Zavřít reklamu

Společnost Apple je stejně jako řada jiných (nejen) technologických firem velmi citlivá na to, co jí patří, a pokud získá pocit, že někdo porušuje její autorská práva, neváhá vyrazit do boje. Ne vždy ale musí tento boj nutně skončit vítězstvím Applu. Jako příklad může sloužit soudní spor, do kterého se firma pustila koncem osmdesátých let s konkurenčním Microsoftem.

V březnu roku 1988 podal Apple žalobu na společnost Microsoft kvůli údajnému nezákonnému použití necelých dvou stovek různých prvků v jejím operačním systému Windows 2.0. Nebylo to ale poprvé, co byl microsoftí operační systém trnem v oku Applu. Krátce poté, co se začal prodávat klasický Macintosh 128K, kontaktoval Bill Gates Johna Sculleyho, který v té době řídil společnost Apple. Gates tehdy Sculleymu navrhl, že by Apple mohl zkusit licencovat operační systém svých počítačů dalším výrobcům, což mělo vést k jeho upevnění coby standardního rozhraní pro osobní počítače. Johnu Sculleymu se tato myšlenka zamlouvala.

Bill Gates mezitím došel k závěru, že by bylo skvělou obchodní příležitostí vytvořit operační systém pro masový trh. Netravalo dlouho, a na svět přišel operační systém Windows. Příchod Windows – respektive spíše uživatelské rozhraní tohoto operačního systému – ale rozlítilo Sculleyho, a to i přes to, že se verze 1.0 nedala příliš dobře srovnávat s existujícím Mac OS – u microsoftího desktopového operačního systému se například nepřekrývala okna. Pravdou ale je, že se Windows opravdu v mnohém podobal tehdejšímu Mac OS – jeho součástí byly například programy Write a Paint, což připomínalo aplikace MacWrite a MacPaint u Mac OS.

Společnost Microsoft měla ale v té době výraznou zásluhu na prodejích softwaru pro Mac, a nebylo tudíž v ničím zájmu rozbíjet partnerství mezi oběma firmami. Prodejům Maců se v té dobře příliš dobře nevedlo, a první verze Windows podnikání společnosti Apple v podstatě žádným závažným způsobem neohrožovala. Windows také v žádném případě nebyl přímou kopií Mac OS, oba systémy ale spojovala licencovaná technologie od Xerox PARC, což se mimo jiné odráželo na četných prvcích uživatelského rozhraní. John Sculley a Bill Gates nakonec v druhé polovině listopadu roku 1985 podepsali dohodu, na základě které došlo k licencování vizuálních prvků z Macu pro společnost Microsoft. Gates zároveń souhlasil s tím, že jeho firma bude i nadále tvořit software pro jablečné počítače, a udělil také Applu dvouletou exkluzivitu pro svůj Excel.

O pár let později se ale Apple opět ozval proti Microsoftu. Operační systém Windows 2.0 se totiž po vizuální stránce ještě více podobal Mac OS, a Apple se březnu roku 1988 rozhodl žalovat Microsoft kvůli autorským právům. Soud ale tehdy rozhodl v neprospěch Applu s tím, že na prvky, kvůli kterým byl veden spor, nelze aplikovat zákony o autorských právech.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.