Zavřít reklamu

Multimediální přehrávač QuickTime Player je dnes nedílnou součástí našich Maců. Přestože část uživatelů dává přednost přehrávačům třetích stran je QuickTime pro Apple zásadním milníkem. Pojďte se s námi vrátit do devadesátých let, kdy spatřil světlo světa.

První betaverzi multimediálního přehrávače QuickTime vypustila společnost Apple do světa v polovině roku 1991. Majitelé tehdejších Maců tak konečně získali jedinečnou příležitost přehrávat na svých počítačích video soubory bez nutnosti dalšího přídavného hardwaru. Dnes si lze jen těžko představit počítače bez automatické možnosti přehrávání video obsahu, v roce 1991 ale znamenal příchod přehrávače QuickTime skutečnou revoluci a obrovský krok kupředu.

Zárodek z let osmdesátých

V osmdesátých letech minulého století vyvinul inženýr Steve Perlman pro společnost Apple program s názvem QuickScan, který umožňoval přehrávání videí na Macu. Program se dočkal své demoverze pro širší veřejnost, ale dříve, než došlo k oficiálnímu vydání plné verze, byl projekt smeten ze stolu. Důvodem byla nutnost vlastního grafického čipu. Myšlenky na vlastní videopřehrávač se ale Apple vzdát nechtěl.

Toto video bylo součástí CD-ROMu s přehrávačem QuickTime verze 1.0, který Apple šířil v roce 1991 mezi vývojáře. Velikost původního videoklipu činí neuvěřitelných 152 x 116 pixelů.

 Pozvolný start

Přehrávač QuickTime 1.0 byl poprvé představen na Worldwide Developers Conference v květnu roku 1991. V rámci představení na něm byl přehrán ikonický reklamní spot 1984. První betaverze softwaru začal Apple distribuovat v červnu 1991, finální verze přehrávače se pak k uživatelům dostala druhého prosince téhož roku.

První verze přehrávače QuickTime se pyšnila řadou funkcí, které působí skvěle i dodnes – rozšířenou mediální podporou, otevřenými formáty souborů nebo třeba doplňky editačních funkcí. Kromě toho se QuickTime dokázal skvěle vyrovnat s případnými nedostatky počítače, jako je například pomalé CPU. Na tehdejším Macu IIci přehrával QuickTime Player filmy s rozlišením 160 x 120 pixelů při 10fps.

Spolehlivá stálice

Své první aktualizace v podobě verze 2.0 se přehrávač QuickTime dočkal v roce 1994. Verze 2.0 byla jako jediná zpoplatněná a přišla s podporou hudebních souborů, rozšířeného ovládání a vybavením pro MIDI data. Od roku 1998 získal QuickTime postupně podporu pro grafické operace, před koncem tisíciletí se přehrávač dočkal i funkce přehrávání MP3 souborů, které si v té době teprve získávaly svou popularitu.

Obrovský úspěch zaznamenal QuickTime verze 5, který se za první rok své existence dočkal stovky milionů stažení. „QuickTime si do svých Maců a PC stáhne každý den více než 300 tisíc uživatelů,“ prohlásil tehdy Phill Schiller. Apple rovněž spustil web apple.com/trailers, kde si uživatelé mohli stahovat trailery k nejnovějším filmům a přehrát si je na QuickTime ve vysoké kvalitě.

V červnu roku 2009 představila společnost Apple v rámci své WWDC QuickTime X. Nová verze umožňovala mimo jiné pokročilé možnosti editování, sdílení na YouTube, možnost záznamu video a audio streamů a živého streamování nebo možnost nahrávání obsahu obrazovky.

Navzdory stále se zvyšujícímu počtu přehrávačů třetích stran a jejich vzrůstající popularitě existuje velká skupina uživatelů, která na starý dobrý QuickTime nedá dopustit.

Používáte QuickTime Player? Která z verzí byla podle vás nejlepší a co by měl Apple zlepšit?

.