iWant

Xiaomi Mi Band 2 – plnohodnotný fitness náramek za solidní cenu

iWant

Hitem posledních let se bezesporu staly monitory aktivity a fitness náramky všeho druhu. Náš trh je doslova zaplaven různými gadgety, které nabízejí rozličné funkce, design a především ceny. Na cenu již od začátku cílí čínská společnost Xiaomi, kterou není potřeba nijak zvlášť představovat. Firma nabízí široké portfolio výrobků, mezi kterými nechybí ani zmíněné fitness náramky. Letos čínský prodejce představil již třetí generaci svého fitness trackeru – Mi Band 2.

Nenápadný náramek hned na první pohled zaujme OLED displejem, který je na přímém slunci celkem slušně čitelný. Z druhé strany se pak nachází senzory tepové aktivity. Mi Band 2 je tak určen nejen pro sportovce, ale ocení ho klidně i senioři, kteří chtějí mít přehled o svém těle, aktivitě či spánku.

Osobně jsem ho celou dobu používal společně s nasazenými Apple Watch. Xiaomi Mi Band 2 jsem umístil na pravou ruku, na které zůstával čtyřiadvacet hodin denně. Náramek se totiž může pochlubit odolností IP67 a bez problémů tak vydrží až třicet minut pod vodou. Nemá tak problém s běžným sprchováním, ale ani prachem a špínou. Navíc váží pouhých sedm gramů, takže během dne jsem o něm ani nevěděl.

xiaomi-miband2_4

Co se týče uživatelské zkušenosti z používání, musím vyzdvihnout také velmi pevné a tuhé zapínání náramku, díky čemuž nehrozí, že by vám Mi Band 2 spadl na zem. Gumový pásek stačí jen protáhnout otvorem pro zapínání a pomocí železného trnu zacvaknout do otvoru dle velikosti zápěstí. Délka vyhovuje jak mužům, tak ženám. Zároveň lze Mi Band 2 z gumového náramku snadno vyjmout, což je třeba pro nabíjení nebo změnu pásku.

V papírové krabičce kromě zařízení naleznete i nabíjecí dock a náramek v černé barvě. K dispozici jsou však i další barevné varianty, které si můžete samostatně přikoupit. Gumový povrch je celkem náchylný na drobné škrábance, které jsou časem bohužel viditelné. S ohledem na pořizovací cenu (189 korun) jde však o zanedbatelný detail.

OLED

Čínská společnost celkem překvapila a nový Mi Band 2 vybavila OLED displejem, který v dolní části disponuje kapacitním dotykovým kolečkem. Díky němu ovládáte a především přepínáte jednotlivé funkce a přehledy. Zatímco předchozí modely Mi Band a Mi Band 1S disponovaly pouze diodami, třetí generace má jako vůbec první fitness náramek od Xiaomi displej.

Díky tomu je možné mít na Mi Band 2 až šest aktivních funkcí – čas (datum), počet ušlých kroků, celková vzdálenost, spálené kalorie, tepová frekvence a zbývající baterie. Vše ovládáte právě pomocí kapacitního kolečka, přes které stačí jen přejet prstem.

Všechny funkce se ovládají v aplikaci Mi Fit v iPhonu. Díky poslednímu updatu si nově kromě samostatného času můžete nechat zobrazit i datum, což je celkem praktické. Displej s úhlopříčkou necelého půl palce se umí i automaticky rozsvítit, jakmile otočíte rukou, což známe například z Apple Watch. Na rozdíl od nich ale Mi Band 2 nereaguje úplně přesně a občas musíte trochu nepřirozeně vytočit zápěstí.

xiaomi-miband2_2

Vedle výše zmíněných funkcí umí Mi Band 2 upozornit vibrováním a rozsvícením ikonky na příchozí hovor, zapnout inteligentní budík nebo upozornění, že již více než hodinu sedíte a nehýbete se. Náramek také umí zobrazit některé notifikace formou ikonky dané aplikace, zejména u těch komunikačních, jako jsou Facebook, Twitter, Snapchat, WhatsApp či WeChat. Zároveň je možné všechna naměřená data posílat do nativní aplikace Zdraví.

Synchronizace náramku od Xiaomi probíhá přes Bluetooth 4.0 a vše je spolehlivé a rychlé. V aplikaci Mi Fit vidíte průběh vašeho spánku (pokud máte náramek při spánku na ruce) včetně zobrazení hlubokých a mělkých fází spánku. Nechybí ani přehled tepové frekvence a nastavit si můžete různé motivační úkoly, váhu atd. Všechny statistiky jsou tu zkrátka tradičně na jednom místě včetně detailních grafů.

Když si vzpomenu na vůbec první verzi této aplikace, musím uznat, že Xiaomi ušlo velký kus cesty. Aplikace Mi Fit je lokalizovaná do angličtiny, je celkem přehledná a především funkční z pohledu stabilní synchronizace a připojení. Na druhou stranu musím opětovně vytknout až příliš komplikované první přihlášení a zbytečně velké zabezpečení. Až na několikátý pokus se mi totiž podařilo se svým starým účtem do aplikace přihlásit. Také mi na první pokus nepřišla SMS zpráva s kódem pro přihlášení. Zde mají čínští vývojáři stále co vylepšovat.

xiaomi-miband2_3

Baterie je bezkonkurenční

Kapacita baterie se ustálila na hodnotě 70 miliampérhodin, což je o pětadvacet miliampérhodin více než u předchozích dvou generací. Vyšší kapacita je rozhodně na místě, a to vzhledem k přítomnosti displeje. Čínský výrobce pak garantuje až 20 dní na jedno nabití, což plně koresponduje s našim testováním.

Je velmi pohodlné vědět, že se nemusím každý den starat o nabíjení, jako je tomu u Apple Watch. Nabíjení probíhá pomocí malé kolébky, jež se přes USB připojí k počítači (nebo přes adaptér do zásuvky). Baterie dosáhne plné kapacity během pár desítek minut. I pouhých deset minut nabíjení postačí na to, abyste s náramkem vydrželi necelý den.

Xiaomi Mi Band 2 jsem testoval několik týdnů a za tu dobu se mi více než osvědčil. Když porovnám nový model se staršími bratříčky, musím říct, že rozdíl je více než patrný. Líbí se mi přehledný OLED displej i nové funkce.

xiaomi-miband2_app

Měření tepové frekvence probíhá skrze dva senzory a i díky tomu výsledné hodnoty s mírnou odchylkou korespondují s hodnotami Apple Watch. Stále však jde jen o zběžný přehled, který není úplně přesný jako měření skrze hrudní pás. Na běh či jinou sportovní aktivitu ale bohatě dostačuje. Právě sportovní aktivita se stejně jako spánek spouští automaticky, jakmile náramek zaregistruje vyšší tepovou frekvenci.

Xiaomi Mi Band 2 můžete na iStage.cz koupit za 1 315 korun, což je v dnešní době skutečně pakatel. Náhradní náramek v šesti různých barvách stojí 189 korun. Za tuto cenu získáte velice funkční fitness náramek, pro který jsem osobně našel prostor, i když denně nosím Apple Watch. Hodil se mi totiž zejména při spaní, kdy je Mi Band 2 příjemnější než Watch. Ráno jsem tak měl přehled o svém spánku, ale pokud Watch vůbec nemáte, dokáže vám náramek od Xiaomi poskytnout kompletní přehled o vaší aktivitě i tepu.

Za zapůjčení produktu děkujeme obchodu iStage.cz.