Zavřít reklamu

Po dvou týdnech od vydání třetích vývojářských betaverzí všech tří operačních systémů Applu přichází betaverze čtvrté. Majitelé vývojářských účtů a odpovídajících zařízení tedy mohou svá zařízení se systémy OS X El Capitan, iOS 9 či watchOS 2.0 aktualizovat. Příliš nového je ale přirozeně nečeká, nové betaverze spíše korigují známé chyby a přibližují stabilitu systémů o něco blíže směrem k vyladěnosti ostré verze.

iOS 9

Chystaná 9. verze iOS má přinést především novinky spojené s inteligentnější Siri a kvalitnějším vyhledáváním, vylepšenou aplikaci Poznámky, novou aplikaci News či plnohodnotný multitasking pro iPad. Všechny tyto novinky byly k nalezení již ve třetí vývojářské betaverzi systému a čtvrtá verze tedy přináší skutečně jen kosmetické úpravy.

Při prohlídce Nastavení zjistíme, že barva ikony u položky Oznámení byla ze šedé změněna na červenou. Důležitější novinkou ale je, že do Apple Music se vrátila možnost Domácího sdílení, která s vydáním služby v rámci iOS 8.4 ze systému zmizela. Upraveno bylo uživatelské rozhraní funkce Handoff a další novinkou je, že systémová aplikace Podcasty nově na iPadu podporuje novinku s názvem Picture-in-Picture, díky které můžete přehrávat video a zároveň na iPadu dělat cokoli dalšího.

Vítanou novinkou je pak také menší změna v uživatelském rozhraní aplikace Apple Music. V nabídce, která se objeví po klepnutí na tři tečky, jsou nově k dispozici ikonky pro označení srdíčkem a spuštění stanice, díky čemuž se trochu zkrátil nadměrně dlouhý seznam různých voleb. Dobrou zprávou na závěr pak je, že tlačítko pro zesílení lze již opět použít jako spoušť fotoaparátu.

Za zmínku na závěr pak stojí také novinka, která sice nesouvisí přímo s nejnovější betaverzí iOS 9, ale důležitá rozhodně je. Uživatelé testovacích verzí iOS nově nemohou hodnotit aplikace v App Storu. Apple tak vyslechl kritiku ze strany vývojářů, jejichž aplikace často obdržely řadu špatných hodnocení proto, že nebyly stabilní na zkušebních verzích systému. Reputace těchto aplikací tak nespravedlivým způsobem klesala.

watchOS 2

watchOS 2.0 má na veřejnost přijít během podzimu a přinést s sebou má mnoho důležitých vylepšení. Nejdůležitější z nich je podpora nativních aplikací, díky kterým budou moci i aplikace třetích stran přistupovat k senzorům hodinek a tedy nespoléhat pouze na data, která proudí z iPhonu. Vývojáři vedle toho budou ve watchOS 2.0 moci vytvářet vlastní „complications“, přibude možnost vytvářet vlastní ciferníky i třeba se svými fotografiemi a praktická je také možnost přetvořit Apple Watch v klasický budík na noční stolek díky módu Night Stand.

Čtvrtá vývojářská betaverze watchOS 2.0 oproti minulé betě příliš viditelných změn nepřinesla. Opravena ovšem byla funkce Apple Pay, která v minulé betě funkční nebyla. Aktualizace má 130 MB.

OS X El Capitan

Poslední dnes vydanou betaverzí je pak čtvrtá beta systému OS X El Capitan, jehož hlavní doménou je kromě optimalizace výkonu také vylepšená práce s okny, chytřejší Spotlight a vylepšené aplikace Kalendář, Poznámky, Safari, Mail, Mapy či Fotky. Oproti třetí betaverzi jsme ovšem v nové betě žádné viditelné novinky neobjevili.

Zdroj: 9to5mac, imore
.