Zavřít reklamu

Ještě než Apple započal éru svých MacBooků, nabízel produktovou řadu laptopů PowerBook. V první polovině května roku 1999 uvedl třetí generaci svého PowerBooku G3. Nové laptopy byly o 20 % tenčí, o necelý jeden kilogram lehčí než jejich předchůdci a pyšnily se novou klávesnicí s bronzovým nádechem.

Notebooky si vysloužily přezdívky Lombard (podle interního kódového označení), či PowerBook G3 Bronze Keyboard, a těšily se velké popularitě. PowerBook G3 byl v základu osazen 333MHz nebo 400 MHz procesorem PowerPC 750 (G3) a mohl se ve srovnání s předchozími modely pochlubit vylepšenou výdrží baterie, díky které zvládl na jedno nabití až pět hodin provozu. Uživatelé mohli navíc k počítači připojit prostřednictvím rozšiřovacího slotu další baterii, která dokázala výdrž laptopu až zdvojnásobit. PowerBook G3 byl dále vybaven 64 MB RAM, 4GB pevným diskem a grafikou ATI Rage LT Pro s 8 MB SDRAM. Apple svůj nový počítač opatřil barevným 14,1-palcovým TFT Active-Matrix monitorem. Laptop byl schopný rozběhnout operační systém od verze Mac OS 8.6 až do verze OS X 10.3.9.

Jako materiál pro průsvitnou klávesnici zvolil Apple bronzově zbarvený plast, součástí varianty s 400 MHz procesorem byla DVD mechanika, která představovala pro majitele 333 MHz modelu volitelnou možnost. Významnou novinkou byly u PowerBooku G3 také USB porty, zároveň ale zůstala zachována podpora SCSI. Z původních dvou slotů na PC Card zůstal jen jeden, nový PowerBook už také nepodporoval ADB. S příchodem dalších generací svých laptopů dal Apple postupně sbohem i podpoře SCSI. Rok 1999, kdy PowerBook G3 spatřil světlo světa, byl pro Apple opravdu velmi významným. Firma byla po letech strádání prvním rokem v zisku, uživatelé se radovali z pestrobarevných iMaců G3 a operačního systému Mac OS 9 a přišla také první předzvěst OS X. Apple své PowerBooky G3 vyráběl až do roku 2001, kdy je nahradila řada PowerBook G4.

.