Zavřít reklamu

Co se vám vybaví, když se řekne „sociální síť“? Facebook, Twitter, Instagram? A když se řekne „hudební sociální síť“? Napadlo vás jako první Spotify? Jedna z dnes nejrozšířenějších hudebních sociálních sítí měla ale před osmi lety svého předchůdce v podobě Ping od Applu. Proč byla tato síť nakonec odsouzena k neúspěchu?

Společnost Apple spustila provoz hudební sociální sítě Ping v září roku 2010 coby součást iTunes 10. Jejím úkolem bylo umožnit uživatelům objevovat novou hudbu a snáze sledovat své oblíbené umělce. Za prvních osmačtyřicet hodin svého provozu zaznamenala síť Ping milion registrací, navzdory tomu byla ale už od počátku prakticky odsouzena k zániku.

Ping byl první autorskou sociální sítí z dílny jablečné společnosti. Uživatelé mohli nejenom sledovat všechny své oblíbené interprety, ale také zveřejňovat své myšlenky a názory. Kdo chtěl, mohl prostřednictvím Pingu sdílet detaily, týkající se jeho oblíbených alb i jednotlivých skladeb, uživatelé měli také možnost sledovat termíny vystoupení svých oblíbenců a upozorňovat své přátele na události, kterých se plánují zúčastnit.

„iTunes je s více než 160 miliony uživatelů ve 23 zemích světa hudební komunitou číslo jedna. Nyní jsme iTunes obohatili o sociální síť Ping,“ prohlásil tehdy Steve Jobs. „S Pingem můžete sledovat své oblíbené umělce i své přátele a zapojit se do celosvětové konverzace se všemi, kteří sdílejí vášeň pro hudbu.“. Spuštění Pingu se zdálo jako perfektně načasované. Díky základně uživatelů iTunes měla síť široký dosah i jistou komunitu příznivců, tedy to, co sítím, začínajícím od nuly, chybí.

A úspěch se zpočátku doopravdy dostavil – karta se ale obrátila ve chvíli, kdy se k Ping zaregistroval první milion uživatelů. Jablečné sociální síti totiž chyběla integrace Facebooku – obě společnosti se zkrátka nedokázaly vzájemně dohodnout. Dalším problematickým prvkem Pingu byl jeho design – používání sítě nebylo zrovna dvakrát jednoduché a pohodlné a celý Ping spíše než jako sociální síť působil dojmem platformy, jejímž prostřednictvím chce Apple prodat další hudbu. Po neúspěchu s MobileMe se Ping stal posledním pokusem Applu o vlastní sociální síť.

Ping nicméně vydržel až do roku 2012. Tehdy Tim Cook na konferenci All Things Digital prohlásil:“Vyzkoušeli jsme Ping, uživatelé hlasovali a řekli, že nejde o nic, do čeho by chtěli investovat příliš mnoho energie. Někteří lidé Ping milují, ale těch není moc. Takže ho ukončíme? Nevím. Podívám se na to.“. Cook dále podotkl, že „Apple nepotřebuje mít svou sociální síť“ a 30. září roku 2012 provoz Pingu ukončil. Dnes Apple láká uživatele na svou službu Apple Music, jejíž nabídka se neustále rozrůstá. Pamatujete si na Ping? Používáte Apple Music? Jak jste se službou spokojeni?

.