Zavřít reklamu

V dubnu roku 2015 se první zákazníci konečně dočkali svých dlouho očekávaných Apple Watch. Pro společnost Apple znamenal 24. duben roku 2015 den oficiálního vstupu do vod podnikání s nositelnou elektronikou. Tim Cook označil první chytré  hodinky z produkce cupertinské společnosti za „další kapitolu v historii Applu“. Od představení Apple Watch k zahájení jejich prodeje uběhlo nekonečných sedm měsíců, čekání ale pro mnoho uživatelů stálo za to.

Apple Watch sice nebyly prvním produktem, který byl představen po smrti Steva Jobse, jednalo se ale –  podobně jako třeba v případě Newton MessagePadu v devadesátých letech – o historicky první produktovou řadu v „postjobsovské“ éře. První (respektive nultá) generace Apple Watch tak předznamenal příchod chytré nositelné elektroniky do portfolia Applu.

Alan Dye, který ve firmě vedl pracovní skupinu, zabývající se lidským rozhraním, v rozhovoru pro magazín Wired uvedl, že v Applu „od jisté doby cítili, ž se technologie přesune na lidské tělo“, a za nejpřirozenější místo pro tento účel označil zápěstí ruky.

Není jasné, zda byl Steve Jobs do vývoje – byť předběžného – Apple Watch jakýmkoliv způsobem zapojen. Šéfdesignér Jony Ive si podle některých pramenů za dob Steva Jobse s myšlenkou na hodinky značky Apple zatím pouze pohrával. Analytik Tim Bajarin, který se na Apple specializuje, nicméně uvedl, že Jobse znal více než třicet let a je si jistý tím, že Steve o hodinkách věděl a jako produkt je nezavrhoval.

Koncept Apple Watch začal vznikat zhruba v době, kdy se inženýři v Applu zabývali vývojem operačního systému iOS 7. Společnost Apple najala řadu expertů, specializujících se na chytré senzory, a s jejich pomocí se chtěla postupně přesunout z fáze konceptu blíže k realizaci konkrétního produktu. Apple chtěl světu přinést něco zcela jiného, než byl iPhone.

V době svého vzniku také měly Apple Watch posunout Apple do skupiny společností, produkujících luxusní zboží. Krok, spočívající ve výrobě Apple Watch Edition za 17 tisíc dolarů a jejich prezentaci na pařížském Fashion Weeku, se nicméně posléze ukázal jako chybný. Snaha Applu proniknout do vod vysoké módy byla ale jistě zajímavou zkušeností, a z dnešního pohledu je velice zajímavé sledovat, jak se Apple Watch proměnily z luxusního módního doplňku v praktické zařízení s velkým přínosem pro lidské zdraví.

Jak jsme již zmínili v úvodu článku, Apple své první chytré hodinky představil světu v průběhu Keynote 9. září roku 2014 spolu s iPhonem 6 a 6 Plus. Keynote se tehdy konala v cupertinském Flint Center for Performing Arts, tedy na místě, kde Steve Jobs v roce 1984 představil první Mac a v roce 1998 iMac G3 v barvě Bondi Blue.

Čtyři roky od svého uvedení ušly Apple Watch dlouhou cestu. Applu se podařilo ze svých chytrých hodinek udělat produkt s velkým významem pro zdraví a tělesnou kondici svých majitelů, a přestože přesné údaje o jejich prodejích nezveřejňuje, z dat analytických společností je jasné, že se jim daří čím dál tím lépe.

apple-watch-hand1

Zdroj: Cult of Mac

.