Zavřít reklamu

Worldwide Developers Conference je tradiční akce, kterou Apple pořádá už od 80. let minulého století. Už z názvu je evidentní, že je zaměřena na vývojáře. S posledními roky ale oslovuje i širokou veřejnost. I když je třeba nejsledovanější akcí ta zářijová s představením nových iPhonů, ta nejzásadnější je právě WWDC. 

Vůbec první WWDC se konala v roce 1983, kdy byl představen Apple Basic, ale až v roce 2002 Apple začal konferenci používat jako hlavní startovací platformu pro své nové produkty. WWDC 2020 a WWDC 2021 byly z důvodu pandemie COVID-19 pořádány pouze jako online konference. WWDC 2022 pak už pozvala vývojáře a tisk zpět do Apple Parku, a to poprvé za tři roky, i když předtočená prezentace novinek zůstala. Jak pak Apple včera uvedl, WWDC24 se bude konat od 10. června, kdy právě na tento den připadne úvodní Keynote, tedy nejsledovanější část celé akce. 

Akce se obvykle používá k předvedení nového softwaru a technologií v rodinách operačních systémů macOS, iOS, iPadOS, watchOS, tvOS a letos tedy i podruhé visionOS. WWDC je ale také akce pořádaná pro vývojáře softwaru třetích stran, kteří pracují na aplikacích pro iPhony, iPady, Macy a další zařízení Apple. Je zde spoustu workshopů a seminářů. Pro majitele Apple produktů je ale akce důležitá proto, že se zde dozví, co se naučí jejich stávající zařízení. Právě s představením nových systémů tak víme, jak novinky naše iPhony i Macy a další zařízení dostanou formou aktualizace a navíc zdarma, takže bez investice jediné koruny do nějakého nového produktu. A ostatně, kde by byl hardware bez softwaru? 

Jde i o hardware 

Nových iPhonů se zde letos jistě nedočkáme, i když v roce 2008 oznámil Apple na WWDC nejen App Store ale i iPhone 3G, o rok později jsme se dočkali třeba iPhonu 3GS a v roce 2010 iPhonu 4. WWDC 2011 byla mimochodem poslední akce, kterou pořádal Steve Jobs. 

  • 2012 – MacBooky Air, MacBook Pro s Retina displejem 
  • 2013 – Mac Pro, MacBook Air, AirPort Time Capsule, AirPort Extreme 
  • 2017 – iMac, MacBook, MacBook Pro, iMac Pro, 10,5“ iPad Pro, HomePod 
  • 2019 – 3. generace Macu Pro, Pro Display XDR 
  • 2020 – Apple Silicon čipy řady M 
  • 2022 – M2 MacBook Air, MacBooky Pro 
  • 2023 – M2 Ultra Mac Pro, Mac Studio, 15“ MacBook Air, Apple Vision Pro 

Letošní očekávání jsou jistě velká, i když možná v oblasti hardwaru o něco menší. Hlavním tahákem bude pravděpodobně iOS 18 a podoba umělé inteligence, která však bude procházet celým ekosystémem společnosti. 

.