Zavřít reklamu

V prosinci roku 1991 vydala společnost Apple první veřejnou verzi svého multimediálního přehrávače – užít si ho mohli majitelé Maců, na kterých běžel operační systém System 7. Softwarová novinka obsahovala kodeky pro grafiku, animaci a video, a stala se dalším z faktorů, které společnost Apple posunuly o další úroveň výš na poli multimédií.

Majitelé Maců s operačním systémem System 7 tak získali mnohem bohatší možnosti, co se týče přehrávání multimediálních souborů. Snahu o umožnění přehrávání videa na osobních počítačích projevovala koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let minulého století řada technologických společností včetně Applu. Jeden z inženýrů Applu – Steve Perlman – napsal v osmdesátých letech program s názvem QuickScan, který měl umožnit přehrávání videa na Macu. QuickScan se sice dočkal veřejného představení, Apple ale k jeho oficiálnímu vydání nakonec nepřistoupil.

Práce na QuickScanu ale vydláždily cestu budoucímu QuickTime Playeru. Ten se poprvé předvedl veřejnosti v průběhu celosvětové vývojářské konference v květnu roku 1991, první betaverze spatřila světlo světa počátkem července téhož roku. Prvním videem, které bylo veřejně přehráno prostřednictvím QuickTime Playeru, byla kultovní reklama na první Macintosh s názvem “1984”, a vývojář Bruce Leak ho přehrál v rozlišení 320 x 240 pixelů. QuickTime byl v době svého příchodu považován z mnoha důvodů za revoluční. Uživatelé si mohli přizpůsobit přehrávání audia i videa a QuickTime si uměl v případě nižšího výkonu počítače poradit s přehráváním tak, aby byla video stopa za všech okolností sladěná s přehráváním zvuku.

Vydáním QuickTime Playeru ale působení cupertinské společnosti na poli multimédií pochopitelně rozhodně nekončilo. QuickTime se postupně dostal i k majitelům osobních počítačů s operačním systémem Windows, samotný přehrávač se s každou další verzí zlepšoval a dostával nové funkce. Apple posléze představil svou službu iTunes, v jejímž rámci později nabízel možnost sledování a stahování krátkých i celovečerních filmů, o několik let později zavedl vlastní streamovací službu. Na první pohled by se mohlo zdát, že QuickTime v průběhu let jaksi ustoupil do pozadí, své skalní příznivce má ale dodnes. Používáte k přehrávání videí na svém Macu QuickTime, nebo dáváte přednost jinému softwaru?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více