Zavřít reklamu

Aktualizace operačního systému iOS již v dnešní době probíhá téměř bez povšimnutí. Uživatelé si mohou nastavit automatické aktualizace, přímo v nastavení iPhonu se mohou zaregistrovat k veřejnému beta testování, nebo si mohou aktivovat automatické bezpečnostní aktualizace. Vždy tomu ale tak nebylo. Dnes si připomeneme dobu, kdy Apple uživatelům konečně zjednodušil proces aktualizace operačního systému jejich iPhonů.

Když se v roce 2011 chystalo vydání operačního systému iOS 5, hojně se spekulovalo o tom, že by již mohlo jít o takzvanou OTA (Over-The-Air) aktualizaci, která by již nemusela vyžadovat připojení iPhonu k počítači s iTunes. Takový krok by majitele iPhonů osvobodil od používání iTunes k získávání aktualizací pro jejich zařízení.

Proces aktualizace na nejnovější verzi operačního systému se nejen u iPhonů v průběhu let nesmírně zjednodušil. V osmdesátých a devadesátých letech minulého století se aktualizace pro Mac dodávaly na disketách nebo později na CD-ROM. Ty vyžadovaly prémiové ceny, i když nešlo o úplné verze. To také znamenalo, že Apple vydával méně aktualizací kvůli fyzickým nákladům spojeným s rozesíláním softwaru. V případě iPhonů a iPodů šlo o aktualizace o menším objemu, a uživatelé si je tak mohli stahovat sami.

Přesto se získání nejnovější aktualizace iOS prostřednictvím iTunes ukázalo jako obtížný proces. Android naproti tomu nabízel aktualizace OTA již v únoru roku 2009. Zásadní změnu přinesl operační systém iOS 5.0.1 v roce 2011. V tomto roce byl také poprvé vydán operační systém Mac OS X Lion, kdy společnost Apple zpočátku neoznámila fyzickou distribuci nového operačního systému pro počítače Mac na discích CD nebo DVD-ROM. Uživatelé si aktualizaci mohli stáhnout také v Apple Storu, nebo si zde zakoupit instalační USB flash disk.

Dnes již jsou bezplatné OTA aktualizace operačních systémů pro Apple zařízení samozřejmostí, v roce 2011 se ale jednalo o dlouho očekávanou a vítanou revoluci.

.