Zavřít reklamu

Jeden jediný den nás dělí od představení nových operačních systémů. Při příležitosti zítřejší konference WWDC 2020 nám totiž Apple odhalí nový iOS 14, watchOS 7 a macOS 10.16. Jak je zvykem, již nyní máme k dispozici nějaké bližší informace z dřívějších úniků, podle kterých můžeme určit, co se kalifornský gigant hodlá změnit či přidat. V dnešním článku se tedy podíváme na věci, které očekáváme od nového systému pro jablečné počítače.

Lepší tmavý režim

Tmavý režim, neboli Dark Mode, na Macy poprvé zavítal v roce 2018 s příchodem operačního systému macOS 10.14 Mojave. Hlavním problémem ale je, že jsme se od té doby dočkali pouze jednoho vylepšení. Rok nato jsme se dočkali Cataliny, která nám přinesla automatické přepínání mezi světlým a tmavým režimem. A od té doby? Ticho po pěšině. Samotný Dark Mode navíc nabízí spoustu možností, jenž můžeme vidět například u různých aplikací od šikovných vývojářů. Od nového operačního systému macOS 10.16 bychom tedy mohli očekávat, že se na tmavý režim jistým způsobem zaměří a přinese například vylepšení na poli rozvrhu, umožní nám nastavit Dark Mode pouze pro vybrané aplikace a řadu dalších.

Další aplikace

Další bod opět souvisí se systémem macOS 10.15 Catalina, který přišel spolu s technologií známou jako Project Catalyst. Ta totiž programátorům umožňuje v rychlosti převést aplikace, jenž jsou primárně určeny pro iPad, na Mac. Tuto parádní vychytávku si samozřejmě nenechala ujít řada vývojářů, kteří tímto způsobem okamžitě přenesli své aplikace i na Mac App Store. Máte na svém Macu například American Airlines, GoodNotes 5, Twitter, nebo třeba MoneyCoach? Přesně tyto programy se na jablečné počítače podívaly právě díky Project Catalyst. Bylo by tedy nelogické, kdyby se s touto funkcí nepracovalo dále. Delší dobu se navíc hovoří o nativní aplikaci Zprávy, která má na iOS/iPadOS zcela odlišnou podobu od macOS. Nový operační systém by pomocí zmiňované technologii Project Catalyst mohl přinést na Mac zprávy tak, jak je známe z našich iPhonů. Díky tomu bychom se dočkali řady funkcí, mezi jimiž nechybí samolepky, zvukové zprávy a ostatní.

Dále se často mluví o příchodu Zkratek. I v tomto případě by měl hlavní roli hrál Project Catalyst, pomocí kterého bychom se mohli dočkat této vymazlené funkce i na jablečných počítačích. Zkratky jako takové nám dokáží přidat řadu excelentních možností a jakmile se je naučíte používat, tak už bez nich rozhodně nebudete chtít být.

Sjednocení designu s iOS/iPadOS

Apple se svými produkty od konkurence odlišuje nejen funkčností, ale také designem. Kalifornskému gigantu navíc nikdo nemůže upřít, že je po designové stránce poměrně sjednocený a jakmile uvidíte některý z jeho produktů, ihned můžete určit, zdali se jedná o Apple. Stejná písnička se točí i kolem operačních systémů a jejich funkcí. Zde ale můžeme velice rychle narazit na problém, a to především v momentě, kdy se podíváme na iOS/iPadOS a macOS. Některé aplikace, přestože jsou kompletně stejné, mají jiné ikonky. V tomto ohledu bychom si mohli zmínit například programy z kancelářského balíčku Apple iWork, Mail či třeba zmiňované Zprávy. Proč to tedy nesjednotit a neusnadnit tak používání uživatelům, kteří vůbec poprvé zabředli do vod jablečného ekosystému? Bylo by velice fajn vidět, kdyby se nad tímto samotný Apple pozastavil a pokusil se o jakési sjednocení.

MacBook záda
Zdroj: Pixabay

Režim nízké spotřeby

Určitě jste se už nejednou ocitli v situaci, kdy jste na vašem Macu potřebovali pracovat, ale procenta baterie ubíhala poměrně rychleji, než jste si představovali. Pro tento problém se na našich iPhonech a iPadech nabízí funkce s názvem Režim nízké spotřeby. Ta si poradí s  „osekáním“ výkonu zařízení a omezením některých funkcí, čímž dokáže poměrně kvalitně šetřit baterii a dodat ji tak nějaký čas navíc předtím, než se kompletně vybije. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby se Apple pokusil podobnou funkci implementovat i do macOS 10.16. Z této funkce by navíc mohla těžit drtivá většina uživatelů. Pro příklad si můžeme uvést studenty vysokých škol, kteří se přes den věnují svému studiu, po kterém se okamžitě vrhnou na práci. Ne vždy je ale k dispozici zdroj energie a výdrž baterie se tak stává přímo stěžejní.

Spolehlivost především

Apple milujeme především proto, že nám přináší velice spolehlivé produkty. Z tohoto důvodu se navíc většina uživatelů rozhodla přejí na jablečnou platformu. Nejen od macOS 10.16, ale od všech chystaných systémů tedy očekáváme, že nám nabídnou excelentní spolehlivost. Především Macy můžeme bezesporu označit za pracovní nástroje, pro které je správná funkcionalita a funkčnost zcela klíčová. Aktuálně můžeme jen doufat. Každá chybička totiž Macům ubírá na kráse a znepříjemňuje nám jejich používání.

.