Zavřít reklamu

Společnost Canalys uveřejnila svou zprávu, ve které zohledňuje prodej chytrých hodinek za druhé čtvrtletí 2021. V ní čínský výrobce Xiaomi předběhl Apple, třetí místo obsadil Huawei. I když může zpráva vyznít pro Apple poněkud negativně, rozhodně tomu tak není. Co se tržeb týče, Apple pořád vede, a navíc má schované jedno eso v rukávu. Zpráva informuje, že Xiaomi prodalo během 2. čtvrtletí 2021 na 8 milionů „chytrých hodinek“. Oproti tomu Apple prodal na 7,9 milionu Apple Watch. Rozdíl je to tedy malý, chytré hodinky Xiaomi pak navíc nejsou v drtivé většině chytré, protože se jedná především o prodeje fitness náramků. Statistika tak počítá spíše s trhem nositelností, do kterých nepočítá sluchátka ani jiné příslušenství, které nenosíte na svém zápěstí.

Společnost Xiaomi během čtvrtletí bodovala představením nové generace svého náramku Mi Smart Band 6, kdy je tato řada populární po celém světě zejména z důvodu mnoha funkcí dostupných za přívětivou cenu. Pokud se podíváte na trh s čistě chytrými hodinkami, je Apple pořád jasný lídr. Připadá mu totiž nedostižných 31,1 % trhu, kdy druhý Huawei má 9 % a třetí Garmin 7,6 %. Xiaomi je pak ještě za čtvrtým Samsungem s 7 % a náleží mu 5,7 %. S výjimkou drastického propadu zařízení od Huawei všechny ostatní společnosti v oblasti chytrých hodinek meziročně rostly spolu s celým trhem. U Applu to bylo 29,4 %. Viditelně bodoval ale i Samsung s jeho nově představenými chytrými hodinkami, protože ten rostl o téměř 85 %, u Xiaomi to však bylo závratných 272 %, do kterých navíc není řada Mi Smart Band vůbec počítána. Trh s chytrými hodinkami tak rostl o 37,9 %, celkový trh s nositelnostmi o 5,6 %. Uživatelé tak pomalu přesedlávají z jednoduchých náramků na sofistikovanější zařízení. 

Protiútok Applu 

S rukou na srdci musíme konstatovat, že Apple Watch mají skutečně slabou konkurenci. Doufejme, že se jim přiblíží alespoň nový Wear OS, aby Apple neusnul na vavřínech a snažil se pořád své hodinky patřičně inovovat. Jakým směrem se budou jeho hodinky, které pořád platí za ty nejprodávanější na světě (a to i s ohledem na ty klasické), ubírat, uvidíme již brzy. Během září bychom se totiž měli dozvědět nejen podobu Apple Watch Series 7, ale samozřejmě i jejich funkce. Také z toho důvodu totiž Apple v tomto segmentu v Q2 2021 ztrácel. Většina zákazníků s koupí zcela logicky čeká na novou generaci, od které se toho očekává poměrně hodně. Pokud skutečně přijde první výrazný redesign od první generace, bude pravděpodobné, že Apple všechny tabulky rozerve na kusy. Uživatelé znudění pořád stejným vzhledem totiž přesedlají na novinku. Ta stejně tak přesvědčí o koupi nejen všechny váhavé zákazníky, ale i ty, kteří ještě vlastní hardwarově zcela nevyhovující Apple Watch Series 3.

Koncept Apple Watch Series 7:

 

Ty, které pak novinka nezvyklá, navíc budou moci sáhnout po zlevněné aktuální generaci, tedy Series 6 nebo Apple Watch SE. V každém ohledu je zřejmé, že pro Apple to bude jednoznačné vítězství. Prakticky záleží jen na tom, jestli bude mít dostatek vyrobených kusů, což je zpráva, která poslední dobou poměrně rezonuje napříč internetem. Na druhou stranu to může být uměle vyvolávaný dojem nedostatku, aby Apple s plnou silou cílil na předvánoční trh a z jara se mohl patřičně chlubit výsledky za první fiskální čtvrtletí roku 2022, do kterého právě období Vánoc spadá. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.