Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: Jak vzal QuickTime 5 virtuální svět útokem

iWant

Pátá generace přehrávače QuickTime pro Mac i PC byla mimořádně úspěšná. Za dobu prvního roku své distribuce zaznamenala úctyhodných 100 milionů stažení, podle vyjádření Applu ji každé tři dny stáhl milion uživatelů.

Spolu s pátým QuickTimem přišlo také oznámení, že webové stránky podporují formát MPEG-4. Online videa konečně dostala tu pravou formu a Apple byl připraven chopit se své šance. V té době nebyl YouTube ještě ani v plenkách, proto jablečný web, specializovaný na filmové trailery, slavil obrovský úspěch. Miliony uživatelů stahovaly ve velkém upoutávky na chystané filmy, jako byla druhá epizoda Star Wars nebo Spider-Man.

Stránka jablečné společnosti, spuštěná koncem devadesátých let minulého století, se ve své době rychle stala největším webem s filmovými upoutávkami. Odpovědné osoby v Applu byly šokovány nízkou kvalitou trailerů, zveřejněných filmovými studii – příkladem může být například Lucasfilm a jeho Epizoda I: Skrytá hrozba. Schůzka s lidmi z Lucasfilmu na sebe nenechala dlouho čekat a Apple začal s uploadováním trailerů, které na jeho QuickTimu vypadaly daleko lépe, než tehdejší alternativa v RealVideo.

Za obsah jako takový tehdy Apple neplatil, jednalo se ale o jednoznačnou win-win situaci: jablečná společnost mohla náležitě předvést svou novou technologii a povzbudit co nejvíce uživatelů ke stažení QuickTimu, zatímco filmová studia získala bezplatnou platformu pro propagaci svých filmových novinek.

„QuickTime vešel ve známost jako standard v oblasti digitálních médií pro pořizování, kódování a poskytování obsahu na internetu,“ uvedl tehdy Phil Schiller v tiskovém prohlášení v dubnu roku 2001. Zdůraznil rovněž, že QuickTime 5 nabízí nové možnosti každému, kdo multimediální obsah nejen sleduje, ale také vytváří. Nová aktualizace QuickTimu se pyšnila zcela novým, elegantnějším a jemnějším uživatelským rozhraním, přibyl také nový obsahový průvodce Hot Picks nebo nové, přehlednější zobrazení kanálů QuickTime TV. Přibyl také DV kodek, zlepšující rychlost i kvalitu přenosu videa.

Novinkou v páté generaci přehrávače QuickTime byly také nové nástroje pro tvůrce obsahu, podpora MPEG-1, Macromedia Flash 4 a Cubic VR, QuickTime Streaming Server zase přišel s novou patentovanou funkcí s názvem Skip Protection, díky které mělo přehrávání videí z internetu mnohem hladší průběh.

Tato nová vylepšení měla spolu s prudce rostoucí popularitou jablečného webu s filmovými trailery obrovskou zásluhu na zvýšeném počtu stažení pátého QuickTimu. 28. listopadu roku 2001 Apple uznal, že se jedná o skutečně mimořádnou situaci, a vydal k této příležitosti tiskové prohlášení. V něm oficiálně oznámil, že si nový QuickTime každý den do svých PC a Maců stáhne 300 tisíc uživatelů. Obří podíl na těchto rekordních počtech měla podle vyjádření Applu vysoká kvalita obsahu trailerů, stejně jako nonstop zprávy ze CNN nebo NPR. Trailery byly hitem ještě dalších deset let, než začal Apple postupně provoz stránky ukončovat.

Zdroj: Cult of Mac