Zavřít reklamu

Počínaje 1. říjnem 2012 Apple oficiálně ukončil provoz své hudební sociální sítě Ping, kterou Steve Jobs představil v září 2010 jako součást iTunes 10. Tento sociální experiment si nedokázal získat přízeň uživatelů, interpretů ani důležitých partnerů, kteří by dokázali Ping rozšířit mezi masy.

Ping byl od začátku velice odvážný experiment. Apple se s prakticky nulovými zkušenostmi pustil do vytvoření velice specifické sociální sítě, která předpokládala, že uživatelé mají obrovský zájem o vše okolo hudby. Když Steve Jobs Ping na keynote představoval, zdál se to být zajímavý nápad. Sociální síť integrovaná přímo do iTunes, kde můžete sledovat jednotlivé interprety, číst jejich statusy, hlídat vydání nových alb nebo sledovat, kde se budou jaké koncerty konat. Zároveň jste se mohli propojovat se svými přáteli a vzájemně sledovat své hudební preference.

Neúspěch Pingu má původ hned na několika frontách. Asi nejdůležitějším faktorem je obecná změna společnosti a její vnímání hudby. Nezměnil se pouze hudební průmysl a distribuce hudby, ale i způsob interakce lidí s hudbou. Zatímco dřív byla hudba životním stylem, v dnešní době se z ní stala spíše jakás kulisa. Méně se chodí na koncerty, méně se kupují DVD z vystoupení. Lidé už prostě hudbou nežijí tak, jako kdysi, což je vidět i na klesajících prodejích iPodů. Mohla vůbec v takové současnosti jakákoliv hudební sociální síť uspět?

Dalším problémem byla samotná filozofie sítě, co se týče interakce s přáteli. Jako by předpokládala, že vaši přátelé budou mít stejný vkus jako vy a bude vás tedy zajímat, co ostatní poslouchají. Jen že v realitě si obecně nevybíráte přátelé podle hudebního vkusu. A pokud by si měl uživatel do svých kruhů v Pingu pouze ty, se kterými se na hudbě alespoň z větší části shodne, jeho timeline nebude moc bohatá na obsah. A co se týče obsahu, Ping měl nepříjemnou vlastnost zobrazovat u každé hudební zmínky možnost okamžitě skladbu koupit, mnoho uživatelů tak celou síť vnímalo pouze jako reklamní nástěnku v iTunes.

[su_pullquote align=“right“]Postupem času zemřela celá sociální síť na úbytě, v konečném důsledku o ni totiž nikdo nestál.[/su_pullquote]

Posledním hřebíčkem do rakve byla také pouze částečná podpora ostatních sociálních sítí. Zatímco Twitter začal s Applem spolupracovat poměrně brzy a nabízel poměrně bohatou integraci i na svých stránkách, s Facebookem tomu bylo přesně naopak. Ani zkušený a talentovaný vyjednavač Steve Jobs, který dokázal přesvědčit tvrdohlavé nahrávací společnosti o digitální distribuci, nedokázal zviklat Marka Zuckerberga ke spolupráci. A bez podpory největší sociální sítě světa byly šance Pingu na popularitu mezi uživateli ještě menší.

Ping byl k tomu všemu nebyl určen pro všechny uživatele iTunes, jeho dostupnost se omezila pouze na finálních 22 států, mezi kterými nebyla Česká republika ani Slovensko (pokud jste neměli zahraniční účet). Postupem času tak zemřela celá sociální síť na úbytě, v konečném důsledku o ni totiž nikdo nestál. Neúspěch Pingu přiznal i CEO Applu Tim Cook na květnové konferenci D10 pořádané magazínem All Things D. Dle jeho slov nebyli zákazníci z Ping tak nadšení, jak v Applu doufali, k tomu však dodal, že Apple musí být sociální, i když vlastní sociální síť nemá. S tím souvisí také integrace Twitteru a Faceboooku do OS X a iOS, zatímco některé funkce Pingu se staly obecnou součástí iTunes.

Ping tak byl pohřben po dvou utrápených letech, podobně jako jiné neúspěšné projekty, jmenovitě například Pippin nebo iCards. Nechť odpočívá v pokoji, ale chybět nám nebude, ostatně málokdo konec sociální sítě vůbec zaznamenal.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=Hbb5afGrbPk“ width=“640″]

Zdroj: ArsTechnica

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více