Zavřít reklamu

Nejnovější operační systém pro podporované iPhony vydal Apple 12. září loňského roku. Jak je na tom ale iOS 16 oproti předchozím verzím s ohledem na četnost aktualizací? 

iOS 16 přineslo především kompletní přepracování zamykací obrazovky, a zároveň ukončilo softwarovou podporu pro iPhony 6S, iPhone SE 1. generace, iPhony 7 a iPod touch 7. generace. Hned dva dny po vydání ale přišla jeho setinová aktualizace, která opravovala zejména chybu způsobující selhání aktivace nových iPhonů 14, kterým byla především určena. Další opravné následovaly hned 22. září a 10. října.

24. října jsme se pak dočkali iOS 16.1 s podporou pro Matter a živými aktivitami. Následovaly ještě další dvě setinové aktualizace. Jistě zajímavou verzí je iOS 16.2, která přišla 13. prosince loňského roku. Apple zde totiž neměl co vylepšovat, a před příchodem iOS 16.3 jsme se nedočkali žádné jeho setinové aktualizace, což je poměrně s podivem. Obvykle se tak děje až u pokročilejších verzí.

Nejděravější iOS je… 

Když zabrousíme do minulosti, tak i iOS 15 se dočkalo dvou setinových aktualizací. První desetinová verze přišla 25. října 2021, tedy skoro na den přesně, jako tomu bylo nyní u iOS 16.1. Stejně jako iOS 15.2, které přišlo 13. prosince, a iOS 15.3 (16. ledna 2022) se dočkalo jen jedné setinové aktualizace. Dosud poslední verze iOS 15.7 dorazila spolu s nástupcem systému, tedy iOS 16, 12. září loňského roku. Od té doby dostalo ještě tři setinové aktualizace, a to s ohledem na opravu chyb. Je velice pravděpodobné, že další setinové verze budou s postupem času ještě vycházet z toho důvodu, aby udržely bezpečnost na zařízeních s ukončenou podporou.

Podle trendu vydávání aktualizací to vypadá, že Apple se naučil dělat systémy stabilnější a bezpečnější. Jistě, vždy něco uteče, ale třeba u iOS 14 jsme měli iOS 14.3 už v půli prosince, iOS 14.4 přišlo ke konci ledna 2021. Obdobná situace byla i s ohledem na iOS 13, kdy jsme se iOS 13.3 dočkali také v půli prosince. Dost ale možná pro jeho chybovost, nebo že zde Apple změnil smysl vydávání aktualizací, kdy se nyní snaží interval zase natáhnout. Třeba takové iOS 12.3 totiž přišlo až v květnu roku 2019. 

Kdyby vás pak zajímalo, jaký systém byl nejméně aktualizovaný, byl to iOS 5. Ten se totiž dočkal jen 7 verzí, kdy jeho poslední aktualizace nesla číslo 5.1.1. Jednoznačně nejvíc aktualizací pak dostalo iOS 12, a to věru krásných 33, kdy se jeho konečná verze zastavila na čísle 12.5.6. nejvíce desetinových verzí se dočkalo iOS 14, a to osmi. 

.