Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Dnes je to devět let od úmrtí otce Applu

Dnešním dnem si bohužel připomínáme jedno velké výročí. Je tomu totiž přesně devět let od úmrtí samotného Steva Jobse, který podlehl rakovině slinivky ve věku padesáti šesti let. Otec Applu nás opustil rok poté, co světu představil velice populární iPhone 4S, který byl představen při příležitosti zářijové keynote v jablečném Infinite Loop. Dnes se proto sociální sítě zaplnily nejrůznějšími vzpomínky a memorandy na Steva Jobse.

Bez Jobse by Apple nebyl tam, kde se nachází dnes. Jedná se o samotného zakladatele a člověka, který po svém návratu dokázal naprosto změnit směr a dostat firmu opět na výsluní. Právě Jobsovi můžeme vděčit za dnes všemi milované iPhony a řadu dalších produktů, které byly svým způsobem revoluční a inspirovaly řadu dalších výrobců.

Apple pracuje na nových modelech Apple TV spolu s ovladačem

Kalifornský gigant už nějaký ten pátek neaktualizoval své jablečné televize. Již delší dobu se hovoří o příchodu novějšího modelu s rychlejším čipem a také o přepracovaném ovladači. Nejnovější informace poskytl velice známý leaker Fudge. Podle jeho informací Apple investuje obrovské peníze do své herní služby Apple Arcade, kvůli čemuž právě pracuje na dvou modelech Apple TV s čipy A12X/Z a A14X. Zároveň se také zmiňuje o novém ovladači.

Daný příspěvek nadále hovoří o tom, že bychom se měli dočkat plnohodnotných herních titulů, přičemž některé z nich budou dokonce vyžadovat čip A13 Bionic. Ten bychom mohli najít například v iPhonu 11, pokročilejší variantě Pro či nejlevnějším iPhonu SE druhé generace. Co však prozatím není jasné, o jaký ovladač se vlastně bude jednat. V tomto směru se jablečná komunita rozděluje na dva tábory. Jedni očekávají herní ovladač přímo z dílny Apple, kdežto druží vsázejí na „pouze“ přepracovaný ovladač pro ovládání Apple TV.

Známe výkon nového iPadu Air

V září se nám kalifornský gigant pochlubil se zbrusu novým a přepracovaným iPadem Air. Ten nově nabízí elegantnější design po vzoru iPadu Pro, nabízí displej přes celou obrazovku, technologii Touch ID v horním zapínacím tlačítko a hlavně se v jeho útrobách ukrývá čip Apple A14 Bionic. Jedná se tak o moment, který tady od představení iPhonu 4S nebyl – nejnovější čip se ještě před jablečným telefonem objevil v iPadu. Díky tomu se uživatelé stále dohadují o výkonu zařízení. Uživatel Twitteru Ice Universe však přes víkend poukázal na již proběhlý benchmarkový test nového iPadu, který nám zmiňovaný výkon poodhaluje.

iPad Air
Zdroj: Apple

Na základě uvedených dat je na první pohled patrné, že došlo k perfektnímu nárůstu výkonu ve srovnání s čipem Apple A13 Bionic, který nalezneme ve zmiňovaných telefonech iPhone 11, iPhone 11 Pro (Max) či iPhone SE druhé generace. Samotný benchmarkový test je označen jakožto iPad13,2 se základní deskou J308AP. Podle leakera L0vetodream tohle označení odkazuje na verzi s mobilními daty, kdežto J307AP je označení verze s připojením WiFi. Šestijádrový čip A14 Bionic by měl nabídnout základní frekvenci 2,99 GHz a paměť 3,66 GB, díky čemuž si přišel na 1583 bodů v testu na jedno jádro a 4198 v testu na více jader.

Pro srovnání si můžeme uvést benchmark čipu A13 Bionic, který v testu na jedno jádro získal 1336 a v testu na více jader „pouze“ 3569. Poměrně zajímavější to však je ve srovnání s letošním iPadem Pro. Ten je osazen čipem A12Z a v testu na jedno jádro za A14 pokulhává s 1118 body. V případě testu na více jader dokáže ostatní hravě strčit do kapsy s 4564 body.

.