Zavřít reklamu

Apple své počítače často propagoval velmi zajímavým způsobem, který se nesmazatelně zapsal do povědomí veřejnosti a často také i do dějin reklamního průmyslu. Mezi velmi výrazné kampaně patří také ta s názvem Get a Mac, jejíž stručnou historii a konec si připomeneme v našem dnešním článku.

Společnost Apple se zmíněnou reklamní kampaň rozhodl ukončit poměrně v tichosti. Kampaň běžela od roku 2006, a sestávala ze série videospotů, ve kterých účinkovali herci Justin Long v roli mladého, svěžího a žádoucího Macu a John Hodgman v roli poruchového a zpomaleného PC. Spolu s kampaněmi Think Different a reklamou na iPod s proslulými siluetami se Get a Mac zapsala do historie Applu jako jedna z nejvýraznějších. Apple ji spustil v době, kdy u svých počítačů přešel na procesory z dílny společnosti Intel. Steve Jobs tehdy chtěl zahájit reklamní kampaň, která by byla postavená na prezentování rozdílů mezi Macem a PC, respektive na vyzdvihnutí výhod jablečných počítačů oproti konkurenčním strojům. Na kampani Get a Mac se podílela agentura TBWA Media Arts Lab, které zpočátku dělalo značný problém celý projekt uchopit tím správným způsobem.

Eric Grunbaum, který tehdy ve zmíněné agentuře působil na pozici výkonného kreativního ředitele, vzpomíná na to, jak se vše začalo odvíjet tím správným směrem zhruba až po šesti měsících tápání. “Surfoval jsem s kreativním ředitelem Scottem Trattnerem kdesi v Malibu, a probírali jsme naši frustraci z neschopnosti přijít s nějakým nápadem,” uvedl na serveru Campaign. “Potřebujeme umístit Mac a PC do prázdného prostoru a říci: ‚Tohle je Mac. Je dobrý v A, B a C. A tohle je PC, je dobré v D, E a F’”.

Od vyslovení této myšlenky byl poté už jen krůček k nápadu, že by PC i Mac bylo možné doslova ztělesnit a nahradit je živými herci, a další nápady se už začaly objevovat prakticky samy od sebe. Reklamní kampaň Get a Mac běžela ve Spojených státech několik let a objevila se ve vysílání desítek tamních televizních stanic. Apple ji rozšířil i do jiných regionů, přičemž v reklamách, určených mimo oblast Spojených států, angažovala jiné herce – v britské verzi se například objevili David Mitchell a Robert Webb. Režisérem všech šestašedesáti amerických reklam byl Phil Morrison. Poslední reklama z kampaně Get a Mac byla odvysílána v říjnu roku 2009, marketing ještě nějakou dobu pokračoval na webu společnosti Apple. 21. května roku 2010 byla pak webová verze kampaně Get a Mac definitivně nahrazena stránkou You’ll Love a Mac.

.