Zavřít reklamu

Druhá polovina února roku 2010 představovala pro společnost Apple velmi významný milník. Služba iTunes Store totiž v té chvíli slavila úctyhodných deset miliard stažení. V době, kdy byla tato platforma spuštěna, si asi jen málokdo uměl představit, že by jednoho dne mohla dosáhnout tak velkých úspěchů.

Skladbou s jubilejním pořadovým číslem se stala píseň „Guess Things Happen That Way“ kultovního amerického písničkáře Johnyho Cashe. Skladbu si zakoupil uživatel jménem Louie Sulcer z města Woodstock v Georgii, a stažení se samozřejmě neobešlo bez odpovídajícího ocenění ze strany společnosti Apple. Sulcer tehdy obdržel dárkovou kartu do iTunes Store v hodnotě 10 tisíc dolarů, a dokonce se mu dostalo pocty v podobě osobního telefonátu od samotného Steva Jobse.

Sulcer, otec tří dětí a dědeček devíti vnoučat později časopisu Rolling Stone řekl, že o tolik propagované soutěži společnosti Apple nevěděl, když si skladbu stahoval. Koupil ji pro účely sestavení vlastní kompilace se skladbami Johnnyho Cashe, kterou připravoval pro svého syna. Když mu Jobs osobně zavolal, že vyhrál, Sulcer zpočátku nevěřil, že na druhém konci linky je skutečně spoluzakladatel společnosti Apple.

„Zavolal mi a řekl: ‚Tady Steve Jobs z Applu‘. Řekl jsem: ‚Jo, jasně,“ řekl Sulcer časopisu Rolling Stone, a dodal, že jeden z jeho synů mu v té době skutečně s oblibou volal a napodoboval jiné lidi. Po několikanásobném zpochybnění totožnosti volajícího si Sulcer nakonec všiml, že jako ID volajícího je skutečně uvedeno „Apple“. Teprve pak začal věřit, že by hovor mohl být skutečný.

Únor 2010 byl pro iTunes Store významným měsícem, protože platforma oficiálně stala největším prodejcem hudby na světě. Desetimiliardové stažení skladeb z iTunes nebylo prvním milníkem v prodeji, který Apple oslavil. V polovině prosince roku 2003, přibližně osm měsíců po spuštění obchodu iTunes Music Store, Apple zaznamenal 25milionté stažení. Tehdy se jednalo o skladbu „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!“ od Franka Sinatry. Dnes se Apple většinou vyhýbá tomu, aby ze svých prodejních mezníků dělal velkou vědu. Jednotlivé prodeje iPhonů již neuvádí. Dokonce i když Apple překročil hranici 1 miliardy prodaných iPhonů, nijak výrazněji tuto událost nepřipomněl.

Vzpomenete si ještě na svou první skladbu, staženou z iTunes, nebo jste na této platformě nikdy nenakupovali?

.