Zavřít reklamu

Firma WhatsApp, která od roku 2014 spadá pod Facebook, oznámila zásadní změnu ve svém byznys modelu. Nově bude tato komunikační aplikace pro všechny zcela zdarma. Uživatelé tedy za WhatsApp nebudou muset platit ani po prvním roce používání. Doposud byl první rok považován za zkušební a po jeho uplynutí uživatelé za službu již ročně platili, i když jen symbolickou částku necelého dolaru.

Zaplatit roční poplatek 99 centů se sice nejeví jako problém, ale faktem je, že v mnoha chudších zemích, které mají pro růst služby zásadní význam, mnoho lidí nemá platební kartu, kterou by se svým účtem propojili. Pro tyto uživatele byl tedy poplatek značnou překážkou a důvodem využívat konkurenční služby, které jsou takřka vždy zdarma.

Nasnadě je tedy samozřejmě otázka, jak bude chod aplikace financován. Serveru Re/code zástupci firmy WhatsApp sdělili, že se služba do budoucna chce zaměřit na relevantní propojení firem s jejich zákazníky. Jednat se ale nemá o čistou reklamu. Skrze WhatsApp by například aerolinky měly být schopny informovat své zákazníky o změnách ohledně letů, banky informovat zákazníky o naléhavých věcech týkajících se jejich účtu a podobně.

WhatsApp má více než 900 milionů aktivních uživatelů a bude zajímavé sledovat, jak se na tomto údaji podepíšou nejnovější změny. Eliminování potřeby vlastnit platební kartu může službu zpřístupnit lidem na rozvojových trzích. V západním světě ale může uživatele nový „reklamní“ byznys model naopak odradit.

Lidé nesou čím dál neliběji, jak s nimi korporace obchodují, a stále častěji vyhledávají nezávislé aplikace, které jim slibují ochranu soukromí, a to jak před vládami, tak před korporacemi. Tento trend bylo možné postřehnout například ve chvíli, kdy byl WhatsApp koupen Facebookem Marka Zuckerberga. V návaznosti na toto oznámení raketově vzrostla obliba komunikační aplikace Telegram, za kterou stojí ruský podnikatel Pavel Durov, zakladatel sociální sítě VKontakte, žijící v exilu, a odpůrce Vladmira Putina.

Od té doby Telegram stále roste. Aplikace svým uživatelům slibuje bezpečné end-to-end šifrování a je postavena na principu otevřeného zdrojového kódu. Hlavním benefitem aplikace pak má být právě stoprocentní nezávislost na vládách a reklamních korporacích. Aplikace navíc přináší řadu dalších bezpečnostních prvků včetně možnosti nechat zprávu po přečtení smazat.

Zdroj: recode

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více