Zavřít reklamu

9. dubna roku 2007 dosáhla společnost Apple milníku v podobě sta milionů prodaných iPodů. Stalo se tak zhruba pět a půl roku poté, co  se hudební přehrávač od Applu poprvé dostal na pulty prodejen. iPod se tak stal ve své době nejpopulárnějším produktem cupertinské společnosti. Rekordu se podařilo dosáhnout prakticky chvíli před tím, než byl světu představen první iPhone.

Nečekaný úspěch

V té době měl Apple na  kontě více než deset vydaných modelů iPodu – jednalo se o pět klasických iPodů, dva iPody mini, dva iPody nano a dva iPody shuffle. Spolu s iPodem se zdrojem příjmů (nejen) Applu stalo i příslušenství, které tvořilo obří systém, čítající více než čtyři tisíce doplňků – počínaje nejrůznějšími obaly a kryty a konče samostatnými reproduktory. Masivnímu přijetí iPodu hrály do karet i jiné podmínky – konektivitu s přehrávačem například nabízelo v roce 2007 také zhruba 70 % vozů, vyrobených ve Spojených státech.

Obří úspěch iPodu spolu s tím, jakým způsobem zabodoval iTunes Music Store, definitivně přesvědčil zbytek světa o tom, že vstup Applu do světa hudebního průmyslu nebyl v žádném případě mylným krokem. iTunes Music Store byl v tehdejší době třetím největším obchodem s hudbou ve Spojených státech – úspěch takových rozměrů si ještě deset let zpátky uměl s Applem spojit jen málokdo.

„Při příležitosti tohoto historického milníku chceme poděkovat všem hudebním fanouškům, že zajistili iPodu tak neuvěřitelný úspěch,“ uvedl tehdy Steve Jobs v oficiálním prohlášení. „iPod pomohl milionům lidí po celém světě oživit svou vášeň pro hudbu, a my jsme nadšeni, že toho můžeme být součástí,“ dodal.

Celebrity, reklamy a velká čísla

Oslava sta milionů prodaných iPodů se také nemohla obejít bez celebrit nejen z hudebního světa. Ani ty nešetřily vzletnými slovy chvály. Zpěvačka Mary J. Blige se například v tiskovém prohlášení vyznala z toho, že si vlastně nepamatuje, co dělala „před iPodem“, a označila ho za „více než jen hudební přehrávač“. „Je to rozšíření vaší osobnosti a skvělý způsob, jak si vzít vaši oblíbenou muziku s sebou, kamkoliv jdete.“

John Mayer, hudebník, skladatel a držitel ceny Grammy, zase výstižně uvedl, že bez iPodu by byla digitální éra hudby definována soubory a složkami namísto skladeb a alb, a dodal, že přestože se hudební média změnila, díky iPodu zůstal zachován ten správný duch lásky k hudbě.

K chvalozpěvům na iPod se připojil například také Lance Armstrong, několikanásobný vítěz závodu Tour de France. Ten pro změnu uvedl, že kamkoliv jede, neobjede se nejenom bez svých běžeckých bot, ale také bez svého iPodu. „Při běhání poslouchám hudbu. Mít svou hudbu s sebou je opravdu motivující,“ uvedl.

Důvod k oslavě ale neměl jen iPod. Ten v roce 2007 nabízel integraci s iTunes 7. iTunes Store v té době představoval největší katalog na světě, a nabízel více než pět milionů skladeb, 350 televizních pořadů a více než čtyři stovky filmů. V jeho rámci se podařilo prodat více než 2,5 miliardy skladeb, 50 milionů televizních pořad a více než 1,3 milionu filmů.

S příchodem iPhonu, schopného přehrávat hudební skladby, došlo k částečné migraci uživatelské základny a iPod již tak velké úspěchy neslavil, Apple si ale určitě neměl na co stěžovat. Postupný konec úspěšné éry iPodu pro něj totiž neznamenal nic jiného, než úspěšný začátek zcela jiné éry.

NewIpodNano

Zdroj: Cult of Mac

.