Zavřít reklamu

Ještě před příchodem 5G do iPhonů se častokrát spekulovalo nad tím, že si Apple pohrává s myšlenkou vývoje vlastních modemů. Není se vlastně ani čemu divit. Cupertinský gigant se v této oblasti potýkal s nemalými problémy, jelikož na jedné straně se musel spoléhat na řešení od Intelu, který byl v oblasti mobilních modemů znatelně pozadu, zatímco zároveň řešil soudní spory s Qualcommem. Právě Qualcomm v této oblasti vede, a právě proto Apple současné 5G modemy odebírá od něj.

Ačkoliv Apple s Qualcommem v roce 2019 uzavřel takzvanou mírovou smlouvu, díky čemuž mohl odebírat jejich modemy, tak ani tak se nejedná o zrovna ideální variantu. Tímto se totiž gigant zároveň zavázal pro odběr čipů až do roku 2025. Z toho tedy jasně vyplývá, že tyto modemy tady s námi ještě nějakou chvíli budou. Na druhou stranu je tady i druhá možnost. Pokud se Applu podaří vyvinout konkurenceschopný kousek, je dost možné, že obě varianty budou fungovat bok po boku – zatímco jeden iPhone bude skrývat modem od jednoho výrobce, tak druhý od toho druhého.

Apple má našlápnuto

Jak už bylo zmíněno výše, kolem vývoje jablečného 5G modemu se v minulosti šířilo hned několik spekulací. Dokonce vývoj potvrdil i Ming-Chi Kuo, který je považován za jednoho z nejpřesnějších analytiků zaměřujících se na Apple. Koncem roku 2019 už ale měli všichni jasno – Apple se do vývoje vlastního řešení pouští naplno. Tehdy totiž vyšlo najevo, že cupertinský gigant odkupuje modemovou divizi Intelu, čímž pod sebe získal více než 17 tisíc patentů na bezdrátové technologie, okolo 2200 zaměstnanců, a zároveň i příslušné intelektuální a technické vybavení. Odprodej z počátku mnoho lidí spíše překvapil. Intel na tom totiž nebyl ve skutečnosti tak špatně a léta dodával své modemy do iPhonů, čímž Apple rozšířil svůj dodavatelský řetězec a nebyl závislý jen na Qualcommu.

Jenže nyní má Apple pod palcem všechny potřebné zdroje a stačí už jen celou operaci dotáhnout do konce. Není proto pochyb, že se jednou jablečného 5G modemu skutečně dočkáme. Pro giganta se bude jednat o poměrně zásadní krok, díky kterému si získá další nezávislost, stejně jako je tomu například u hlavních čipů (A-Series, nebo Apple Silicon u Maců). Tyto modemy jsou navíc poměrně klíčové součástky, které prakticky dělají telefon telefonem. Na druhou stranu jejich vývoj není tak úplně jednoduchý a pravděpodobně si žádá obrovské investice. Aktuálně si totiž tyto čipy dokáží vyrobit jen výrobci Samsung a Huawei, což o celé situace vypovídá mnohé.

Apple-5G-Modem-Feature-16x9

Výhody vlastního 5G modemu

U zmiňované nezávislosti by to ale ani zdaleka nekončilo. Apple by totiž z vlastního řešení mohl náramně benefitovat a obecně tak vylepšit svůj iPhone. Nejčastěji se hovoří, že jablečný 5G modem přinese lepší výdrž baterie, spolehlivější 5G připojení a rychlejší přenos dat. Zároveň je možné, že se společnosti podaří čip ještě celkově zmenšit, díky čemuž by ušetřila i místo přímo uvnitř telefonu. V poslední řadě by pak Apple držel vlastní poměrně zásadní technologii, kterou by mohl implementovat i do dalších zařízení, dost možná i za nižší cenu. Teoreticky je tak ve hře například i MacBook s 5G konektivitou, avšak o tom žádné bližší informace neexistují.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.