Zavřít reklamu

U velkých firem jako Apple je veřejný projev a komunikace jednou ze stěžejních záležitostí. V Cupertinu měla tuto oblast až do roku 2014 na starost Katie Cotton, která byla označována za “PR guru firmy”. Na této pozici působila celých osmnáct let, avšak počátkem května roku 2014 dala Applu sbohem. Katie Cotton úzce spolupracovala se Stevem Jobsem, a přestože z firmy odešla až několik let po jeho skonu, byl její odchod pro mnohé jedním ze symbolů definitivního konce jobsovské éry.

Přestože řadě lidí jméno Katie Cotton možná nic neříká, byla její spolupráce s Jobsem stejně významná jako spolupráce s Jonem Ivem, Timem Cookem nebo dalšími mediálně známějšími osobnostmi Applu. Role Katie Cotton hrála důležitou roli v tom, jakým způsobem se Apple prezentoval před médii a veřejností, stejně jako v tom, jakým způsobem svět vnímá cupertinskou společnost.

Před svým nástupem do Applu pracovala Katie Cotton v PR agentuře jménem KillerApp Communications a již tehdy byla svým způsobem napojená na Jobse – firma, ve které tehdy působila, měla totiž na starost část PR záležitostí společnosti NeXT. Když se Steve Jobs vrátil v druhé polovině devadesátých let zpět do Applu, využila Katie Cotton svých tehdejších kontaktů a začala se ucházet o místo v Cupertinu. Společnost Apple ke svému PR vždy přistupovala tak trochu jinak než většina jiných firem, a práce Katie Cotton zde byla v mnoha směrech velmi netradiční. Pro její roli bylo také velmi důležité to, že se ve většině postojů shodovala s Jobsem.

Katie Cotton mimo jiné proslula svým výrokem o tom, že “zde není pro to, aby se přátelila s reportéry, ale pro to, aby vyzdvihla a prodávala produkty od Applu” a do povědomí řady novinářů se také zapsala svým ochranitelským postojem vůči Jobsovi v době, kdy svět intenzivně řešil jeho zdravotní stav. Když se po osmnácti letech působení v Applu rozhodla odejít do důchodu, prohlásil mluvčí firmy Steve Dowling: ”Katie po dobu osmnácti let dávala firmě naprosto všechno. Nyní chce trávit více času se svými dětmi. Bude nám doopravdy chybět.” Její odchod z firmy mnozí označují za počátek nové – “laskavější a mírnější” – éry PR Applu.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.