Zavřít reklamu

Facebook spouští vlastní platební systém ve stylu Apple Pay. Jeho prostřednictvím budou uživatelé moci platit za produkty a služby, přispívat na charitu nebo si posílat vzájemně peníze. Služba Facebook Pay bude zpočátku k dispozici pouze na Facebooku, postupně by se měl ale rozšířit také na Instagram, WhatsApp a Messenger.

„Lidé již používají platby napříč našimi aplikacemi k nákupu, přispívání na charitu i k posílání peněz jeden druhému,“ uvádí v oficiálním prohlášení Deborah Liu, viceprezidentka pro Marketplace a obchod, a dodává, že služba Facebook Pay je určena speciálně pro realizaci digitálních plateb v prostředí aplikací společnosti Facebook. Na rozdíl od konkurenčního Apple Pay ale nelze (zatím) prostřednictvím Facebook Pay provádět platby v kamenných obchodech.

Uživatelé, kteří si budou chtít službu Facebook Pay aktivovat, budou muset Facebooku poskytnout údaje o svých debetních či kreditních kartách, případně informace ze systému PayPal. Poté si mohou zakoupit zboží, které například viděli v reklamě na Facebooku, a zaplatit za něj prostřednictvím Facebook Pay.

Flow_Messenger-3-across
Zdroj: Facebook

Deborah Liu podotýká, že platby na Facebooku nejsou ve skutečnosti žádnou novinkou, a připomněla, že na Facebooku je možné platit již od roku 2007. V roce 2015 navíc Facebook zavedl možnost fundraisingu, a v příslušných příspěvcích již zpracoval více než dvě miliardy dolarů.

Platební systém jako takový ale ještě relativně nedávno nepřipadal v úvahu – Mark Zuckerberg v roce 2016 prohlašoval, že jeho firma není „platebním podnikem“ a nemá v úmyslu vyvíjet příslušný systém. Apple Pay tehdy označil za opravdu užitečnou inovaci.

Služba je prozatím dostupná jen ve Spojených státech. Postupem času by se ale měla rozšířit i do dalších zemí světa.

.