Zavřít reklamu

Při představování iPadu Pro dal Apple poměrně jasně najevo, že firma spoléhá na vývojáře, kteří teprve svými aplikacemi ukáží, jak obrovský potenciál se v novém profesionálním tabletu skrývá. iPad Pro má krásný velký displej a nevídaný výpočetní i grafický výkon. To ale nestačí. Aby mohl tablet od Applu při práci profesionálů všeho druhu nahradit stolní počítač, bude muset přijít s aplikacemi, které svými schopnostmi odpovídají těm desktopovým. Jak ale poukazují vývojáři, které vyzpovídal magazín The Verge, v tom může být velký problém. Vzniku takovým aplikací totiž paradoxně brání sám Apple a jeho politika týkající se App Storu.

Vývojáři mluví o dvou klíčových problémech, kvůli kterým do App Storu skutečně profesionální software přicházet nejspíš nebude. První z nich je absence demoverzí. Tvorba profesionálního softwaru je drahá a vývojáři si tedy za aplikace musí nechat patřičně zaplatit. Jenže App Store lidem neumožňuje aplikaci si před zakoupením vyzkoušet a vývojáři si tedy nemohou dovolit nabízet software za desítky eur. Takový obnos lidé naslepo nezaplatí.

Sketch na Macu stojí 99 dolarů a my bychom si nedovolili někoho žádat zaplatit 99 dolarů bez toho, aniž by si ho prohlédl a vyzkoušel,“ říká Pieter Omvlee, spoluzakladatel studia Bohemian Coding, které stojí za aplikací určenou pro profesionální grafické designéry. „Abychom Sketch mohli prodávat skrze App Store, museli bychom dramaticky snížit cenu, jenže protože se jedná o aplikaci pro úzkou skupinu lidí, neprodali bychom takový objem, abychom vydělali.“

Druhý problém App Storu pak spočívá v tom, že vývojářům neumožňuje prodávat placené aktualizace. Profesionální software je většinou vyvíjen dlouhodobě, bývá pravidelně vylepšován a aby něco takového bylo možné, vývojářům se to musí finančně vyplatit.

„Udržování kvality softwaru je dražší než jeho vytvoření, říká spoluzakladatel a CEO firmy FiftyThree Georg Petschnigg. „Na první verzi Paperu pracovali tři lidé. Nyní na aplikaci pracuje 25 lidí, testují ji na osmi nebo devíti platformách a v třinácti různých jazycích.“

Vývojáři tvrdí, že softwaroví giganti jako Microsoft a Adobe mají šanci přesvědčit své zákazníky, aby za jejich služby platili pravidelné předplatné. Něco takového ale nemůže fungovat u široké palety aplikací. Lidé budou jen těžko ochotní měsíčně si platit několik různých předplatných a každý měsíc posílat peníze řadě různých vývojářů.

Z toho důvodu je vidět i jistá neochota vývojářů přizpůsobovat již existující iOS aplikace většímu iPadu Pro. Chtějí totiž nejdříve vidět, zda nový tablet dosáhne dostatečné popularity na to, aby se jim to vyplatilo.

Pokud tedy Apple nezmění koncept App Storu, iPad Pro může mít velký problém. Vývojáři jsou podnikatelé jako každí jiní a budou dělat jen to, co se jim finančně vyplatí. A protože jim tvorba profesionálního softwaru pro iPad Pro při současném nastavení App Storu profit nejspíš nepřinese, vytvářet ho nebudou. Problém je ve výsledku relativně jednoduchý a změnit ho asi mohou jen inženýři Applu.

Zdroj: The Verge
.