad mini 3 v sobě loňských dílů většinu a zároveň stojí stále stejně, Apple na něm pravděpodobně vydělává více než loni.

Zdroj: Re/Code
.