Zavřít reklamu

Minulý týden jsme si v naší rubrice Zpátky do minulosti připomněli den, kdy Apple představil svůj iMac G3. Bylo to v roce 1998, kdy na tom společnost Apple opravdu nebyla zrovna nejlépe, balancovala na pokraji krachu a už jen málokdo věřil, že se jí podaří dostat zpět na výsluní. V té době byl ale ve firmě zpět Steve Jobs, který se rozhodl, že “svůj” Apple zachrání stůj co stůj.

Když se Jobs ve druhé polovině devadesátých let vrátil zpět do Applu, pustil se do řady radikálních změn. Nejeden produkt uložil k ledu a začal zároveň pracovat na některých nových projektech – jedním z nich byl právě počítač iMac G3. Ten byl představen 6. května roku 1998 a od tehdejších stolních počítačů, které v drtivé většině případů sestávaly z kombinace béžového plastového šasi a nepříliš estetického monitoru ve stejném odstínu.

iMac G3 byl all-in-one počítač, který byl krytý průsvitným barevným plastem, na vrchní straně byl opatřen madlem a měl zaoblené hrany. Spíše než nástroj výpočetní techniky připomínal stylový doplněk do domácnosti či kanceláře. Pod designem iMacu G3 byl podepsán Jony Ive, který se o něco později stal šéfdesignérem společnosti Apple. iMac G3 byl vybaven 15” CRT displejem, jack konektory a také na tehdejší dobu ne zrovna obvyklými USB porty. Chyběla běžná mechanika pro 3,5” disketu, kterou nahradila CD-ROM mechanika, k iMacu G3 bylo také možné připojit klávesnici a myš “puk” ve stejném barevném odstínu.

iMac G3 první generace byl osazen 233 MHz procesorem, grafikou ATI Rage IIc a 56 kbit/s modemem. První iMac byl nejprve k dostání v modrém odstínu s názvem Bondi Blue, v roce 1999 Apple tento počítač aktualizoval a uživatelé si jej mohli zakoupit ve variantách Strawberry, Blueberry, Lime, Grape a Tangerine.

Postupem času se objevily další barevné varianty včetně verze s květinovým vzorem. Když byl iMac G3 vydán, vzbudil velkou pozornost médií i veřejnosti, ale jen málokdo mu předpovídal zářnou budoucnost. Někteří pochybovali o tom, že by se našel dostatek zájemců o netradičně vyhlížející počítač, do kterého nelze zasunout disketu. Nakonec se ale iMac G3 ukázal jako velice úspěšný produkt – ještě před tím, než byl oficiálně uveden do prodeje, Apple zaregistroval kolem 150 tisíc objednávek. Kromě iMacu Apple vydal ještě iBook, vyvedený rovněž v průsvitném barevném plastu. Prodej iMacu G3 byl oficiálně ukončen v březnu roku 2003, jeho nástupcem se lednu roku 2002 stal iMac G4 – legendární bílá „lampička“.

.