Zavřít reklamu

App Store je na světě již pěknou řádku let, a za dobu existence tohoto virtuálního obchodu s aplikacemi pro iPhone a iPad v něm přibylo obrovské množství všech možných aplikací. Zpočátku to ale vypadalo, že Apple své iPhony nehodlá zpřístupnit vývojářům třetích stran. Pojďme v dnešním víkendovém historickém článku zavzpomínat na to, jak bylo vývojářům třetích stran konečně umožněno tvořit aplikace pro iPhone.

Jobs proti App Storu

Když v roce 2007 spatřil světlo světa první iPhone, byl vybaven hrstkou nativních aplikací, mezi nimiž ovšem chyběl online obchod se softwarem. Jedinou možnost pro vývojáře i uživatele tehdy skýtaly webové aplikace v rozhraní internetového prohlížeče Safari. Změna nastala až počátkem března roku 2008, kdy společnost Apple vydala SDK pro vývojáře, a konečně jim tak umožnila tvořit aplikace pro jablečné smartphony. Virtuální brány App Storu se otevřely o pár měsíců později, a všem bylo ihned jasné, že toto rozhodně nebyl chybný krok.

První iPhone v době svého vydání postrádal App Store:

Vývojáři volali po možnosti tvorby aplikací prakticky již od dob vydání prvního iPhonu, část vedení App Storu byla ale rázně proti. Jedním z nejhlasitějších odpůrců obchodu s aplikacemi třetích stran byl Steve Jobs, který měl mimo jiné obavy o bezpečnost celého systému. Mezi těmi, kteří naopak pro App Store lobovali, patřil například Phil Schiller nebo člen představenstva Art Levinson. Nakonec se jim podařilo Jobse úspěšně přesvědčit, aby změnil názor, a Jobs tak mohl v březnu roku 2008 se vší slávou oznámit, že vývojáři budou moci tvořit aplikace pro iPhone.

There’s an app for that

Samotný iOS App Store byl oficiálně spuštěn počátkem června roku 2008. V době svého spuštění obsahoval pět stovek aplikací třetích stran, přičemž 25 % z nich bylo bezplatných. App Store zaznamenal okamžitý úspěch – v průběhu prvních tří dnů se mohl pochlubit úctyhodnými deseti miliony stažení. Počet aplikací se neustále rozrůstal, a existence App Storu spolu s možností stahování aplikací třetích stran se v roce 2009 stala také jedním z témat reklam na tehdejší novinku, iPhone 3G.

App Store od dob svého spuštění prošel řadou vizuálních i organizačních změn, a stal se také cílem nejedné kritiky – některým vývojářům vadily příliš vysoké provize, které si Apple účtoval z nákupů v aplikacích, jiní zase volali po možnosti stahování aplikací i ze zdrojů mimo App Store, na tuto možnost ale Apple s největší pravděpodobností nikdy nepřistoupí.

.