Zavřít reklamu

Nápad vydat v rámci dvacátého výročí Macintoshe jeho speciální edici ve futuristickém designu zprvu nezněl vůbec špatně. Výroční Mac byl zcela jedinečným modelem, který nijak přímo nenavazoval na žádnou ze zavedených produktových linií. Dnes je Twentietbh Anniversary Macintosh poměrně ceněným sběratelským kouskem. Proč se ale v době svého vydání nesetkal s úspěchem?

Výročí Macu, nebo Applu?

Twentieth Anniversary Macintosh ve skutečnosti nebyl vydán přesně v době dvacátého výročí. To ve skutečnosti u Applu proběhlo v relativní tichosti v roce 2004. Vydání počítače, o kterém dnes píšeme, se spíše než k výročí Macu jako takového vztahovalo k dvacátému výročí oficiální registrace společnosti Apple Computer. V té době spatřil světlo světa počítač Apple II.

Výročním Macintoshem chtěl Apple vzdát poctu vzhledu svého Macintoshe 128K. Rok 1997, kdy firma výroční model vydala, nebyl pro Apple zrovna nejjednodušším, přestože výrazný obrat k lepšímu byl již na dohled. Twentieth Anniversary Mac byl futuristicky vyhlížející stroj a zároveň první Mac v historii, který byl vybaven plochým monitorem.

Kromě toho Apple svůj výjimečný model opatřil na svou dobu úctyhodnou multimediální výbavou – počítač byl vybaven integrovaným TV/FM systémem, S-vidoe vstupem a zvukovým systémem, navrženým společností Bose. Po designové stránce byla jednou z největších zvláštností tohoto Macu jeho CD mechanika. Byla vertikálně umístěná na přední části přístroje a výrazně dominovala oblasti pod monitorem.

Předzvěst změn

Twentieth Century Macintosh byl ale také jednou z prvních vlaštovek, věštících převratné změny ve firmě. Krátce po jeho vydání Apple opustil hlavní designér Robert Brunner, který si stěžoval na nefungující firemní kulturu. Svým odchodem usnadnil kariérní vzestup Jonymu Ive, který na projektu také pracoval jako designér.

V té době také Apple opouštěl bývalý ředitel Gil Amelio, zatímco se do firmy vracel Steve Jobs v rámci akvizice svého NeXTu Applem. V roli poradce se také do Applu vrátil další ze spoluzakladatelů, Steve Wozniak. Ten byl mimochodem spolu s Jobsem obdarován výročním Macem, který označil za perfektní počítač pro vysokoškolské studenty, protože kombinuje televizi, rádio, CD přehrávač a mnohem více.

Výroční Macintosh byl jedním z prvních počítačů, na kterém nezačalo pracovat inženýrské oddělení, ale skupina, která se starala o design. Dnes se jedná o běžnou praxi, v minulosti ale práce na nových produktech začínaly jinak.

Neúspěch na trhu

Twentieth Anniversary Macintosh ale revoluci do trhu bohužel nezpůsobil. Důvodem byla především příliš vysoká cena, která pro průměrného spotřebitele absolutně nepřicházela v úvahu. V době svého uvedení na trh stál tento Mac 9 tisíc dolarů, v přepočtu na dnešní poměry by to bylo zhruba 13600 dolarů. To, že se Applu podařilo prodat několik tisíc kousků výročního Macu, by se tedy v této souvislosti dalo vlastně považovat za úspěch.

Šťastlivci, kteří si mohli výroční Mac dovolit, zažili nezapomenutelnou zkušenost. Namísto obvyklého čekání ve frontě si mohli užít doručení Macintoshe až domů, a to luxusní limuzínou. Zaměstnanec v obleku donesl zákazníkům jejich nový Macintosh až domů, kde ho zapojil a provedl úvodní nastavení. Prodej výročního Macintoshe byl ukončen v březnu roku 1998, ještě předtím se Apple pokusil prodeje povzbudit snížením ceny na 2 tisíce dolarů. Zákazníky si tím ale nezískal.

Twentieth Anniversary Macintosh ale rozhodně nebyl jednoznačně špatným počítačem – získal hned několik ocenění za design. Nezvykle vyhlížející počítač si také zahrál v závěrečné sezóně seriálu Seinfeld a objevil se i ve filmu Batman a Robin.

2Oth Anniversary Mac CultofMac fb

Zdroj: Cult of Mac

.