Zavřít reklamu

Pokud jste pracovali s internetem v devadesátých letech minulého století, jistě jste využívali Internet Explorer od Microsoftu, který byl od jisté doby nedílnou součástí operačního systému Microsoft Windows. V dnešním díle si připomeneme den, kdy se americké ministerstvo spravedlnosti rozhodlo podat na Microsoft žalobu právě kvůli tomuto prohlížeči.

Žaloba na Microsoft (1998)

18. května roku 1998 byla podána žaloba na společnost Microsoft. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických spolu s generálními prokurátory z dvaceti států podali na Microsoft žalobu kvůli integraci jeho webového prohlížeče Internet Explorer do operačního systému Windows 98. Soudní spor se nakonec velmi výrazně zapsal do historie nejen technologií.

Společnost Microsoft si podle žaloby prakticky vytvořila monopol na svůj vlastní webový prohlížeč, zneužívala dominantního postavení operačního systému Windows na trhu a silně znevýhodňovala poskytovatele konkurenčních internetových prohlížečů. Celý antimonopolní soudní spor nakonec vyústil v dohodu mezi ministerstvem spravedlnosti a společností Microsoft, které bylo nařízeno, aby svůj operační systém zpřístupnila také pro jiné operační systémy. Internet Explorer se stal součástí operačního systému Microsoft Windows (respektive v balíčku Windows 95 Plus!) v létě roku 1995.

.