Zavřít reklamu

Výpověď ze zaměstnání – obzvlášť, když je nečekaná – je vším možným, jen ne důvodem k oslavě, alespoň pro vyhozeného zaměstnance. V dnešním díle našeho pravidelného „historického“ seriálu si připomeneme den, kdy po masivním vyhazovu zaměstnanců následovala bujará oslava v Applu.

Pro mnoho lidí v Applu byl 25. únor roku 1981 nejhorším dnem v historii firmy, a také znamením, že zábavná kultura startupů z počátků je navždy pryč. Cupertinské společnosti v té době velel Michael Scott, který se při pohledu na téměř dvě tisícovky zaměstnanců rozhodl, že se firma zkrátka až příliš rychle rozrostla. Expanze vedla k tomu, že Apple zaměstnával i lidi, které které nepovažoval za „áčkové“ hráče. Rychlé a snadné řešení v podobě hromadného propouštění se takřka samo nabízelo.

„Říkával jsem, že až mě práce generálního ředitele ve společnosti Apple přestane bavit, dám výpověď,“ řekl tehdy v souvislosti s propouštěním Scott zaměstnancům Applu. „Ale teď jsem změnil názor – když už být generálním ředitelem není zábava, budu prostě vyhazovat lidi, dokud to zase zábava nebude.“ Začal tím, že požádal manažery jednotlivých oddělení o seznam zaměstnanců, které by Apple mohl propustit. Poté tato jména shrnul do jednoho memoranda, rozeslal seznam a požádal o nominaci 40 lidí, kteří by měli být propuštěni. Scott pak tyto lidi osobně propustil v rámci hromadného propouštění, které vešlo ve známost jako „černá středa“ společnosti Apple.

Paradoxem je, že tato událost byla jedním z řady propouštění, ke kterým ve společnosti Apple došlo, když se dařilo. Prodeje se téměř každý měsíc zdvojnásobovaly, a nic nenaznačovalo tomu, že by se firmě nedaří natolik, že by bylo nutné začít hromadně propouštět. Po první vlně propouštění Scott uspořádal večírek, na kterém pronesl onu neblaze proslulou větu o tom, že se v Applu bude propouštět, dokud vedení firmy nezačne být opět zábavné. Bohužel se ukázalo, že propouštění pokračuje i v průběhu večírku.

„V davu mezitím kroužili manažeři a poklepávali lidem na rameno, protože, jak se ukázalo, s propouštěním lidí ještě neskončili,“ vzpomíná Bruce Tognazzini, který v té době pracoval jako designér rozhraní. Po černé středě se několik zaměstnanců Applu pokusilo založit odbory pod názvem Computer Professionals Union. K jejich prvnímu setkání nikdy nedošlo. Pro mnoho lidí ve společnosti Apple to znamenalo okamžik, kdy se Apple změnil ze zábavného startupu na seriózní společnost, která bezohledně lpí na výsledcích.

Jinými slovy to byl okamžik, kdy Apple dospěl. Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak byl na odchodu. Steve Jobs si ostříhal dlouhé vlasy a začal se oblékat jako obchodník. Černá středa ale také předznamenala začátek Scottova konce u kormidla – nedlouho po propouštění byl Scott převelen do role místopředsedy představenstva firmy.

.