Zavřít reklamu

Vypadá to, že se virtuální a rozšířená realita začíná v posledních týdnech a měsících opět skloňovat ve všech pádech. Mluví se například o chystaném AR/VR zařízení od Applu, o druhé generaci systému PlayStation VR, nebo třeba o tom, jakými způsoby se na pole virtuální a rozšíření reality chystá pustit společnost Facebook. Právě o ní bude řeč v našem dnešním souhrnu – Facebook totiž zapracoval na svých vlastních VR avatarech, které by se měly objevit na platformě Oculus. Dalším tématem dnešního článku bude americký exprezident Donald Trump, který se rozhodl, že si založí svou vlastní sociální síť. Ta by měla být uvedena do provozu v horizontu několika příštích měsíců a podle slov bývalého Trumpova poradce má potenciál přitáhnout desítky milionů uživatelů. Poslední zpráva našeho dnešního souhrnu se bude týkat společnosti Acer, jejíž síť měla být napadena skupinou hackerů. Ta po firmě v současné chvíli vyžaduje vysoké výkupné.

Nové VR avatary od Facebooku

Práce, studium i setkávání na dálku je jevem, který z naší společnosti ve větší míře asi jen tak brzy nezmizí. Řada lidí po celém světě k těmto účelům využívá nejrůznější aplikace a sociální sítě. Tvůrci těchto platforem se uživatelům snaží jejich komunikaci s kolegy, spolužáky nebo blízkými co nejvíce zpříjemnit a ulehčit a výjimku v tomto případě netvoří ani společnost Facebook. Ta se v poslední době snaží mílovými kroky vkročit do vod virtuální a rozšířené reality a v rámci této snahy má v plánu také vytvořit uživatelské avatary pro komunikaci ve virtuálním prostoru. Nové VR avatary od Facebooku si svou premiéru odehrají na zařízeních Oculus Quest a Oculus Quest 2, a to prostřednictvím VR platformy Facebook Horizon. Nově vytvořené postavičky jsou mnohem více realistické, maji pohyblivé horní končentiny a disponují o poznání lepší schopností synchronizace pohybu úst s mluveným projevem uživatele. Mohou se také pochlubit bohatším výrazovým rejstříkem a pohybem očí.

Donald Trump a nová sociální síť

Odchod Donalda Trumpa z postu prezidenta Spojených států počátkem tohoto roku nevypadal zrovna nejlépe. Dnes již bývalý americký prezident kromě jiného dostal ban na sociální síti Twitter, což nelibě nesli nejen jeho skalní příznivci, ale i on sám. Trumpovi voliči si v souvislostmi s událostmi, které následovaly po zvolení Joe Bidena do čela státu, často stěžovali na nedostatek možností svobody projevu na sociálních sítích. Ve světle těchto i dalších událostí se Donald Trump nakonec rozhodl, že si zkusí založit svou vlastní sociální síť. Trumpova platforma by měla být uvedena do provozu v průběhu následujících několika měsíců, Trump na tuto skutečnost upozornil minulou neděli v rozhovoru pro Fox News. Bývalý Trumpův poradce Jason Miller upřesnil, že se Trump hodlá na sociální sítě vrátit zhruba v horizontu dvou až tří měsíců a dodal, že by Trumpova vlastní sociální síť mohla přitáhnout až desítky milionů uživatelů. Kromě Twitteru získal bývalý americký prezident ban také na Facebooku a dokonce i na Snapchatu – k tomuto kroku se vedení zmíněných sociálních sítí odhodlalo poté, co Trumpovi příznivci vnikli počátkem roku do budovy Kapitolu. Trump byl mimo jiné obviněn z toho, že na svých sociálních sítích šíří dezinformace a nepravdivé zprávy a podněcuje k výtržnostem.

donald trump

Hackerský útok na Acer

Společnost Acer musela hned zkraje tohoto týdne čelit hackerskému útoku ze strany nechvalně proslulé skupiny REvil. Ta po tchajwanském výrobci výpočetní techniky nyní údajně požaduje výkupné ve výši 50 milionů dolarů, ovšem v kryptoměně Monero. Redaktorům webu The Record se podařil s pomocí odborníků ze společnosti Malwarebytes odhalit portál provozovaný členy gangu REvil, který podle všeho šířil zmíněný ransomware – tedy škodlivý software, s jehož pomocí útočníci zašifrují počítače a za jejich dešifrování následně požadují výkupné. Zprávy o útoku nebyly v době psaní tohoto článku ze strany společnosti Acer oficiálně potvrzeny, vypadá to ale, že zasáhly pouze firemní síť.

.